Woda - jak oczyścić? (nadmiar żelaza)

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Woda - jak oczyścić? (nadmiar żelaza)

Post autor: użytkownik usunięty »

Mam problem z wodą na działce. Polega on na tym, że gdy wodę napompuję do zbiornika to jest niby czysta, ale na drugi dzień woda nabiera koloru czerwono-brunatnego. Wytrąca się w niej osad, który opada po kilku dniach i woda jest czysta ale osad zanieczyszcza zbiornik. Potrzebuję wody do napełnienia basenu rozporowego i jak na razie bezpośrednie napuszczenie wody nie wchodzi w rachubę. A wody ze zbiornika na raz nie wystarczy, ma 1000l litrów a basen ma ok. 4000. Czy zna ktoś sposób na oczyszczenie wody przed napuszczeniem jej do basenu?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Czyżby żelazo? Spróbuj z odżelaziaczem domowej roboty (złoże piasku plus natlenianie) - jest trochę opisów jak to zrobić w necie. Nie podam ci teraz żadnego linka bo nie mam nic pod ręką, ale kiedyś szukałam i wiem, że to do zrobienia.
Szczególnie dla osoby, która ma dwie prawe rączki jak ty :-)

A z jakiej głębokości ciągniesz tę wodę i w jaki sposób? Może to być coś innego też...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wodę mam z ok 6m, wpuszczony filtr a pompuję pompą elektrczną.
Jest to prawdopodobnie żelazo, ale jak długo nie czyszczę zbiornika tworzy się z osadu gruby kożuch.

Dzięki za cynk, poszukam tego odżelaziacza.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Martwi mnie ta głębokość, to wody podskórne, może być wszystko... Mam nadzieję, że to nie woda do picia.
Jeśli jednak faktycznie to żelazo, wówczas spodziewaj się manganu, często występują razem.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To tylko woda do podlewania działki. Chcę napełnić basen a wytrącający się osad tak by go zanieczyścił, że miał bym problem go później doczyścić. :mrgreen: a poza tym, mają się w niej kąpać moje dzieci.
Szukam metody oczyszczenia w trakcie napełniania, ale z tego co już wyczytałem domowym sposobem się nie da. Trzeba na to czasu ok 1 dnia, ale to już szybciej niż samoistne wytrącenie osadu.
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Mam pytanie.. Mamy na działce wkopane w ziemię już niepotrzebne betonowe szambo. Tak sobie kombinuję, żeby odprowadzać do niego deszczówkę z rynien i mieć wodę do podlewania. Zastanawiam się, czy nie powinno się najpierw w jakiś sposób odkazić ten zbiornik? Jeszcze w zeszłym roku był on używany. Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi :->
pozdrawiam
Magda
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Trzeba i to koniecznie. Są specjalne tabletki do neutralizacji szamba, najlepiej wlać wody i je tam wrzucić. Można odprowadzić deszczówkę i potem wrzucić tabletki. Szukaj produktów do neutralizacji ścieków i czyszczenia szamb.

Więcej o deszczówce: Deszczówka w ogrodzie. Jak podlewać ogród deszczówką?
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Dziękuję za odpowiedź. Zacznę się rozglądać za tymi tabletkami, wcześniej nie wiedziałam, że coś takiego jest w ogóle w sprzedaży :->
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Ja również mam wodę ze studni z 28 metrów. Niestety też mam osad i jest to żelazo. Badaliśmy wodę w sanepidzie. Nie nadaje się zupełnie do basenu bo po jednym dniu robi się żółto - bura.
Też pytaliśmy gdzie się da co z tym zrobić tym bardziej, że początkowo to była woda również do domu. Jedyne co nam radzono to filtry.
Basen napełniamy wodą z kranu a i tak musimy używać chlor płynu przeciwko glonom.
Jeżeli mogę coś zasugerować, nie kupuj, jak już basen będzie chloru w tabletkach bo bardzo odbarwia dno basenu w miejscu gdzie tabletka leży.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Piotrek do czyszczenia szamba używa się specyjalnych bakteri które '' wyjadają osad '' szamba i znika amoniak .
pozdrawiam ibis
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ewakatarzyna znalazłem na necie kilka podobnych sposobów oczyszczenia wody z żelaza ale wszystkie nie czyszczą wody „na bieżąco”. Sposoby które znalazłem nie są na działkę, zajmują sporo miejsca i wymagają kilku dodatkowych urządzeń. Mój sposób jest uproszczoną wersją tych podanych choć o tym nie wiedziałem. Podstawą wytrącenia osadu żelaza jest napowietrzanie wody. Ja takowego nie mam ale gdy wodę napuszczam do zbiornika to ona sama się napowietrza bo leci z wysoka do zbiornika. Po 24h wytrąca się osad. Mam mały basen i do niego nalewałem wodę wykorzystując przy tym filtr sznurkowy, tak na próbę. I okazało się to strzałem w dziesiątkę. Woda była w basenie dwa tygodnie i nic się z nią nie działo. Jak napuściłem wodę to sąsiedzi myśleli, że wodę z domu przywiozłem. Teraz mam duży basen i z nim jest już kłopot. Mam zbiornik na wodę 1000 litrów a basen ma ponad 5000, jest rozporowy i takie nalewanie na raty będzie trudne ale co zrobić, trzeba będzie sobie poradzić.

Ibis66 o szambo pytała mada a nie ja.
ODPOWIEDZ