Malutki ogródek i malutki leśny skalniak

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Malutki ogródek i malutki leśny skalniak

Post autor: Bartosz »

Mój pierwszy leśny skalniak w wydaniu mini...

A zaczęło się od pytania mojej dziewczyny

"Co mam zrobić z takim małym skrawkiem nieprzydatnego trawnika, w dodatku na 30centymetrach gliny gdzie a po deszczu powstaje bagniste masło...?";

no tak ani to kosić ani to podziwiać...

Różnie wyglądają przydomowe ogródki, w parterowych mieszkaniach, jakimi mamią deweloperzy, sami nie mając na nie pomysłu. I takim samym skrawkiem obdarzono moją dziewczynę, która kupiła mieszkanie na parterze. Radość z ogródka minęła szybko, jak okazało się że będzie mniejszy niż wynikało na planach , ze względu na wystające na działce kominy wentylacje z podziemnych garaży, które muszą być ogólno dostępne.

Ogródek ma jakieś 10 m2 ale niestety nie na palnie prostokąta (jak u sąsiadów), lecz tak zwanych ścinek gruntowych, czyli trochę tu, trochę tam i jakiś skosik... J Do ogródka schodzi się z dużego balkonu, który będzie miał funkcję użytkowa, a ogródek jedynie hobbystyczna i ciesząca oko.

Jedyny pomysł jaki mi przyszedł do głowy na zagospodarowanie tak małego skrawka zieleni to miniaturowy skalniak leśny, 2 lub 3 tarasowy. Zdjęcie warstwy gliny z roczną trawą i wysypanie ścieżek grubą warstwą piasku, a na tym ułożenie dużych płaskich kamieni a w przerwach wysypanie żwiru.

Ochoczo zabrałem się do pracy, wykonałem kilka szkiców do akceptacji dla ukochanej i po kilku poprawkach ochoczo zabrałem się do pracy. Jako że miałem nań czas tylko po pracy łączne trwało to (do dnia dzisiejszego) ok. 4 popołudnia i 2 dni :)

Nie jest jeszcze skończony, ale główna część wykonana, zdjąłem warstwę z trawą, rozplanowałem ścieżki i obrys skalniaka, wykonałem obramowanie skalniaka i wypełniłem ziemią do iglaków, zrobiono nasadzenia i ściółkowanie. Pozostała jeszcze kosmetyka, ułożenie kamieni i uzupełnienie luk żwirem.

Przedstawiam to jako pomysł, na małe, malutkie, lub mikroskopijne czasem skrawki zielenie pod balkonem :)

koszt z roślinami ok 500pln

po całkowitym zakończeniu dokleję zdjecia.
Załączniki
a zacząłem od planu ogólnego :)
a zacząłem od planu ogólnego :)
DSC00560.jpg (49.71 KiB) Przejrzano 30701 razy
wytyczyłem ścieżki i obrys skalniaka...
wytyczyłem ścieżki i obrys skalniaka...
po czym zdjąłem zgrabną saperką warstwę gliny wraz z trawą i...
po czym zdjąłem zgrabną saperką warstwę gliny wraz z trawą i...
DSC00567.jpg (55.29 KiB) Przejrzano 30646 razy
i jednocześnie wypełniłem ziemia torfowa skalniak.
i jednocześnie wypełniłem ziemia torfowa skalniak.
DSC00571.jpg (59.86 KiB) Przejrzano 30740 razy
póżniej była przymiarka roślin, zasadzenia i dziś rano wyglądał tak :)
póżniej była przymiarka roślin, zasadzenia i dziś rano wyglądał tak :)
DSC00601.jpg (52.75 KiB) Przejrzano 31786 razy
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Gratuluję Ci znakomitego pomysłu. Skalniak już zaczyna wyglądać ciekawie. Bardzo interesuje mnie końcowy efekt :lol:
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Nie mogę się doczekać kolejnych zdjęć, skalniak już teraz wygląda ślicznie!!!
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Kolego :-D masz prawdziwy talent do tego :!: :!: Skalniak wyglada tak jak by mial juz kilka lat! Dobrze dobrałes wysokosc roslin i wogóle odwaliłej kawał dobrej roboty!

