Jesienna rabata nasz wirtualny projekt

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Małgorzata124 pisze:Przepraszam nie chciałam żeby tak wyszło :oops: , miałam dobre zamiary, ale Masz rację w 100% , to o czym piszę to inna bajka, rabata mieszana, nie jestem znawcą ciągle się czegoś uczę i też popełniam wiele błędów.Ale chyba nie uraziłam nikogo :?: mam nadzieję.Strasznie mi głupio wtrąciłam inny wątek.


cieplutko pozdrawiam
~Małgorzato, naprawdę nic się nie stało :-) . Mnie wcale nie uraziłaś. Twoich cennych uwag chętnie posłuchamy nawet jeśli tak jak ja zresztą preferujesz rabaty mieszane.
A kwestia pomocy przy doborze kolorów bardzo nam się przyda bo zauważamy po twoich zdjęciach jak doskonale to robisz.

Pozdrawiam

~Danuto,
zaskakujesz mnie. Już teraz masz bardzo ciekawy zestaw roślin na jesienną rabatę.
Piszesz, że nie jesteś w pełni zadowolona. I bardzo dobrze. Sam zwykle też nie do końca jestem usatysfakcjonowany zmianami jakich dokonuję na rabatach.
To wstęp do naprawdę dobrej pracy i zadowalających efektów.
Tak na pierwszy rzut oka powiem, że wysokie marcinki (ok. 150 cm) i wysokie trawy (ok. 2 m) wzbogaca o tej porze roku twoją rabatkę.
---
Jutro dokładniej napiszę co i jak i odpowiem na twoje pytania.

Pozdrawiam
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Pomiary roślinek zrobione :-D :

chryzantema wys.78 cm, szer.105 cm
trawa turzyca Carex buchananii wys.70 cm, szer. 68
trawa w paski turzyca Carex ornithopoda Variegata wys.68, szer.69 cm
kostrzewa popielata wys.39 cm, szer.70 cm
niedźwiedzie futro wys.15 cm, szer.31 cm
bergenia wys.40 cm, szer.78 cm

Wielkości dotyczą najwyższych i najszerszych moich roślin, mam też egzemplarze mniejsze.
Podałam też rozmiar bergenii, bo wydaje mi się, że powinna znaleźć się w ogrodzie jesiennym. Ma ciekawy kształt liści, które teraz jesienią na brzegach robią się czerwone. Wyglądają wg mnie bardzo ładnie :-) .
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Przepraszam, trawa w paski wys.38 cm, szer.50 cm :-).
Już źle widzę, to co zapisałam :lol: :lol:
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Genia_gp pisze:Przepraszam, trawa w paski wys.38 cm, szer.50 cm :-).
Nic nie szkodzi. Przede wszystkim dziękuję ci za tak superdokładne pomiary :-)
Aha, tak gwoli ścisłości. Trawka jaką przedstawiasz jako turzycę ptasie łapki wygląda nieco inaczej niż twoja. Zwykle nie rośnie wyżej niż 20 cm ale też ma inny rozkład kolorów jeśli dobrze u twojej zauważyłem. Ptasie łapi (zdjęcie swoje podałem) mają liście białe z obrzeżeniem zielonym. A nie odwrotnie.

Pozdrawiam
Kaska-Simeonowa pisze:Mnie by się bardzo podobały ogniki w tle, przynajmniej w dwóch kontrastowych kolorach, na jesiennej rabacie
A może takie kontrastowe...?
Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek

Zebrałem dziś razem, zusamen, łącznie 24 rośliny na obrazkach. W tabeli jest ich więcej i nie znaczy, że to ostateczna lista.
Taka liczba roślin na małą rabatę (podawałem wcześniejminimalne rozmiary) jest zdecydowanie za duża ale na dużą gdzie nawet można posadzić po kilka egzemplarzy danej rośliny, będzie akurat.
Obrazek Obrazek

Powinniśmy, myślę, utworzyć atrakcyjne miejsce do podziwiania uroków jesieni, a już nie bardzo, kolekcjonerski zestaw bylin i krzewów dla powiedzmy rozmnażania czy dodawania z czasem nowych rzadkich okazów.
To tyle mała dygresja, do tematu naszego jednak przypisana.
Obrazek Obrazek

To obrazki, a lista poniżej:


