Co sie stało z trawnikiem - żółknięcie źdźbeł, łyse place

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
dstasiu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-21, 23:38

Co sie stało z trawnikiem - żółknięcie źdźbeł, łyse place

Post autor: dstasiu »

Witam miłośników
Mam glebę gliniasta nawiozłem 15 cm torfu z ziemia było w niej trochę pędraków które wyrzuciłem. Posadziłem trawkę w czerwcu i posypałem nawozem substral 100 dni.
pojawiły się place zżółknienia trawy, źdźbła się wysuszają.
Są też łysiejące place a pod orzechem to w ogóle nie rośnie ma place gdzie wypada.
Podkopałem te suche miejsca ale żadnych robali nie widzę
co to może być pomóżcie
Poniżej załączam zdjęcia
Załączniki
a.jpg
a.jpg (51.58 KiB) Przejrzano 9743 razy
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

pod orzechem trawa na pewno nie będzie rosła, bo niewiele jest roślin, którym nie szkodzą garbniki zawarte w liściach orzecha.
Na zdjęciu nic nie widac, ale najprawdopodobniej w miejscach, gdzie wypadła trawa sypnęło ci się za dużo nawozu i nawóz wypalił trawę. Dodatkowo może jeszcze susza swoje dołożyła.
jakub
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-01-06, 20:01

Post autor: jakub »

Dokładnie tak monikam... widocznie dstasiu za dużo Ci się sypnęło nawozem... Ja po prostu dosiałem w tych miejscach i w nowym sezonie było już wszystko ok.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Moim zdaniem trawnik zakwaszony .Należy wysiać wapno dolomitowe .
pozdrawiam ibis
mirpeace
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 35
Rejestracja: 2010-03-05, 23:55

Post autor: mirpeace »

a moim skromnym zdaniem widać smugi na trawniku co świadczyłoby o źle rozsypanym nawozie. Poza tym puste miejsca ...to nie muszą być pędraki...to nie musi być rozsypany nawóz,...to mogły być wymyte nasiona podczas podlewania... to może być złe koszenie młodego trawnika zresztą przyczyn może być wiele i nie ma co filozofować, trzeba po prostu wzruszyć ziemię dosiać trawy w te puste miejsca i tyle. Trawnik i tak wygląda nieźle. Pozdrawiam
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

up up

Jak dla mnie trawnik powyżej wygląda pięknie w porównaniu z moim :-? siany dość późno w zeszłym roku (kolo listop). Rodzaj Biopon jakiś tam. Jak widać gołym okiem są mega place i to mnie irytuje... Mam na razie nawóz Substral do dosiewek, który można połączyć z ziarnem ale nie wiem jaki regenerator kupić... czy takie samo ziarno Biopon czy może coś specjalnie do regenerowania trawy? Kolejne pytanie-czy dosiać tylko w puste miejsca czy sypnąć wszędzie? Jak to najlepiej zrobić?
Obrazek masakra
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

Zagrabić puste place , (a najlepiej cały trawnik ) dosiać nasion i znów lekko zagrabić . Oczywiście mieszanka taka sama jaka była przy zakładaniu tego trawnika . Gdy zastosujesz inną będą duże różnice w kolorze i tempie wzrostu .
mbazyl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-02, 23:55

Post autor: mbazyl »

Straszne placki zostały po zimie. Nie wiem czy to wina śniegu, czy tego, że trawa była krótka.
Co to jest i jak to zwalczać:
http://img215.imageshack.us/img215/6581/02042010001.jpg

http://img641.imageshack.us/img641/9184/02042010a.jpg

Trawnik ma rok.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ja nie przejmowałabym się ponieważ miałam identyczny i "odżył" i wygląda teraz ładnie. Dosiałam tylko trawy tam gdzie się nie odrodziła i myślę, że będzie dobrze. Trawka ładnie się zazieleniła i podrosła, daj jej czas. Wygrab ją ładnie i poczekaj :lol: .
pozdrawiam Elżbieta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mbazyl a czy chodziłeś po trawniku gdy leżał na nim śnieg? Bo tak to trochę wygląda, trawnik tego nie lubi, pojawia się wówczas pleśń śniegowa. Wygrab delikatnie uschniętą trawę i poczekaj aż zacznie rosnąć, wtedy będziesz wiedział na pewno gdzie dosiać.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Zgadzam się z Piotrkiem. Na moim trawniku takie brzydkie miejsca pojawiły się tam, gdzie chodziliśmy po śniegu i tam gdzie śnieg / odgarnięty z podjazdu / leżał najdłużej. Ja czekam co z tego odrośnie, a potem zobaczę gdzie dosiać.

Teraz tylko dokładnie te miejsca wygrabiłam.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

A więc rady są identyczne, ale z tym chodzeniem pozwolę się nie zgodzić tam gdzie mam owe placki nikt zimą nie chodził. To raczej długo leżący śnieg zrobił takie spustoszenie na trawniku :lol:
pozdrawiam Elżbieta
mbazyl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-04-02, 23:55

Post autor: mbazyl »

Dokładnie. Na 100% nikt po nim nie spacerował.
leila
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 28
Rejestracja: 2010-04-01, 14:46

Post autor: leila »

Ja jeszcze pozwolę sobie powrócić do mojego trawnika :-)
Czy przed dosianiem nowego ziarna nie powinno się podkosić tego co już wzrosło? wiem że na tym zdj. widać jakby nic nie było ale mam miejsca gdzie trawa ma chyba ponad 8cm...poza tym jak zastosuje tą samą mieszankę to będę długo czekać aż urośnie (nie wiem czy to nie była odmiana wolnorosnąca), a w miejscach gdzie placków nie ma będzie pozostawiona w samopas...Poza tym na tych pustawych miejscach już zauważyłam chwasty - małe babki.. :roll:

Mam też inne pytanie - słyszałam że trawę można zmieszać z piaskiem żeby lepiej się wysiewała (?) czy to prawda?
amadyn
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-01-01, 16:27

Post autor: amadyn »

leila pisze: ... czy przed dosianiem nowego ziarna nie powinno się podkosić tego co już wzrosło?
Jak chcesz możesz skosić przed wysiewem .
leila pisze: ...poza tym jak zastosuje tą samą mieszankę to będę długo czekać aż urośnie (nie wiem czy to nie była odmiana wolnorosnąca), a w miejscach gdzie placków nie ma będzie pozostawiona w samopas...
Nie ma żadnej różnicy . Zanim nowa trawa będzie się nadawała do koszenia to i tak starą skosisz w tym czasie kilka razy . I nie ważne czy będzie to trawa wolno czy szybko rosnąca .
leila pisze: Poza tym na tych pustawych miejscach już zauważyłam chwasty - małe babki..
Wyrwać
leila pisze:
Mam też inne pytanie - słyszałam że trawę można zmieszać z piaskiem żeby lepiej się wysiewała (?) czy to prawda?
Z piaskiem możesz wysiewać nasiona gdy masz np do obsiania kilka metrów kwadratowych, a nasion tylko garść . Przydatne to też jest przy zakładaniu np. trawnika łąkowego ( itp. ) gdzie nasiona sprzedawane są w małych pojemnikach i chyba są dosyć drogie .
ODPOWIEDZ