tunel ogrodowy

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
rczpak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-06, 14:50

tunel ogrodowy

Post autor: rczpak »

Witam mam pytanie czy ktoś stawiał tunel foliowy. Mi tej zimy się zawalił pod wpływem śniegu chyba. Mam taki plan, że chce wykorzystać rurki teraz metalowe i zrobić dach dwuspadowy coś w typie szklarni tylko okryty folią. Wymyśliłem już sobie nawet koncepcję całości ale brak doświadczenia więc się podpytam. Więc ściany będą prostokątne o wysokości 1,50, 20 cm będzie wbita rurka w ziemię czy wystarczy te 20 czy wbić więcej? Rurki będą co 90 cm bo taka jest szerokość takich płaskowników do łączenia. planuje te płaskowniki dać na gorze i na dole przy samej ziemi. Na dole przykręcę deskę żeby to wszystko jeszcze wzmocnić. Później mam zamiar przykręcić do tych rurek z jednej i drugiej strony listwy i zrobić dach 2 spadowy. Zabezpieczę wszystkie wystające katy czymś żeby mi foli nie przecięły. Okryje to konstrukcję folią i przymocuje do desek na które położę betonowe płytki żeby mi wiatr nie zerwał.Co myślicie na taką budowę tunelu czy te 20 cm wystarczy w ziemi i czy nie będzie za-niski na 1,50 myślę, że nad wejściem coś wykombinuje żeby nie trzeba było się schylać za mocno a możne zrobić ściany boczne na 1,90 ale to już będzie kolos. wymiary wstępne 6,30 m dl i 3,60 szerokości plus dach 2 spadowy gdzieś z 180cm wys. Może macie jakieś doświadczenie w budowie tunelów lub zdjęcia wszelkie sugestie i pomysły rady mile widziane.
rczpak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-06, 14:50

Post autor: rczpak »

tak mniej więcej go sobie wymyśliłem
Załączniki
SCHEMAT TUNELU.jpg
SCHEMAT TUNELU.jpg (28.53 KiB) Przejrzano 3610 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zrobiłem podobny tunel z rurek u siebie.
Po pierwsze 20 cm to za mało na wbicie w ziemię, jeśli masz glinę to minimum 50cm a jeśli piaszczystą ziemię to z 70cm (ja mam tyle). Pomyśl jeszcze o zastrzałach, takich listwach, które będą przekątnymi ścian i usztywnią konstrukcję, inaczej może ci się wszystko złożyć. Rurki zabezpiecz szarą piankową izolacją do rur w miejscach gdzie folia będzie się na rurkach załamywać, inaczej się przetrze. Na szczycie konstrukcji koniecznie musi być belka by folia się tam nie zapadała. Dodatkowo do utrzymania folii użyj jakiś taśm czy sznurków przerzuconych przez folię i obciążonych butelkami z wodą lub cegłami by folia nie trzepotała jak będzie wiał wiatr. Dach możesz zrobić dwuspadowy ale o mniejszym kącie niż 45 stopni to nie będzie kolos. Pamiętaj też by oprócz drzwi zrobić okienko wentylacyjne by się rośliny w upał nie zaparzyły, same drzwi to za mało.
rczpak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-06, 14:50

Post autor: rczpak »

Czy można poprosić o jakieś fotki tego tunelu? Te rurki powinny stać solidnie ponieważ jest to materiał ze starych regałów i są one skręcane na takie łączniki obejmy więc myślę, że te przekątne nie będą potrzebne. Z ta pianka fajny pomysł a tak się zastanawiam czy nie zrobić jakiś prowizorycznych łat chociaż po 2 belki na 1 stronę tylko czy wtedy nie będą się robić dołki po deszczu.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zdjęcia takiego pokazującego sam foliowiec nie mam ale jak przeglądniesz pierwszą część mojego wątku na pewno znajdziesz zdjęcie tunelu w tle. Łaty możesz dać ale wtedy folię musisz bardzo dokładnie do nich zamocować i nic nie dasz na wierzch do utrzymania folii, bo będzie się folia przecierała w miejscu styku.
ODPOWIEDZ