Do Danusi:
Krzysiu pisze,że tylko rozchodniki okazałe powinny być brane pod uwagę. Ale chyba możemy pokusić się także o mniejsze odmiany
Napisałem rzeczywiście
4. Rozchodniki ale te okazale
dlatego, że jak widzę w moim ogrodzie jedynie one są widoczne i kwitną (mam różnych r. kilka gatunków)
ale wyżej też napisałem :-)
Albo fantastyczny ciemny konwalnik (ma go Danusia jeśli dobrze pamiętam) zestawić z biało kwitnącym rozchodnikiem okazałym. Powinno wyglądać doskonale.
Tutaj wszyscy coś od siebie mogą dodać
czyli sprawy nie ma. Sam zresztą na rabatach każde wolne miejsce wypełniam macierzankami, też rozchodnikiem płożącym i innymi. Jeśli miejsca są dokładnie wypełnione roslinami jak to widać w różnych ogrodach pokazowych to wygląda to raz lepiej, a dwa odbiera nam część pracy z usuwaniem chwastów.
----
Piszesz też Danusia, że perowskię na przekór proponujesz. Tutaj jednak w wątku nie było żadnej propozycji aby ją odrzucić. Jest jak widzisz też na zbiorczych zdjęciach.
Teraz zimowity. Hmm, czy masz je jeszcze kwitnące? Moje (pomógł deszcz i zimno) zupełnie oklapły :-/ Mimo wszystko dałem twoją propozycję do tabeli. Cały wrzesień jednak zwykle się prezentują doskonale. Przyjmujemy.
----
Jeszcze tydzień możemy o doborze roślin porozmawiać, coś dodać (już nie za dużo raczej bo ok. 30-tu mamy) coś ująć, a później będziemy je zestawiać razem kolorystycznie i co do wyskości, kształtu liści, poroju.
To trudniejszy etap przy projektowaniu.
Ale jak wyjdzie to satysfakcja będzie murowana :-D
Obrazek Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Herbi pisze: Do Danusi:
Krzysiu pisze,że tylko rozchodniki okazałe powinny być brane pod uwagę. Ale chyba możemy pokusić się także o mniejsze odmiany
Napisałem rzeczywiście
4. Rozchodniki ale te okazale
dlatego, że jak widzę w moim ogrodzie jedynie one są widoczne i kwitną (mam różnych r. kilka gatunków)
ale wyżej też napisałem :-)
----
Jeszcze tydzień możemy o doborze roślin porozmawiać, coś dodać (już nie za dużo raczej bo ok. 30-tu mamy) coś ująć, a później będziemy je zestawiać razem kolorystycznie i co do wyskości, kształtu liści, poroju.
To trudniejszy etap przy projektowaniu.
Ale jak wyjdzie to satysfakcja będzie murowana :-D
Krzysiu, a może przedłużymy termin składnia propozycji. :-D
Wydaje mi się,że teraz w październiku najlepiej widać jesienne nasadzenia. Które są jeszcze atrakcyjne. :-/ I nie zdążyłam wymierzyć swojej bordowej chryzantemy. Mam jeszcze jedną złocistą, która teraz zaczyna kwitnąć.
Proponuję tego rozchodnika,tylko muszę sprawdzić,kaukaski, czy kamczacki.Płożąco-stojący. W tym roku go posadziłam, więc pokrój dopiero się tworzy.
Obrazek
rozchodnik Matrona
Obrazek
i wymieniona "złocista" chryzantema,wysoka,chyba ponad 1m
Obrazek
Roślin,które dopiero jesienią ukazują swoje piękno jest dużo. Należą do nich wymienione już trawy,różne. U mnie rosną 3 turzyce i sesleria. Oczywiście astry bylinowe i niezawodne o tej porze chryzantemy.
W sadzawce rośnie pałka wodna, wys. do 2m.
Aster nowoangielski rośnie do 150 cm, a nawet wyżej. Można go przycinać, przed zawiązaniem pąków kwiatowych. Będzie niższy i bardziej krzaczasty.
Astry krzaczaste niebieskie, około 50cm. Niska chryzantema, żółta w lecie teraz czerwieniąca się też około 50 cm.
Myślę,że nadmiar propozycji nam nie zaszkodzi, bo wówczas będziemy mieli większy wybór. A i tak każdemu co innego przypadnie do gustu. Więc może gdy będzie więcej propozycji to może i więcej będzie trafień. Jak w totolotku :mrgreen:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Danka pisze: Krzysiu, a może przedłużymy termin składnia propozycji. :-D

Myślę,że nadmiar propozycji nam nie zaszkodzi, bo wówczas będziemy mieli większy wybór. A i tak każdemu co innego przypadnie do gustu. Więc może gdy będzie więcej propozycji to może i więcej będzie trafień. Jak w totolotku :mrgreen:
Robimy rabatę wirtualną i...nie na zamówienie klienta :mrgreen: a więc nie ma sprawy.
Przychylam się do twojej propozycji.

