Co posadzić wzdłuż płotu? - zakrycie betonowego płotu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Co posadzić wzdłuż płotu? - zakrycie betonowego płotu

Post autor: Lara »

Witajcie.
Postawiłam płot na mojej działce. Chciałabym coś posadzić wzdłuż tego płotu by zakryć beton. Szpaler z tuji Barbant byłby zbyt monotonny, a chciałabym coś weselszego. Myślałam o zestawie: Barbant+berberys+tawuła+trzmielina i taki zestaw powtarzający się wzdłuż tej strony ogrodzenia. Myślałam jeszcze o mahoni ale tam za dużo słńca. Co o tym sądzicie? A może inne pomysły.
a65cbb3fca40eac1gen.jpg
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Jeśli chodzi o szybkie zakrycie betonu postawiłabym na jakieś kwitnące pnącze a wtedy dołem jakeś kolorowe krzewy, kwiaty...
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Nie chcę szybko zakrywać betonu. :-P Posadzenie pnączy to najprostszy sposób, ale co potem jak krzaczki się rozrosną... było by szkoda wykopywać. Jestem raczej cierpliwa a moim problemem jest wybór odpowiednich roslin. Waham się między mieszanymi nasadzeniami a może same tuje tylko w różnych odmianach ... sama nie wiem, a mąż mówi: "rób co chcesz, ja ci pomogę kopać i sadzić tylko nie każ mi dobierać gatunków" - ot i taka jego pomoc. Dlatego liczę na doświadczonych Forumowiczów. :lol:
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Lara, możliwości jest bez liku, trudno coś konkretnego doradzić. Ja wolałabym np mieszać różne iglaki, jako podstawowe założenie (tzn. pierwsza linia od płotu), a przed nimi, od strony ogrodu posadzićcoś niższego, kolorowego.
Ja na jednej linii ogrodzenia mam jałowce, tuje szmaragdowe, świerki serbskie (są bardzo wąskie!), tuje sunkist i tuje podobne do szmaragdowych ale z jasnymi nowymi odrostami. Między nimi mam posadzone jałowce silver carpet. Tuje mam sadzone w dość duzych odstepach, więc od strony płotu dosadziłam tez kilka forsycji.
Przy drugim płocie mam posadzone sosny (co rok podcinam przyrosty o połowę, robią się wtedy takie kudłate), tuje i trzy świerki serbskie. za sosnami na płot puściłam kilka powojników. Przez kilka lat, zanim sosny się nie połączą w zwartą ścianę, mogę ciszyć się kolorami.
Nie mieszałam na przemian iglaków i lisciastych, bo zimą, gdy liściaste stracą liście to byłyby łyse dziury.
Można też dołożyć cisy (my mamy psiaki, a cisy mają trujące owoce, więc jak miałam szczeniaki to obrywałam codziennie owoce).
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Masz rację - Twoja odpowiedź rozjaśnia mi w głowie. Nie będę mieszła iglaków z liściastymi - wcześniej nie pomyślałam o tych "dziurach" w zimie. To faktycznie nie byłoby zbyt urodziwe.
Nastawię się na różne iglaki, tak by cały rok było ładnie. Myślę że 4 rodzaje iglaków to w sam raz. We wrzesniu wybieram się do szkółki ogrodniczej to mam nadzieję że dobiorę coś odpowiedniego. :-)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Laro, dobierając połączenia roślin weź proszę pod uwagę to: niedobrane pary

Mam nadzieję, że będzie pomocne ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Wzdłuż płotu posadziłam 3 rodzaje tui (Kurnik, szmaragd i europa gold). Pomiędzi nimi posadziłam berberys, trzmielinę i irgę.
po-plotem.jpg
Z przodu przy ścieżce rosną gazanie, smagliczka nadmorska i astry. Myślę, że za parę lat, gdy tuje podrosną i zakryją płot będzie ładnie. :lol:

Zrobiłam mieszane nasadzenia bo doszłam do wniosku, że okres wegetacji krzewów liściastych jest stosunkowo długi a o ile się nie mylę to te co posadziłam są zimozielone :lol:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Laro,bardzo ładnie zmiana, kolosalna. Lampki chyba solarne dodają uroku.
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 109
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

Tuje za blisko płotu .
Awatar użytkownika
paulina1234
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 134
Rejestracja: 2010-07-02, 13:27

Post autor: paulina1234 »

tak tak za blisko co najmniej pół metra od płotu
Paulinka śle pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Wiem, że za blisko :oops: ale tak być musi bo caość ma 90 cm szerokości, od płotu jest 40 cm i nie mogłam posadzić dalej bo jak urosną to będą za bardzo wchodziły na wjazd i mąż by się denerwował wjeżdżając tyłem do garażu a wiadomo, że najważniejszy w domu jest spokój :-/
ODPOWIEDZ