Pozdro :mrgreen:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Dobra robota Bartoszu.

Czekam na kolejne zdjęcia i relacje na temat skalniaka. Sama jestem w trakcie prac przy założeniu skalniaka i szukam nowych pomysłów. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Bardzo mi się podoba, fajny pomysł. :-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Witam serdecznie, widzę, że poważnie potraktowałeś swoje zadanie, wygląda bardzo obiecująco, ciekawa jestem dalszych efektów, więc będę kibicować Twoim działaniom :-D
Załączniki
63.gif
63.gif (23.65 KiB) Przejrzano 30733 razy
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

Jeszcze sporo zostało do zrobienia, musze dokończyć wypełnianiem piaskiem pozostałą cześć ścieżki, po lewej stronie balkonu, nie wodocznej na zdjeiach, przywieźć piaskowiec lub inne płaskie kamienie do ułożenia na piasku w cześci komunikacyjnej i ułożenie pojedynczych otoczaków "na zakrętach" i uzupełnieniem szczelin małymi skalnymi roślinami, luki wysypac ładnym grubym rzecznym żwirem.
A na koniec zrobię sesję foto i rezultatami się pochwalę w lepszej jakości. Oby pogoda w weekend sprzyjała :)

p.s. To mój pierwszy w życiu skalniaczek, i cieszę się, że moja dziewczyna w pełni mi zaufała w aranżacji i wykonaniu. Ciesze sie ze sie podoba, czekam też na ewentualne fachowe uwagi.
Pytania też, chętnie pomogę i doradze
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

No Bartoszu jeśli to Twój pierwszy w życiu skalniak, to gratuluje talentu. Dla mnie jest doskonały, ciekawa jestem końcowego efektu po zakończeniu urządzania tego ogródka.
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

Gratuluje świetnego pomysłu i wykonania!
Skalniak wygląda uroczo :)
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
zielino mi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2008-01-25, 12:40

Post autor: zielino mi »

Pomysl ciekawy, no i wykonanie suuuuper, az westchnelam na efekty ;) Faktycznie nie bylo latwo zaaranzowac takiego fikusnego ogrodka. Ale te kominy to sa paskudne :(, planujesz je czyms zakryc?
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

tak, oczywiście, to było wcześniej przemyślane i zaplanowane w aranżacji tylko musi wiosna bardziej się postarać i trzeba będzie troszkę poczekać :) Czas i cierpliwość jest wskazana :)

...więc z przodu i z boku jest (wystrzeli wkrótce) posadzona ozdobna trawa wysokość 1 - 1.2 m, w skalniaku tuż przy kominie w szczelinach są wsadzone sadzonki zimozielonego bluszczu i jak ruszą to poprowadzę je po kominie, więc jak trawa na zimę uschnie to pozostanie bluszcz. A za jakiś (bliżej nieokreślony) czas, gdy jałowiec na szczycie skalniaka zacznie się rozrastać, to będzie tak prowadzony by zielonym baldachimem zakrył paskudną czapę komina. Ale zanim to nastąpi to wymyśliłem żeby go wykorzystać użytkowo i zamierzam na nim zamontować taki duży (średnica) a cienki plaster ściętego pnia drzewa jako (niczym) blat, by służył jako solidna i ładna podstawa pod donice z ziołami.

NAWET MAŁE MOŻE CIESZYĆ I PEŁNIĆ FUNKCJE UŻYTKOWĄ I ESTETYCZNĄ :)!!

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Gratulacje!!!! Naprawdę ciekawie rozplanowany i wykonany skalniaczek. Za rok, dwa będzie po prostu super!
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Bartoszu, a może poczęstujesz nas jakimiś nowymi fotkami :?: Myślę, że co nieco się już rozrosło, a co nieco kwitnie :?:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Terka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 217
Rejestracja: 2008-06-29, 19:07

Post autor: Terka »

Bartosz bardzo pomysłowo to zrobiłeś. Gratuluję pomysłu bo już jest pięknie a co będzie później - bajkowo.
Pozdrawiam serdecznie Terka
ODPOWIEDZ