Jesienna rabata nasz wirtualny projekt

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Pomysł idealny, tym bardziej że tak tak nudno zrobiło się w ogrodzie jesienią. Ogród Foerster to niesamowity przykład jak można cieszyć się ogrodem do zimy.
Podoba mi się pomysł z trawami jako tło, tym bardziej że o tej porze roku są bardzo dekoracyjne.
Dekoracyjną rośliną w tym okresie jest również Powojnik wschodni, obfitość kwitnienia aż razi w oczy.Po przekwitnięciu możemy podziwiać cała zimę jego owocostany. U mnie w ogrodzie kwitnie do połowy listopada.Podsadziłem nim monotonny żywopłot z brabanta, który stał się dla niego podporą.Teraz przed nim zorganizuje rabatę wg.Waszych rad. Choć rzadko, ale również będę tu pisał, podglądał pomysły i realizował u siebie. :-D
Załączniki
055.JPG
055.JPG (53.46 KiB) Przejrzano 4218 razy
013.JPG
010.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A czy nie mógłby zagościć na takiej rabacie szarłat? Kwitnie dość długo...
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

O szarłacie Kasiu też myślałem. Pasuje jak najbardziej do tych nastrojów i kolorów jesieni.
Wadę zasadniczą ma jedną jest jednoroczny. :-|
W założeniach zdaje się podałem, że byliny do tej obliczonej na lata (bez szczególnej interwencji ogrodnika) są odpowiednie.
Tak jak ja to widzę to rabata od wiosny (przynajmniej od połowy) winna być tak zaprojektowana aby nie było pustych miejsc. Szarłaty, aksamitki i inne jednoroczniaki pojawiają się dość późno.
-------
Mariusz, myślałem tez o twoich założeniach roslinnych na dużej powierzchni jaką dysponujesz. Wysokie marcinki zarówno nowobelgijskie (ekspansywne) czy te pobrane z natury, akurat u ciebie myślę by się sprawdziły. Ale oczywiście przeglądaj wątek i korzystaj z naszych propozycji zgodnie ze swoim planem.
------
Gienia, o wymiary chryzantemy jeszcze poproszę. Nie tylko zdjęcia mają dla nas wartość. Także opis wymagań. :-D Jesli uprawiamy roślinę dłużej niż jeden sezon to już mniej więcej wiemy jak się sprawuje, w jakim okresie jest najbardziej efektowna. itd. itp. O trawach, także twoich (wymiary "pliz") jutro w miarę czasu wolnego coś napiszę.
-----------

Pomyślałem, że za kilka dni zbiorę wszystkie propozycje i jeszcze trochę porozmawiamy.
Jeśli ktoś miałby chęć zrobić takie najprostsze zdjęcie z ujęciem kilku roślin to fajnie by było (panowie, jak się czujecie na siłach?) Opcja kopiuj-wklej np. w IRfanView i coś byśmy mieli.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

A te roślinki mogą być? To są zdjęcia robione dokładnie 10 minut temu:
Obrazek zawciągowiec ok. 20 cm wysokości
Obrazek dziwaczek w kolorach żółty, różowy, czerwony i biały tylko czy się kwalifikuje skoro trzeba go wykopywać na zimę? Wys. 60 cm.
Obrazek floksy u mnie ciągle kwitną, wys. 50-70 cm.
Obrazek bylica nadal dekoracyjna wys. 80 cm.
Obrazek nachyłek wys. 30 cm.
Obrazek nachyłek wys. 20 cm.
Obrazek kariopteris u mnie ma 50 cm wys. ale nie wiem ile docelowo mierzy.
trzykrotka która ciągle kwitnie, wys. 50-60 cm.
Mam nadzieję, że któryś się nadaje :mrgreen:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Joanna pisze:A te roślinki mogą być? To są zdjęcia robione dokładnie 10 minut temu:

