Jesienna rabata nasz wirtualny projekt

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Kilka moich propozycji
Iris japonica "Variegata" niestety wykopujemy na zimę

Trójsklepka tajwańska, również wykopywana na zimę

Acidantera dwubarwna, cebule do piwnicy

Zawilec japoński w odm.chyba "Crispa"

Zimowit jesienny
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Tak jak pisałem w wątku Danusi, dwie rośliny które mnie zaciekawiły, do wykorzystania na rabacie.
Pierwsza to rozchodnik Bertram Anderson Doskonale wygląda/wyglądał na tym pniaku. Pytanie czy zachowuje jeszcze żywotność. Co o nim możesz jeszcze powiedzieć.
Druga roślina to szkarłatka. Zdj. było chyba w sierpniu robione. Jak teraz wygląda ta egzotyczna roślina, jaką ma wysokość itd.

Mariusz zarzucił nas dosłownie propozycjami. Te rośliny wykopywane niestety się nie nadają, tak jak zresztą piszesz. Czy zawilec 'Crispa' jeszcze kwitnie?

Padła też propozycja (ANA) mahonii. Liście jej ładnie przebarwiają się jesienią. To dobry wybór. Takie zimozielone krzewy jak najbardziej pasują.

Więcej: Mahonia pospolita - uprawa, cięcie, rozmnażanie

Natomiast róże mimo, że kwitną do przymrozków w różnych latach wyglądają różnie. Bywa, że szybko opadają liście, wchodzą choroby, które nie przydają uroku rabacie (rozmawiamy o tym ostatnio) i na taką typową rabatę z trwałymi roślinami raczej się nie nadają.
------
I taka uwaga: cały czas miejmy przed oczami rabaty Foerstera.(Link jest na początku tego wątku) Do takiego kompletu jaki stworzył ten genialny projektant jedynie coś możemy dołożyć ale tak naprawdę nic nowego od początku nie stworzymy. Powód jest prosty: liczba nadających się roślin jest ograniczona. Może w przyszłości hodowcy dodadzą nowe rośliny?
-----

W niedzielę postaram się wstawić uzupełnioną tabelę. W przyszłym tygodniu zgodnie z życzeniami też o doborze roślin będziemy rozmawiać.

W encyklopedii dopisałem ciekawą dla nas propozycję: Tojad Fischera ( Aconitum carmichaelii) Zaczyna kwitnąć pod koniec września a kwitnie do przymrozków.
Do zestawień z różowymi i białymi marcinkami jak znalazł. Tak myślę.

Wejście do Encyklopedii choćby z mojego podpisy w profilu.(dla początkujących w internecie podpowiedź: aby znaleźć roślinę należy wpisać jej nazwę w okienku Szukaj)
Na dole
||
||
\/
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Herbi Zawilec"Crispa" kwitnie intensywnie i kwitł będzie jeszcze do do zimy.Druga sprawa, może delikatne odstępstwo by się przydało, dlatego to proponuje.Nawet jak ktoś śpiewa "Dziwny jest ten świat" w swoim wykonaniu, to może być to piękne.Dlatego ustąp troszeczkę.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Zawilce japońskie też chciałam dodać. Na koniec września jeszcze ładnie kwitły.
Co zaś się tyczy szkarłatki i rozchodnika Bertram Anderson- gdy będę w ogródku zrobię im zdjęcia. Szkarłatka powinna mieć teraz owoce ale czy się zabarwiły?
Zimozielone o tej porze na pewno są atrakcyjne. Mogą być różne trzmieliny,santolina -już nie kwitnie ale pozostaje ładna przez prawie całą zimę. Wiem,że u niektórych wymarza, u mnie dobrze się spisuje od paru lat.Wklejam zdjęcie z ubiegłego roku. Jest na nim bordowa lub ciemnoczerwona chryzantema, stalowa santolina, w pniaku młody rozchodnik Bertram Anderson i w tle stojąca perowskia. Zdjęcie było zrobione w październiku lub listopadzie 2008 roku

a to zdjęcie ze stycznia tego roku,trzmielina i santolina.

