ogród w cieniu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
moniczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-07, 21:41

ogród w cieniu

Post autor: moniczka »

Cześć wszystkim.
Mam problem jak dobrać rośliny do fragmentu mojego ogrodu. W zasadzie to zagajnik olszynowy, dosyć podmokły, miejscami zbiera się woda. Jest to miejsce mocno zacienione. Wiosną kwitną kaczeńce i wtedy to piękny żółty dywan. Jednak po ich przekwitnięciu brak mi tam kwitnących roślin. Czy mógłby mi ktoś pomóc w temacie doboru roślin na takie trudne stanowisko?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Re: ogród w cieniu

Post autor: Herbi »

moniczka pisze: Czy mógłby mi ktoś pomóc w temacie doboru roślin na takie trudne stanowisko?
Pozdrawiam
Oczywiście :-) akurat mam część działki w takiej zacienionej olszynie jak piszesz.
Od roku przedstawiam też jakie rośliny u mnie na takim miejscu rosną.

Zajrzyj do mojego wątku tutaj gdzie obok słonecznych stanowisk pokazuję te z części półcienistego zakątka. (jesienią nieco mi zalało ścieżkę ale nie samą rabatę).

Jeśli u siebie masz dużo cienia to jednak nie mam dla ciebie dobrej wieści. W takim miejscu mało roślin kwitnie.

Odszukaj też na forum dział Skalniaki gdzie niedawno zamieściłem obszerną listę roślin do cienia i półcienia.
Jeśli będziesz mieć dalsze pytania to chętnie ci tutaj odpowiemy. :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
moniczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-07, 21:41

Post autor: moniczka »

Dziękuję za odpowiedź. Piękne zdjęcia ogrodu. Mój zakątek na razie jest troszkę bardziej dziki :-) Będę próbowała posadzić paprocie, niezapominajki, fiołki i barwinek.Chciałbym aby to był w dalszym ciągu naturalny, dziki zakątek mojego ogrodu. Teraz przychodzą tu bażanty, a za ogrodzeniem co rano widuję sarny. Nawet zima ma swoje uroki :->
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Jak teren ma być w miarę naturalny posadziłaby sporo pierwiosnka lekarskiego, fiołka wonnego i miodunki :-D A także zawilca gajowego :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
moniczka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-02-07, 21:41

Post autor: moniczka »

Cześć Piwonio
Tak właśnie zamierzam zrobić. Myślę też o dużej kępie niezapominajek.W jednej części póżnym latem posadziłam kosaćce - ciekawe czy będą rosły i kwitły. Spróbuję wokół drzew posadzić bluszcz, może zacznie się wspinać i pokryje też podłoże. Tak, o zawilcach też myślałam ale jesienią się nie wyrobiłam :-) Mam też obiecane okazy przylaszczki, może w bardziej suchych miejscach sobie poradzą. Ale przeraż mnie ta ilość śniegu, gdy stopnieje nagle to ja tam do lata nogi nie postawię - chyba że w wędkarskich gumowcach po pachy :mrgreen: Posadzę też funkie i bergenię - pewnie dla winniczków a nie dla własnej uciechy :lol:
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