kariopteris u mnie ma 50 cm wys. ale nie wiem ile docelowo mierzy.
O, tu jest konkretna propozycja. Podane wysokości O.K. Ważne jest wstawianie aktualnych zdjęć jakie Joasia podała właśnie.
Po kolei:
-zawciągowiec bardzo ciekawy. Nie znam rosliny ale widzę że przebarwia się ładnie i takich nam tu potrzeba
- dziwaczek niestety nie jest trwały i właśnie wykopywanie na zimę (jak dalii) spowoduje że wiosną dość długo będzie puste miejsce.
- floksy to moje ulubione rośliny lata. Właśnie., lata. Powtarzają kwitnienie jesienią (mam kilka pędów kwitnących tak samo jak twój) ale zarówno kwiaty jak i pokrój (stracony przez przycinanie) nie stawiają ich w jednym rzędzie z marcinkami.
- nachyłki 2: maja ciekawe barwy. Nie wiem jak z ich wytrzymalością na chłody i deszcze. Wygląda tak delikatnie :-)
- kariopteris jak najbardziej. Podobny jest do perowskii o której już mówiliśmy
- trzykrotka zachowuje się tak jak floksy. Też tylko powtarza kwitnienie. Ostatnia zawierucha położyła jego liście w moim ogrodzie. Wygląda dość żałośnie ;-)
Sumując 2 propozycje jak najbardziej. Nachyłek na liście rezerwowej :-D
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Zapomniałem napisać, że owocostany powojnika pokazane przez Mariusza doskonale by się wpasowały w jesienny nastrój naszej rabaty.
Ale dziś o trawach nieco. W wątku Gieni o niskich trawach rozmawialiśmy.
Mogą być (myślę po kilka sztuk) na obrzeżu takiej rabaty:
- Kostrzewę niedźwiedzie futro (Festuca scoparia)
(pozwoliłem sobie Gieniu wirtualnie rozmnożyć twoją roślinę :-)

- kostrzewa sina albo k. popielata ( Festuca cinerea)
- Carex ornithopoda Variegata którą fajnie po naszemu nazwano turzycą ptasie łapki tworzy niskie (wys. do 20 cm) zgrabne kępki.


- ze średnich traw nie powinno zabraknąć wyżej już wspomnianej rozplenicy japońskiej.

Pogoda nie sprzyja, a więc spokojnie możemy roślinne propozycje wybrać na komputerze, a gdy będzie można, pomierzyć je w realu.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Jesienią bardzo lubię marcinki, dodają wiele uroku jesiennym rabatom, chryzantemy i rozchodniki oraz trawy.Ja osobiście lubię rabaty z mieszanymi kwiatkami ponieważ, typowo jesienne latem i wiosną nie maja uroku i też tak sadzę u siebie żeby rabata była atrakcyjna przez cały rok, dodam parę zdjęć.
marcinki w nasadzeniach grupowych , parę kolorków razem na trawniku

rabata całe lato i wiosnę kwitnie a jesienią pojawiają się akcenty kolorystyczne

całe lato kwitną różne byliny jesienią króluje nawłoć miniaturowa i marcinki też malutkie około 30 cm
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

chryzantemy

marcinki

trawa

całokształt mieszanych rabat, przepraszam za te plastikowe butelki ale mam krety

Muszę jeszcze coś dodać, że ogród Foestera jest piękny, ale ma jeden szkopuł zajmuje ogromne połacie ziemi my dysponujemy w większości tylko maleńkimi skrawkami i musimy dostosować nasadzenia do naszych ogrodów, więc polecam nasadzenia mieszane sprawdzają się w naszych warunkach w 100% stosuję to od wielu lat.

cieplutko pozdrawiam
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Też Malgorzato preferuję mieszane rabaty. Jest to trudniejsza opcja bo należy tak dobrać rośliny aby nie było pustych miejsc albo takich gdzie coś nieatrakcyjnie już wygląda a obok wspaniale rozwijają się inne kwiaty. To jednak temat na inny wątek.
U nas projektujemy rabatkę/dużą rabatę dla osób mających sporo miejsca w ogrodzie. Aby w tych okresach o jakich piszesz było ciekawiej przecież możemy posadzić wysokie, kwitnące krzewy oraz iglaki.
Wracając do sedna. Zauważyłem u Małgorzaty kilka roślin, które by się nadawały. Jeśli zdjęcia są aktualne i żurawki tak wyglądają o tej porze roku to przyjmujemy je do siebie :-)
- żurawki o barwnych liściach
Obok żurawki jeśli dobrze widzę (na ostatnim zdjęciu) jest zimozielona trzmielina. Powinna być doskonałym wypełnieniem rabaty ale myślę, że lepiej posadzić ją w pobliżu ławki. Przycinana nie sprawi kłopotu z wysokością.
- trzmielina Fortune'a ?

