Konstrukcja dla winorośli nad ogrodzeniem z siatki

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Konstrukcja dla winorośli nad ogrodzeniem z siatki

Post autor: Asiek »

Wymyśliłam sobie, że podwyższę ogrodzenie z siatki, które aktualnie ma wys. 1,5 m. Chcę to zrobić, ponieważ winorośl obrasta brzydkie tyły budek sklepowych, z czego ja osobiście się cieszę, ale właścicielka bez pytania obcina mi pnącze właśnie na wysokości siatki. Właściwie ma prawo, bo roślina pnie się po jej budynkach. Chcę jednak zmienić sytuację, aby winorośl szła po dodatkowym pasie siatki/sznurkach rozpiętych na jakichś tyczkach i zasłoniła mi w całości obskurne ściany sklepu. Zdjęcie poglądowe poniżej, umieszczałam je już w temacie "ogradzam??", poszukam jeszcze później fotki z pory letniej.

Co kilka głów, to nie jedna, proszę więc o Wasze pomysły, jak podwyższyć takie ogrodzenie?
Co myślicie o stalowych prętach wplecionych w siatkę, połączonych u góry kilkoma liniami drutu?
Załączniki
budy sklepowe.jpg
budy sklepowe.jpg (34.09 KiB) Przejrzano 6856 razy
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ale to wcale nie oznacza ,że winorośl będzie rosła po Twojej myśli.Kiedyś graniczyłam z ogrodem w którym mimo podpór pnącze rosło na moją stronę aż na dach garażu. :-/
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Masz rację. Jednak wtedy sama będę dbać, żeby właściwie rosło. Wierz mi, budy są wyjątkowo obskurne :shock:
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

w przypadku wyższego ogrodzenia sąsiadka będzie miała mniej do obcięcia :mrgreen:

tego, co na siatce z Twojej strony nie ciachnie. Nawet, jeśli obetnie to, co wyjdzie za siatkę, to i tak masz te kilkadziesiąt centymetrów więcej a przecież o to chodzi :-)

Jeśli chodzi o te druty, to musi ich być sporo, żeby utrzymały winorośl. Ponadto przydałoby się wpleść także druty w poprzek i np "zaprzeć" o słupki, żeby siatka nie wyciągnęła się pod ciężarem winorośli.
ogrodnik NIE-doskonały :)
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Myślałam o prętach stalowych średnicy 10 mm, które używane są do zbrojenia - powinny być wystarczająco sztywne, żeby nie ugiąć się pod ciężarem pnącza. To taki wstępny pomysł, czekam na Wasze :-)
Awatar użytkownika
marcy
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 292
Rejestracja: 2010-03-04, 10:56

Post autor: marcy »

pręty się może nie ugną, ale cała siatka z nimi może się wygiąć...

wiesz, jeśli masz nadmiar takich prętów, najlepiej byłoby po prostu zrobić z nich pergolkę i odsunąć deczko od siatki- masz wtedy pewność, że sąsiadka nie ciachnie zbyt wiele (a sama siatka jest Twoja?)
ogrodnik NIE-doskonały :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wplatanie prętów w siatkę to nietrafiony pomysł, będziesz mieć z tym później więcej problemów niż pożytku. Pręty możesz dać tylko tam gdzie masz słupki, po prostu przywiąż je do nich, wypuszczając odpowiednio wysoko. Najlepiej na narożnikach daj rurę 1,25 cala hydrauliczną nie ogrodzeniową (hydrauliczna ma grubsze ścianki i jest mocniejsza), kup drut do naciągania siatki i śruby rzymskie lub naciągacze do drutu do siatki ogrodzeniowej. Rury porządnie umocuj do słupków narożnych, do jednej rury zamocuj naciągi, Do drugiej rury umocuj na stałe drut, rozciągnij wzdłuż płotu, zaczep do naciągu i napnij. Pręty zamocuj do słupków pozostałych i do nich poprzywiązuj drut rozciągnięty wzdłuż płotu by nie opadał. Ile dasz drutów zależy już od ciebie. Nie wiem jakie masz teraz słupki przy płocie, okrągłe czy inne i co zaproponować do zamocowania rur i prętów.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Łozy winorośli lubią się zaplątywać w siatce i dlatego powinno się krzewy sadzić około 50 cm. od płotu i pilnować aby nie zrastały sie z siatką (strasznie uciążliwe usuwanie). :-)
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Wow piotrek_ns szczęka mi opadła! :-D Dziękuję za fachową poradę. Słupki mam okrągłe.

A oto główni bohaterowie tego tematu - przed obcięciem i po obcięciu (wrzesień 2009).
Załączniki
06092009.jpg
06092009.jpg (51.65 KiB) Przejrzano 6781 razy
26092009.jpg
26092009.jpg (42.54 KiB) Przejrzano 6781 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z tego co widzę to chyba nie jest winorośl tylko winobluszcz.

Jeśli słupki są okrągłe to możesz spróbować w narożne słupki wstawić odpowiednio mniejszej średnicy rurę a szczelinę uszczelnić odpowiednio grubym paskiem gumy (by do środka nie zaciekała woda). A do mocowania prętów możesz użyć opasek zaciskowych do węży elastycznych, dwie trzy opaski na pręt.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Dziękuję raz jeszcze, a roślina z bliska wygląda tak jak tu: Obrazek
ODPOWIEDZ