Pod dębami

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

No Mada, takiego planu mi brakowało, bo ja już zginęłam w Twoim ogrodzie :-D . A jak to się ma do kierunków stron świata :?:

A orzecha nie pomyliłam, Twój jest ten z huśtawką i pieskiem :-).
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

piwonia pisze:Oprócz podlewania będziesz jeszcze musiała dobrze tą rabatkę nawozić, bo żarłoczne orzechy wyjaławiają glebę. Ale co to znaczy dla upartego ogrodnika chcącego podziwiać piękną rabatkę :lol:
Mam nadzieję, że przyszły kompostownik i nowo poznany przeze mnie przepis na gnojówkę będą źródłem sukcesu :mrgreen:
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Oczywiście, dla chcącego nic trudnego :!: Mada, zapał Cię nie opuszcza i tak trzymaj :!:
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Genia_gp pisze:No Mada, takiego planu mi brakowało, bo ja już zginęłam w Twoim ogrodzie :-D . A jak to się ma do kierunków stron świata :?:
Oto unowocześniony rzut mojego ogrodu:
Obrazek
Danka pisze:Oczywiście, dla chcącego nic trudnego :!: Mada, zapał Cię nie opuszcza i tak trzymaj :!:
Dzięki Danusiu :-D. Teraz muszę tylko przystąpić do realizacji swoich zamierzeń. Zawsze byłam dobra w snuciu planów :-?.
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Mada, pierwszy raz trafiłam do Twego ogrodu i jestem pod wrażeniem zwłaszcza tej dzikiej części ogrodu, a konkretnie dostojnych dębów, które latem na pewno służą swoim cieniem. Mam też kilka starych drzew, są to rozłożyste lipy, w cieniu których można odpoczywać, a można też pójść śladem Kochanowskiego. Nie mam jeszcze pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni pod lipą, może u Ciebie coś wypatrzę :?:
Natomiast wrzosowisko koło domu, to moje jeszcze niezrealizowane marzenie. Będę z uwagą śledziła rozwój Twojego wrzosowiska :-D
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Lila pisze:Nie mam jeszcze pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni pod lipą, może u Ciebie coś wypatrzę :?:
Lilu miło mi, że mnie odwiedziłaś :-D . Ja też nie mam jeszcze pomysłu na dębowy lasek. Mam tylko postanowienie nie zepsuć jego naturalnego charakteru. Dlatego nie śpieszę się z decyzją. Jeszcze miesiąc temu chciałam tam przesadzić swoje rododendrony (miały by tam dobrze w delikatnym cieniu) na szczęście pod wpływem wątku o naturalnych ogrodach, poszłam po rozum do głowy i na pewno tego nie zrobię. Myślę np. o paprociach, konwaliach, parzydle leśnym, ale dopóki nie nabiorę doświadczenia w tym temacie nic tam nie będę robić. Ta część ogrodu nieumiejętnie "ruszona" może bezpowrotnie stracić na swojej dzikości :-/
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Widzę że nie tylko u mnie nadszedł czas na plany. Oj mam ich wiele, ale do wiosny jeszcze daleko i te plany będą się jeszcze wiele razy zmieniać. Myślę Magdo że jeśli chcesz zachować naturalny charakter dębowego lasku to paprocie, konwalie itp...będą tam jak najbardziej pasowały. Życzę podjęcia dobrej decyzji. :lol:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Zenia pisze: Myślę Magdo że jeśli chcesz zachować naturalny charakter dębowego lasku to paprocie, konwalie itp...będą tam jak najbardziej pasowały :lol:
Dodałabym jeszcze hosty, tiarelle i bodziszki, ale masz jeszcze sporo czasu do przemyśleń, a że w planowaniu jesteś dobra i jak zauważamy w realizacji również, na pewno wyjdzie z tego połączenia ciekawy zakątek :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Mada, teraz widząc, rzut Twojego ogrodu, z kierunkami stron świata, jakoś myślę, że pozbierałam się u Ciebie :-D . Dęby masz po lewej stronie działki, orzech rośnie pomiędzy domem, a tylną granicą. A w granicy tylnej też masz jakieś drzewa. Co tam rośnie :?:
Patrząc na kierunki jak pada słońce, to rzeczywiście ta rabata pod orzechem mogłaby być :-). Korona Twojego drzewa nie zwiesza się za bardzo (pewnie gałęzie były podcinane) i światło słoneczne też tam dociera przez część dnia. Rabata wzniesiona, jaką podpatrzyłaś będzie chyba dobrym rozwiązaniem. Kącik wypoczynkowy może być głębiej w ogrodzie, a po prawej stronie od orzecha i dalej w kierunku szopy czy nawet z prawego boku domu możesz założyć jakieś "fikuśne" w kształcie stanowisko dla roślin lubiących słońce (kwiatów :-D ). Rabatę kwiatową możesz też zrobić przy tarasie, patrząc na rzut, po prawej. Będzie przyjemnie blisko tarasu. Propozycji wiele zapewne masz, ale jeszcze jest czas do wiosny, chociać przy dobrej pogodzie można i zimą podziałać, wytyczając rabatki i gromadząc materiał do nich ( kamienie, drewno itp.)
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

piwonia pisze:Dodałabym jeszcze hosty, tiarelle i bodziszki, ale masz jeszcze sporo czasu do przemyśleń, a że w planowaniu jesteś dobra i jak zauważamy w realizacji również, na pewno wyjdzie z tego połączenia ciekawy zakątek :-D
Dziękuję za propozycje nowych roślinek. Właśnie przeszukuję internet, żeby zakupić ich nasiona w jakimś sklepie.
A co do moich zdolności w planowaniu.. Planowanie zawsze dobrze mi wychodziło :-D , ale to drugie.. :-/
Genia_gp pisze:A w granicy tylnej też masz jakieś drzewa. Co tam rośnie :?:
Tam rosną: dziki bez (słabiutki) i jaśminowce. Myślę jeszcze o dosadzeniu jakichś szlachetnych odmian bzu.
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Mada te krzewy (wszystkie są kwitnące) będą pięknym tłem, dla rabat :-). Cudnie mieć takie gotowe nasadzenia, a ja muszę czekać :-(
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Genia_gp pisze:Mada te krzewy (wszystkie są kwitnące) będą pięknym tłem, dla rabat :-). Cudnie mieć takie gotowe nasadzenia, a ja muszę czekać :-(
To fakt Geniu, krzaki jaśminowca mają może ze 3m. Wybudowaliśmy się trzy lata temu, a one rosły sobie tam dziko od dawna. Natura potrafi tworzyć piękne zakątki i tak sobie myślę, że często naszą rolą jest tylko to, by ich nie zepsuć..
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Te jaśminowce można przycinać, ale po kwitnieniu, bo one na nowych przyrostach kwitną, a kwiaty jak zapewne już wiesz mają piękne i ładnie pachną. Więc, gdybyś chciała może je uformować, to po okresie kwitnienia lub jeśli wczesną wiosną to jeden rok bez kwiatków będziesz.
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Dziękuję Geniu, to dla mnie cenna informacja :-D
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Witaj Mado. Pozwoliłam sobie dziś pospacerować po twoim ogródku. Widzę piękne wrzosy. Czy przycinasz je wiosną ?. Mnie dużo wymarzło zeszłej zimy, dokupiłam wiosną...oby znów nie wymarzły. :-/

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Zuzia
ODPOWIEDZ