Krzysiu,jeżeli będziesz wprowadzał zmiany w spisie kwiatów, to proszę popraw bordowy aster na bordową chryzantemę. Bo astra o takim kolorze jeszcze nie mam a chciała bym,oj :!: chciała bym.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

mariusz139 pisze:Herbi Zawilec"Crispa" kwitnie intensywnie i kwitł będzie jeszcze do do zimy.Druga sprawa, może delikatne odstępstwo by się przydało, dlatego to proponuje.Nawet jak ktoś śpiewa "Dziwny jest ten świat" w swoim wykonaniu, to może być to piękne.Dlatego ustąp troszeczkę.Pozdrawiam
Zawliec 'Crispa' jeśli aż tak długo kwitnie to jest doskonały dla nas. Piszesz: chyba odmiany 'Crispa'. (crispa to po łacinie zrolowany", "zwinięty") Wystarczy porównać to z danymi jakie znalazłem w necie:
wysokość rośliny - 20-30 cm
wysokość podczas kwitnienia - 30-50 cm
kolor kwiatów - różowy
okres kwitnienia - IX-X
stanowisko - półcień, zasobne
przydatność - rabaty bylinowe w półcieniu
Cenna jest zwłaszcza wysokość do 50 cm. Wiadomo jak to jest jesienią, silny wiatr, ulewa i taki niewysoki lepiej się sprawi niż podane przeze mnie o wys. ponad 1 m.
---------
Piszesz, że "Dziwny jest ten świat", też tak myślę ;-)
Czy chodzi ci o odstępstwo od wzoru tej niemieckiej rabaty? Upewniam się bo może o coś innego wnosisz. :-) Czasu mamy sporo, a więc porozmawiać można. Choć od przyjętych na początku (2009-09-24) założeń odchodzić nie powinniśmy bo wtedy wiosna by nas tu zastała.
---------
Mogą być różne trzmieliny,santolina -już nie kwitnie ale pozostaje ładna przez prawie całą zimę.
Bardzo dobry pomysł z santolina. Takie srebrzyste plamy na pewno urozmaicą tę kolorową rabatkę. Z santoliną miałem krótki "romans" Nie pamiętam czy był to sezon czy dwa. Przemarzła do korzenia. Gdzieś na wysokości Kalisza jest taka strefa zimna gdzie niektóre rośliny nie dają rady. Ale na zachodzie powinna się przydać.
Świetnie wygląda to kółeczko chyba strzyżonej santoliny.
---
(Niestety Danusia nie możemy oglądać powiększenia tego zdjęcia bo piszą:Aby obejrzeć to zdjęcie musisz być zalogowany Ty na pewno je oglądasz w powiększeniu ale my nie :-(
---
W zamian dla tych z zimniejszych rejonów zaproponuję rogownicę. Zobaczcie jak ładnie jeszcze wygląda o tej porze po deszczach i chłodzie.
eżeli będziesz wprowadzał zmiany w spisie kwiatów, to proszę popraw bordowy aster na bordową chryzantemę.
Danusiu ty masz chryzantemę bordo a ja mam astra bordo ;-) A więc i jedna i druga pozycja będzie w spisie. Musiałem coś pomylić przypisując złocienia bordo tobie.
U kogo widziałem taką dużą bordo plamę? Ręka do góry :-)
Mam też chryzantemę i dziś sfotografowałem bo mnie zaskoczyła. Kwitła latem jako różowa a po przycięciu już teraz kwiaty są takie bordo. Nie wiem czym to jest spowodowane.Popatrzcie:

Dopiero co się rozwijają i w dodatku posadzone w donicy a więc plama nieduża ale jakże ciekawe zestawienie można zrobić z różem astrów czy chryzantemy czerwonawej.
----
Już na liście jest tojad Fischera (opis w Encyklopedii) Wyżej pisałem a teraz zdjęcia:

Ametystowoniebieskie barwy tego tojada pasują zarówno do różu marcinków jak i ciemnej czerwieni dalii (u nas będzą to bordo chryzantemy lub bordo astry (niskie).
Tak wstępnie się zapytam: czy takie zestawienie 3 plam wam odpowiada. Za tydzień zaczniemy rozmawiać o połączeniach, dobieraniu kolorów/roślin.
-----
Tak jak przewijający się w moich propozycjach złocień czerwonawy zaczyna dopiero kwitnąć, tak różowy aster 'Alma Poetschke' jest w fazie pełnego kwitnienia. W zależnosci od pogody przekwitnie albo przed dniem Zmarłych albo kilka dni po tym terminie.

