Walka z odrostami drzew

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Hanka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-05, 16:26

Walka z odrostami drzew

Post autor: Hanka »

Parę lat temu kupiłam działkę rekreacyjną, 2000 m2. Działka była zarośnięta różnymi chaszczami, a wśród nich parę dużych sosen, brzóz i olszy. Ziemia V i VI klasy. Prawie udało mi się już usunąć chaszcze i pozostawić drzewa, ale wszystkie wyczyszczone miejsca zarastają odrostami. Jak z tym walczyć, poza tradycyjną metodą dogłębnego karczowania każdego korzenia i pędu. Bedę wdzięczna za wszystkie rady. :cry:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie podajesz jakie drzewa odrastają i czy odrastają spod pnia czy z ziemi, od korzenia. O tej porze roku to pewnie prócz karczowania to nic nie pomoże. Ale na wiosnę można potraktować takie odrosty herbicydem o działaniu totalnym, tzn. nieselektywnym. Smaruje się wtedy młode liście nie rozcieńczonym płynem. Takim herbicydem jest np. roundup.

A mała dyskusja nad usunięciem drzewa była też już tutaj
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Post autor: PaKa »

Odrosty pewnie daje Ci olsza i brzoza. Najlepszym sposobem jest ścięcie wiosną odrostu i wypędzlowanie rany 50% roztworem herbicydem na bazie glifosatu.
Możesz też opryskiwać ulistnione odrosty herbicydem w wyższym stężeniu niż zalecane na chwasty zielne.
pozdrawiam Paweł
Hanka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-05, 16:26

odrosty

Post autor: Hanka »

Dziękuję za odpowiedź. Sądzę, że odrosty są od korzeni. Kiedyś próbowałam pryskac Roundapem, ale efektów nie widziałam. Ponieważ towarzyszy mi zawsze pies więc z pryskaniem chemikaliami problem. Ponieważ drzewa, choć duże, to samosiewki wiec rosną dosyć gęsto i korzeni masa. Może spróbuję z malowaniem pędzelkiem.
Awatar użytkownika
Strfckr5
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-14, 16:39

Post autor: Strfckr5 »

Może się nie znam ale wydaje mi się, że brzoza czy olsza nie daje dawała odrostów korzeniowych. Są to zapewne siewki tych drzew.
Natomiast dużym problemem jest pozbycie się z działki sumaka octowca.

Więcej: Sumak octowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie, jak się pozbyć

Pozdrawiam,
Rob
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Mam u siebie trzy brzozy, do tej pory nie zauważyłam żadnych odrostów i nigdy nie słyszałam o odrostach u brzozy. Tak więc chyba to rzeczywiście siewki. Jednak jeśli to odrosty, ostrożna byłabym ze stosowaniem roundapu. Przecież tak samo zadziała na drzewo mateczne, bo środek będzie transportowany z sokami po całej roślinie. A działka 2000m2 bez drzewa?
Z sumakiem jest tak, że rzeczywiście trudno sobie poradzic z odrostami. Nie ma problemu, jeśli odrosty pojawiają się na trawniku - po prostu są koszone razem z trawą. Jednak odrosty pojawiają się ciągle i to w dużych nawet odległościach od rośliny matecznej, np. wśród innych roślin. Wtedy pozostaje jedynie cierpliwe wycinanie.
Awatar użytkownika
maxmaria99
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-02-02, 23:25

Post autor: maxmaria99 »

Mam las brzozowy i nie zauważyłam żadnych odrostów. Mam wielki natomiast problem z odrostami akacji, to jest po prostu nie do przezwyciężenia. Na wiosnę ścinam, a jesienią jest tego 4 razy więcej niż było. Pryskałam Roundupem bez skutku. Chyba zostało mi karczowanie niestety. A może jeszcze znajdzie się ktoś kto uporał się z odrostami robinii czyli akacji.
Awatar użytkownika
xyz_123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-24, 11:03

Post autor: xyz_123 »

Witam mnie się udało wręcz wyplenić akacje, zresztą taki miałam zamiar :-)

Tak jak piszesz ROUANDAP, ale nie rozcieńczony, trzeba pędzelkiem smarować ta resztę po ścięciu czasami jeszcze cos odrasta, ale udało się i mam to z głowy :!:

Przepraszam, za pisownie, ale mi klawiatura szwankuje :cry:
pozdrawiam.
życie jest piękne
ODPOWIEDZ