Rabata - co zasadzić ?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Adamoon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-23, 16:42

Rabata - co zasadzić ?

Post autor: Adamoon »

Witam,
chcę zrobić swoją własną rabatę, ale nie wiem jaki ma mieć kształt i jakie rośliny tam zasadzić.
Dlatego proszę Was o pomoc. Myślałem o takiej rabacie, gdzie mógłby być cypryśnik, tulipany, bratki, coś takiego żeby ładnie i kolorowo wyglądało.
Proszę o jakiś fajny i ciekawy kształt, bo nie mam pojęcia jaki zastosować.

Myślałem o okręgu, gdzie wokół mogłyby być bratki, w środku rosnący cypryśnik, a wcześniej coś podobnego do tulipanków... Po prostu chodzi, żeby była ładna i kolorowa przez cały rok.

Proszę o wszelkie porady.

Zdjęcia:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Biorąc pod uwagę, nie wiem czy ścieżkę, czy taras (widać tylko fragment), a dokładnie kształt powyższego i wzór na kostce, to okrag absolutnie odpada. Wyjdzie kompletny misz masz, kształt rabaty musisz dostosować do tego co już masz w ogrodzie.
Jeśli posadzisz bratki i tulipany, to nie będziesz miał ozdobnej rabaty cały rok, tulipany pod koniec maja znikną z rabaty, a bratki też przekwitną i zostaną mało atrakcyjne zielone roślinki. ;-)
Adamoon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-23, 16:42

Post autor: Adamoon »

Jest to wjazd na podwórko, poniżej załączyłem więcej zdjęć jak to wygląda:


To może kształt rabaty zrobić jak kształt na kostce brukowej ? Wtedy w każdym rombie rosło by coś innego.
Więc dlatego proszę o doradzenie jakie rośliny tam zasadzić, żeby kwitły cały rok :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Bardzo dobre miejsce do stworzenia pięknej rabaty. Musisz jeszcze powiedzieć nam czy masz czas by zajmować się roślinami czy raczej wymyślimy jakiś projekt, który nie pochłania zbyt wiele czasu na prace :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Powiedz jeszcze co nieco o nasłonecznieniu miejsca pod rabatę oraz rodzaju gruntu :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Adamoon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-04-23, 16:42

Post autor: Adamoon »

Jest to od strony wschodu. Mam czas w weekendy, zazwyczaj w sobotę koszę trawę itp. Ale w tygodniu też by się czas znalazł.

Myślałem też o zrobieniu takiego czegoś CLICK

Myślałem o iglakach, które można przyciąć, wysypać korą, a pomiędzy tymi krzaczkami zasadzać np tulipany itp.

Nie wiem czy to dobry pomysł :roll:
Schweaps
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-08, 10:04

Post autor: Schweaps »

Jeśli chcesz aby rabata była kolorowa dość długo i jeśli nie masz sporo czasu na wysadzanie roślin co sezon to posadź jakieś bylinki...Zastanów się jakie chcesz mieć krzewy (liściaste/iglaste) Jeśli iglaste to wysyp rabatę korą i możesz w niej posadzić np kilka sztuk korony cesarskiej (daje to ciekawy efekt) Jeśli planujesz wąską rabatę dawaj rośliny o koronie kolumnowej lub wąsko-stożkowej. Jako roślinę okrywową posadź jakąś trzmielinkę. Spróbuj skontrastować kolory (np możesz wśród zielonych krzewów umieścić berberys czerwony). Możesz także wstawić jakieś pnącza kwitnące typu powojniki wielkokwiatowe lub mniej kolorystycznego winobluszcza itd (prostą pergole możesz wykonać samodzielnie) To kilka moich wskazówek na temat rabatki iglastej. Czekam na dalsze konkretniejsze pytania z chęcią pomogę.
ODPOWIEDZ