Ekologiczny trawnik- czyli łąka kwietna?

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Ladys pisze:Tam gdzie trawa z łąki, po skoszeniu, jest zgrabiona, rośnie więcej kwiatów i ziół. Łąka koszona i grabiona dwa razy w roku wygląda najlepiej. Chodzi, owszem, o łąki naturalne.
O, to ciekawych rzeczy się dowiaduję. :-) Słyszałem o zalecanym, 2-krotnym koszeniu łąk, ale nie wiedziałem jaki wpływ ma to na siedliska roślinne.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Koszenie jest bardzo ważne, tzn. ważne, żeby nie wykonać zbyt wcześnie, bo dużo wczesnych gatunków nie zdąży się rozsiać. Znacie dokładne daty koszenia? Ja słyszałem, że pierwsze koło czerwca, a drugie sierpień/wrzesień?
Potwierdzacie moje wiadomości?
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Niestety nie mam informacji o tych terminach.
Być może na stronie pana Łuczaja coś będzie w tym temacie.

Na dole tej strony są 2 reportaże z ogrodu w cyklu Maja w ogrodzie.
W części drugiej jest o łąkach kwietnych.
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Sianokosy się zawsze, z małymi różnicami, odbywają w tych terminach. Owszem, nie jestem pewna jeśli te terminy są dobre dla nowo zasianej kwietnej łąki. Rozglądnęłam się po necie. Wszyscy co mają coś do czynienia z łąkami kwietnymi twierdzą że to sprawa bardzo indywidualna, chociaż już te łąki uprawiają parę lat, wciąż eksperymentują z czasem koszenia. Niektórzy nie koszą całą łąkę na raz, ale w dwóch terminach. Inni pierwszy raz koszą już w drugiej dekadzie maja, twierdzą że się zahamuje wysianie traw a byliny i inne kwiaty dorosną.
My kosimy według pogody i czasu, nie patrzymy jeśli kwiaty już wysiane czy nie wysiane, ale nie widać różnicy w ich mnóstwie. Głównie na suchej miedzy jest ich najwięcej, szczególnie wiosną. Owszem, trzeba się liczyć z tym, że łąka kwietna to nie same kwiaty, ale głównie różne trawy. Można kupić nasiona na suchą, mokrą, białą i nie wiem jaką łąkę i kwietne chodniki, ale od zawsze mieszkam na wsi i myślę o tym swoje, zawsze będzie najwięcej różnorodnych traw.
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Herbi i Ladys dzięki za wasze opinie. Widzę, że wciąż wiele kwestii w temacie łąk kwietnych jest nie rozstrzygnięta lub umowna, czy indywidualna. Myślę, że trzeba trochę wyczucia i obserwacji własnej łąki, gdy się ją założy. Eksperymentować i uczyć się na błędach.
Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