Działka rekreacyjna na terenie piaszczystym

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Green18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-03, 17:49

Działka rekreacyjna na terenie piaszczystym

Post autor: Green18 »

Mam do zagospodarowania teren o powierzchni ok 300 m kw. o nierównej powierzchni. Minus jest taki, że jest ziemia o bardzo niskiej jakości(żółty piasek) . Do tego ziemia ta nie była uprawiana przez prawie pół wieku. Co zaproponujecie mi, aby stworzyć tanio, szybko i skutecznie miejsce do wypoczynku, przy czym przykuwałoby wzrok przechodniów. W grę wchodzą wszystkie rośliny ozdobne, i drzewa. Więc?
"Co dzień odwiedzam kwiaty, którem sadził wiosną
W ogrodzie swego serca, gdy mi wiara łatwa
Młodości pierwszej ufać kazała, że dziatwa" L. Staff
Awatar użytkownika
babuchna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-05-07, 14:54

Post autor: babuchna »

Witaj,nie jestem doświadczonym ogrodnikiem,lecz mam podobną ziemię,do ogrodu ziemię co prawda wzbogacałam natomiast w drugiej części działki jest bez ulepszeń i właśnie tam najlepiej rośnie mi budleja. To piękny krzew a raczej już drzewko,latem długo kwitnie pięknymi kwiatami[ są różnego koloru] i przyciąga mnóstwo motyli,jest zwana drzewem motyli. Dlatego mogę Ci ją polecić i myślę że u Ciebie też sobie poradzi i pięknie przyozdobi ogród,jest też mało wymagająca i łatwa do formowania.Pozdrawiam Dorota Ps. jeśli w czymś się mylę to nasi wprawieni ogrodnicy na pewno mnie poprawią ;-)
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Na piasku u mnie rośnie berberys ale wykopałem dołek i zasadziłem go w ziemi ogrodowej, pięknie rośnie - szpaler sosna - koreańska, wejmutka, gęstokwiatowa, bośniacka, wrzosy.
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Może żarnowce też dobrze by się u Ciebie czuły. To rośliny, które rosną przecież na wydmach. Ja mam żółtego i czerwonego. Obydwa pięknie zdobią ogród wiosną i szybko rosną :-D
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Myślę, że i duża kępa macierzanki fajnie by wyglądała, pod warunkiem, że będzie miała dużo słońca. Z różnych odmian macierzanki można by zrobić kolorowe plamy.
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Jeszcze rozchodniki powinny sobie poradzić.
Green18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-03, 17:49

Post autor: Green18 »

Hmm. ..macierzanka to dobry pomysł. Jednak jestem bardzo niecierpliwy i nie wiem czy będzie chciało mi się czekać cały rok, żeby dopiero na drugi zakwitła. Na pewno ją wysieję w jednym miejscu ale co z resztą? A sosny, świerki, brzozy co wy na to?

A wrzosy. Kiedy je wsadzić . Na pewno kupię kilka gatunków ogrodowych, a resztę wysadzę takimi z lasu wykopanymi. Jak na wiosnę posadzę to na jesieni zakwitną?
"Co dzień odwiedzam kwiaty, którem sadził wiosną
W ogrodzie swego serca, gdy mi wiara łatwa
Młodości pierwszej ufać kazała, że dziatwa" L. Staff
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Do wszystkiego co napisali poprzednicy dorzuciłabym jeszcze ozdobne trawy. Rabaty trawiaste wyglądają dekoracyjnie przez cały rok, a posadzone między trawami liliowce mogą latem dodać nieco koloru :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziwi mnie tylko, że mówisz o "szarym" piasku...

Jeśli chcesz szybko i kolorowo - to idź w cebulowe, choćby pokazywane licznie na forum lilie. Posadzisz wiosną i powinny zakwitnąć już pierwszego roku. A w między czasie dosadzisz rośliny, które swoją urodę pokażą ci za rok czy kilka lat :-)

Piaski to faktycznie gleby dla sosen, świerków czy brzóz (przynajmniej to są drzewa które rosną u mnie w regionie naturalnie i w dużych ilościach). Polecam też jałowce.
Z wrzosów na piaszczystym i ciepłym miejscu też szybko będziesz zadowolony. Jednak nie polecam przesadzania z lasu - ciężko się przyjmują. Późnym latem kup kilka sadzonek sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, kolorowo będzie od razu ;-)

Naprawdę nie sposób wymienić roślin, które na piaskach rosną - jest ich sporo. Wiele ładnych już polecili ci moi poprzednicy ;-)

Nie podajesz rejonu w którym mieszkasz - co może być zdecydowanie ważniejsze niż gleba ze względu na strefę mrozową. Ogólnie im mniej podajesz szczegółowych danych co do regionu w którym masz ogród, tym większą uzyskujesz możliwość polecenia ci roślin, które nie sprawdzą się w twoim klimacie.

A tak na marginesie, nie da się wykonać pięknego i zadowalającego cię w pełni ogrodu w jeden rok. To inwestycja na lata.
Chyba, że włożysz w to majątek i polecisz firmom, sprowadzającym dojrzałe rośliny do razu. Tylko gdzie tu satysfakcja z powstającego ogrodu ;-)

Warto poczytać w poradniku forum: Gleba piaszczysta - właściwości, uprawa, użyźnianie, co sadzić
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Działka to jest '' wspaniała skarbonka '' cieszy oko daje odpoczynek i relaks .
pozdrawiam ibis
ODPOWIEDZ