Mówisz, że od przybytku głowa nie boli? :lol: Tu zgadzam się jeśli chodzi o rozszerzenie tej tabeli, natomiast z rabatą/rabatką będziemy musieli się nieco ograniczyć. Jednak przy mnogości wybranych roślin może wyjść ciężki orzech do strawienia.
Pozdrówka
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Ponieważ wreszcie udało mi się wejść na forum wtrącę i swoje trzy grosze. Wykreśliłabym z jesiennej rabaty hosty, bo o tej porze nie wyglądają ciekawie, dorzuciłabym natomiast żurawki o różnobarwnych liściach oraz nieco krokusów jesiennych :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Trochę się zagapiłem :-/ :mrgreen: Herbi wiesiołek missuryjski kwitnie do pierwszych większych mrozów, ale niestety nie tworzy kwitnących połaci. Kwitną tylko najwyżej trzy cztery kwiatki jednocześnie. Może być używany jako pojedyncze akcenty kolorystyczne. Wiesiołek jest niski do 15cm, płożący się, rozrastający się kołowo do ok. 80cm.
Inną roślinką, która mogła by być na jesienną rabatkę to rdest „red baron”. Mam ją pierwszy rok ale już widzę, że by się nadawała. Niewysoka do ok. 30 cm, płożąca o średnicy ok. 1m kolorowe czerwono-zielone trójkątne liście.
Tu zdjęcie z sierpnia, jeszcze nie rozrośniętego rdestu
Obrazek
A tak kwitnie, maleńkie białe kwiatki (koniec września)
Obrazek
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Cieszę się Krzysztofie, że po konsultacjach z Danką zostaje wydłużony termin zakładania rabatki. To dobrze, bo mam nadzieję, że ta moja chryzantema w ciągu kilku dni rozwinie jeszcze więcej kwiatów i wtedy prześlę jej zdjęcie w całej okazałości :-D .
Co do tej nieszczęsnej trawki, to ja już nie wiem co to jest. Jest to turzyca z całą pewnością - może jakaś Carex morrowii :?:
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Namiastka jesiennej rabaty :lol:z irgą i rozchodnikiem w tle.
Załączniki
obrazy 388.jpg
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Ja też się zagapiłam :oops: Co do rabatki to moim zdaniem brakuje żółtego koloru. :mrgreen: Nachyłek ten drobno kwiatowy kwitnie cały czas i jakoś nie zamierza przestać. Pewnie do mrozów nie przestanie. Choć przymrozki u mnie już były co zmusiło mnie do wykopania dali. Tak jak u Piotrka, u mnie wiesiołek też kwitnie, choć faktycznie nie jest to masa kwiecia. :mrgreen:
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Wspaniały wątek, bardzo chętnie podpatrzę ( bo po kradzieży miejsca na tyle, albo i może coś nowego skopie), jestem pełna podziwu. :-D
A może mahoń, liście piękne.
Joasiu już przymrozki szkoda :-)

I jeszcze pomyślałam o różach, przecież są takie które kwitną do samych przymrozków, może to nie jest kwiat jesieni,ale kwitnący więc jakiś jeden krzaczek można wpisać. To tylko taka moja propozycja. :-D
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

[quote="Joanna"]Co do rabatki to moim zdaniem brakuje żółtego koloru.:[/quote]

Joasiu w propozycji Krzysztofa jest również żółty kolor. Zaplanował, że będzie to moja żółta chryzantema, jest to dość duży krzak :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Rzućcie oczkiem, z łaski swojej na tabelkę gdzie pokazane są kolory :-)
Dwa miejsca + jedno, które nie zaznaczyłem a należy do nawłoci są żółte :roll:

W sumie tak wstępnie zaplanowane są 3 żółte plamy. Czy powinno być więcej :?:

Piotrek, rdest red baron i wiesiołek mają bardzo interesujące liście.
Wszak jesień to głównie brązy, ciemne czerwienie, żółcie i ciemniejąca zieleń
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Faktycznie nie zauważyłam, że są właściwie 3 plamy żółci. Głównie rzucił mi się na oczy niebieski i fiolet z różem :mrgreen: Chyba dlatego, że bardzziej zapatrzyłam się na obrazki a nie na tabelkę. :-D
ODPOWIEDZ