---
Białokwitnący, bardzo niski (do 20cm) złocień arktyczny też zaczyna rozkwitać. Niestety nie pamiętam jak jest trwałość tego ładnego kwiatka stosowanego na okrywę przy ścieżce.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Herbi pisze:Druga roślina to szkarłatka. Zdj. było chyba w sierpniu robione. Jak teraz wygląda ta egzotyczna roślina, jaką ma wysokość itd.
Moja szkarłatka jest pierwszą i jak na razie jedyną rośliną, która nie przetrzymała pierwszych przymrozków. Moim zdaniem jest ozdobna raczej późnym latem, gdy dojrzewają owoce.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Czy chodzi ci o odstępstwo od wzoru tej niemieckiej rabaty? Upewniam się bo może o coś innego wnosisz.
W tym wypadku bardziej się w ten temat wgryzę, licząc na Waszą fachowość. Bardzo pragnę wdrażać te pomysły w własnym ogrodzie, ale lubię też odstępstwa.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja proponuję Clematis integrifolia "Bluish Violet", piękna roślina od wiosny do późnej jesieni. Wysokość 1m, szerokość ok 60 cm. Może być również prowadzony w formie płożącej, jak zresztą i inne powojniki tej grupy.

Obrazek

W dolnych partiach tej rabaty myślę, że ładnie będą się komponować wcześniej już wspomniane żurawki i żuraweczki.

Heuchera americana "Palace Purple"
Obrazek

Heuchera hybrid "Creme Brulee" wys x szer- 20 x 40
Obrazek

Heuchera hybrid "Licorice" wys x szer 30 x 40
]Obrazek

Heucherella hybrid "Gold Strike" wys x szer-20 x 35
Obrazek

Heuchera hybrid "Lime Rickey"
Obrazek

Pięknie o tej porze roku wydlądają kolorowe szałwie

Salvia officinalis "Tricolor" wys x szer- 40 x 50
Obrazek

Świetnie myślę sprawdzi się na takiej rabacie również częściowo zimozielony krzew

Ligustrum ovalifolium "Aurea"
Obrazek

Rozmiar wedle uznania, bardzo łatwo się formuje poprzez przycinanie.

I na koniec jeszcze jeden niski, wolno rosnący krzew

Lonicera nitida "Lemon Beauty"
Obrazek
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Piszesz: chyba odmiany 'Crispa'.
To myślę że "Crispa" wchodzi do listy, bo to naprawdę piękna roślina i długo kwitnie, zauroczyła mnie swoim widokiem, podobnie jak wysoki zawilec o białych kwiatach, który również kwitnie bardzo intensywnie do mrozów, niestety nazwy nie znam.Później znajdę fotkę.
Irysy w formie variegata oczywiście japońskie(zdjęcie dane wyżej) rosną u nas w wielu w wielu rabatach, i wydlądają o tej porze roku przepięknie, piękniej niż te wszystkie turzyce.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

mariusz139 pisze: To myślę że "Crispa" wchodzi do listy, bo to naprawdę piękna roślina i długo kwitnie, zauroczyła mnie swoim widokiem, podobnie jak wysoki zawilec o białych kwiatach, który również kwitnie bardzo intensywnie do mrozów, niestety nazwy nie znam.
Zawilce proponują co najmniej 3 osoby. Zdecydowanie przyjmujemy.
mariusz139 pisze:Irysy w formie variegata oczywiście japońskie(zdjęcie dane wyżej) rosną u nas w wielu w wielu rabatach, i wydlądają o tej porze roku przepięknie, piękniej niż te wszystkie turzyce.
Zdjęcia, wymiary, wymagania glebowe i inne, proszę. Nie ma tak łatwo ;-) :lol: Przy projektowaniu trzeba się pomęczyć trochę.
Gienia dala dobry przykład :-)


Mówisz, że irysy piękne, piękniejsze od innych roślin, najpiękniejsze. Cóż wybory Miss/Mistera rabaty jesiennej wypadałoby zrobić ;-)

A co na to inni nasi projektanci, panie projektantki przede wszystkim.
Powiedzcie co myślicie nie tylko o waszych roslinach które tu proponujecie ale o innych propozycjach.
Szybciej wtedy dojdziemy do uzgodnienia. Czekam na szersze wypowiedzi.
Zdjęć już pewnie dosyć. Cóż jesienią można jeszcze dodać.