O, właśnie gdyby nie zdjęcie Małgosi to zapomniałbym o nawłoci.
- nawłoć niska jesli dobrze kojarzę nie jest wyższa niż 50 cm
Nawłoć pospolita - właściwości, zastosowanie, uprawa
Tylko taka bop te wysokie są ekspansywne, no chyba, że ktoś w pewnym oddaleniu w ogrodzie traktowanym jako naturalistyczny, je posadzi.

Fot. Nawłoć odm. 'Goldkind'

P.S.
polecam nasadzenia mieszane sprawdzają się w naszych warunkach w 100% stosuję to od wielu lat.
Oj, obawiam się Małgorzato, że już jest za późno ;-) Nie damy się odwieść :lol:
Tak na poważnie o zaletach i wadach takiej rabaty już tak pokrótce było mówione. Wielu osobom takie fersterowskie ogrody się podobają, a niektórzy mają jednak spory areał i przeznaczenie kilkunastu (!) metrów kw. nie sprawi im problemy.
Zasadniczym założeniem moim i nie tylko, jest aby w prosty sposób przybliżyć podstawowe założenia projektowania rabat (tak ogólnie). Nie jestem zawodowcem tak jak niemal wszyscy (a czy ty Małgorzato jesteś?) a więc myślę, że nasze porozumienie tu na forum będzie myślę łatwe.
Sumując nic nie stoi na przeszkodzie aby za jakiś czas ktoś inny poprowadził wątek z projektowaniem rabaty mieszanej, letniej czy wiosennej. I wtedy będziemy profesjonalistami. :lol:
Prawie ;-)

Pozdrawiam
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Przepraszam nie chciałam żeby tak wyszło :oops: , miałam dobre zamiary, ale Masz rację w 100% , to o czym piszę to inna bajka, rabata mieszana, nie jestem znawcą ciągle się czegoś uczę i też popełniam wiele błędów.Ale chyba nie uraziłam nikogo :?: mam nadzieję.Strasznie mi głupio wtrąciłam inny wątek.


cieplutko pozdrawiam
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Ile ciekawych propozycji. Będzie z czego robić ściągawkę.
A teraz trochę moich jesiennych widoczków. Nie jestem w pełni zadowolona więc dobrze,że będę miała co podglądać.

Krzysiu pisze,że tylko rozchodniki okazałe powinny być brane pod uwagę. Ale chyba możemy pokusić się także o mniejsze odmiany. Na tym pagórku oprócz macierzanki rosną także płożące odmiany.

na przekór, uważam,że perowskia także może być jesienną ozdobą ogrodu.

jesienne, trochę smutne otoczenie sadzawki. Są rozchodniki okazałe i astry. I jeszcze jedna uwaga-prośba. Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę zimowitów? Przecież to jesienne kwiaty. Może nie kwitną długo ale teraz mają swoje 5 :!: :!: :!: :!: minut. I ile jest już odmian.

to jest "The Giant"
Krzysiu,wpiszesz je do jesiennej kolekcji?
A to jesienny pokaz krzewów

zielona laurowiśnia,po lewej złotlin, po prawej dereń. Jest potem trochę liści ale można to znieść. późna jesień przy sadzawce
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Danusiu kolorki piękne i ta sadzawka super bardzo mi się podoba :shock:
pozdrawiam Małgorzata
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jesienią jeszcze bardzo podobają mi się ogniki, oblepione wręcz o tej porze roku owocami w żywych kolorach wyglądają pięknie. Może by się i dla nich znalazło miejsce - nie wymagają zbyt wiele nakładu pracy.
Anitaaa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 131
Rejestracja: 2008-08-23, 20:24

Post autor: Anitaaa »

Kasiu :-D
Czy taki by pasował.
Obrazek


Rozchodnik okazały wysokość 60 cm.
Ten mój za bardzo ma żyzną ziemię trochę rozłożył. :-/
Obrazek
Cieplutko pozdrawiam.
Anita
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Anitaaa pisze:Kasiu :-D
Czy taki by pasował.
O to to właśnie :-D
Mnie by się bardzo podobały ogniki w tle, przynajmniej w dwóch kontrastowych kolorach, na jesiennej rabacie :-)
ODPOWIEDZ