Trawnik - areacja, wertykulacja

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
pp23a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-03-29, 18:21

Trawnik - areacja, wertykulacja

Post autor: pp23a »

W zeszłym roku na wiosnę zasiałem trawę. Czy na wiosnę powinienem użyć areatora lub wertykulatora?.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jeśli trawka jest słaba, mała itp. to sama nie wiem. Ja też mam nowy trawnik ale użyłam mieszanki traw i ma bardzo grube źdźbła, wygląda dobrze po zimie i ogólnie jest ok. W każdym razie zalecenia pielęgnacji trawnika po zimie są takie: Pod koniec marca koniecznie trzeba wygrabić trawnik (najlepiej miotłograbiami, grabiąc na krzyż, aby usunąć resztki roślin i suchą trawę) oraz napowietrzyć trawnik. Można to zrobić za pomocą aeratora (i to bardziej polecam dla nowych trawników) co pomaga krzewieniu się trawy, napowietrzeniu ziemi przez odpowiednie jej nakłuwanie. Istnieją co prawda specjalne buty z kolcami ale przydają się tylko na małe trawniki, bo ile można chodzić no i tak równo (bo inaczej trawa jest napowietrzona tylko w niektórych miejscach). Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni, co też napowietrza trawnik, jednak spotkałam się z negatywnymi opiniami na temat tej maszyny - że trawnik wygląda po nich kiepsko.
Małe trawniki wystarczy po nakłuwać widłami.
Doczytałam, że wertykulację należy robić po pierwszym skoszeniu trawy
ODPOWIEDZ