Aha, nie zauważyłem zdjęć Gosi. Ciekawe propozycje. Bardzo. Powojników nie znam. Czy ten przedstawiony wyląda tak teraz aktualnie. Czy padało u ciebie mocno, wiatr silny itp.
Drążę bo wytrzymałość roślin jak już pisałem to jesienią cecha pierwszorzędna.
O żurawkach było pisane. Są na liście. Dziękuję za piękne zdjęcia.
Lonicera nitida podobnie jak irgi jest do przyjęcia. Mam suchodrzew choć nie do końca wiem czy nitida czy chiński. Mój nie kwitnie i nie zawiązuje owoców ale liście ma ozdobne zimozielone.
Ostatnie dwa zdjęcia. Też Gosiu byłbym za tymi propozycjami bo obie dobrze znam. Powiedz jednak bo wyczucie w dobieraniu kolorów masz jak te 2 propozycje zgadzały by się z marcinkami. Te ostatnie + chryzantemy to główna nasza gwardia (na środek rabaty) a otoczenie trzeba im dodać odpowiednie.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Bordowe chryzantemki, bardzo proszę

ale szkarłatka faktyczne o tej porze nie wygląda już ciekawie :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

piwonia pisze:Bordowe chryzantemki, bardzo proszę
A, to u pani te ładne chryzantemki się znajdują ;-)
Opis proszę. Wysokość, potrzebna. Zimotrwałe chyba są? A może znasz ich nawę pełną?
Jeśli podasz średnicę kwiatów to może ustalimy. Znajdziemy w internecie, czy jak.

Odrzuciłaś Piwonio hosty (funkie). U mnie nie najgorzej wyglądają. A oto dowód.

W ostateczności na liście rezerwowej je pozostawimy. Jeśli ktoś chciałby zrobić rabatę w realu a nie ma bergenii to zastąpi ja funkia.
----------
Okrywowe
----------
Zrobiłem w ogrodzie przegląd niskich roślin okrywowych. Takich płożących co to wylewają się na ścieżkę. U Ferstera widać m.in. bluszcz i ...gajowiec żółty. Jeśli dobrze rozpoznać można na tym małym zdjęciu.

Gajowiec wygląda b. dobrze. Jest roslina zimozielona i jedynie poważny mróz moze jej zaszkodzić. Odpada jednak jeśli chodzi o centrum rabaty. Jest ekspansywna.
Podobnie zresztą jak ładna jeszcze o brązowych liściach dąbrówka rozłogowa.

Nie ma tej wady bardzo ładny kopytnik pospolity. Liście błyszczące, sercowate.

...a także ciekawie wyglądająca, dwubarwna skalnica cienista.

Ostatnia z proponowanych to waldsteinia. Kwitnie wiosna ale wygląda dobrze do zimy.

----
Na liście głównej pozostaje jako okrywa bluszcz odmianowy. Pokazane wyżej rosliny (wszystkie o wys. od kilku do kilkunastu cm mają ważną zaletę Dobrze rosną w półcieniu i cieniu. A więc towarzystwo wyższych bylin nie będzie im przeszkadzać.

------------------------------------------------------------------
Uwaga! Uwaga! Od jutra nie wstawiamy już zdjęć bez wymaganych opisów.
Należy dodatkowo uzasadnić dlaczego tę roślinę proponujemy i określić na jakiej liście chcemy aby była wstawiona. Lista główna od 24 do maks. 30 roslin i lista rezerwowa maks. do 20-30 roślin
-----------------------------------------------------------------
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Mi osobiście bardzo podobałyby się wszystkie żurawki Gosi na jesiennej rabacie i ozdobna szałwia są cudne, bardzo rozświetliłyby wszystkie kolory na rabacie i byłyby pięknym akcentem, oprócz chryzantem i marcinków, do tego dodałabym plamy żółtej nawłoci i rozchodnik czerwony oraz trzmielinki oraz irys Mariusza również jest piękny pomimo tego,że nie zimuje w gruncie to nie przeszkadza bo w odpowiednim momencie będzie zdobił jesienną rabatę .


cieplutko pozdrawiam
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

O faktycznie funkie jeszcze ładne u Ciebie, a moje już prawie żółte :-? Chryzantemka jest wys. ok. 40cm, kwiatki wielkości kwiatków astra (michałka).
A z dąbrówki dodałabym Dąbrówkę rozłogową 'Multicolor' (Ajuga reptans), ładnie wybarwiona a dużo mniej ekspansywna :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Aby się wyciszyć i przemyśleć ogrody Karla Foerstera, sięgnąłem porady profesora, osobistego kolegi Foerstera z lat 60.
Co się dowiedziałem, kilka słów: do tego ogrodu pasuje wszystko (ja tak właśnie robię, co Herbiemu się nie podoba), to był pasjonat, łamał wszelkie zasady sztywnego ogrodnictwa.
Zauroczony wypowiedzią, zacząłem poszukiwania na necie.
Teraz Herbi może rozumiesz, dlaczego tak wgryzłem się w ten temat. Lubie odstępstwa a Foerster jest dla mnie przykładem. Rośliny wykopywane na zimę nadają się idealnie.
ODPOWIEDZ