Ogród po polu żyta

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Asia83
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-08-08, 14:25

Ogród po polu żyta

Post autor: Asia83 »

Witam, niedawno nabyłam dom z działką na której teraz rośnie żyto. Chciałabym w przyszłym roku przerobić to miejsce na ogród. Proszę o rady od czego zacząć... Z góry dziękuje
Awatar użytkownika
Wojtek 2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2010-07-04, 22:50

Post autor: Wojtek 2 »

Zamierzasz ogród zakładać własnymi siłami?
Godne pochwały,gdyż dla początkującego to niełatwe zajęcie;)
Napisz konkretne pytania to coś podpowiemy.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Witaj Asiu! Na pewno znajdziesz na forum ciekawe pomysły i naprawdę "dobre" rady :-) .
Ja zajmuję się ogrodem od niedawna i bardzo dużo nauczyłam się czytając posty forumowiczów.
Przejrzyj wątki dotyczące zakładania ogrodu przez innych, jest też sporo zdjęć. Na pewno coś cię zainspiruje.
I jeśli mogę coś doradzić - zacznij już teraz. Choćby posadzenie jakichś drzewek lub krzewów.
Kiedy tu trafiłam i zaczęłam "spacer" po ogrodach, zachwycił mnie ogród Amadyna i zakochałam się w trawach. Przez całe lato uzupełniałam kolekcję i starałam się jak najwięcej dowiedzieć. Już mam kilka miskantów i rozplenicę japońska. Z nasionek wyrosła mi kostrzewa sina. Trawy posadziłam również z tego powodu, że szybko rosną. Mam do zagospodarowania dość znaczny kawałek. Chciałam też trochę przesłonić płot z siatki.
Acha ...i bluszcz. To też łatwo się przyjmuje i dość szybko rośnie. "Ukradłam " od znajomych winobluszcz i zimozielony bluszcz - hedera felis. Zakupiłam dwie sadzonki rdestu Auberta - to dopiero szybko rośnie. Posadziłam przy płocie w czerwcu i już jest delikatna przesłona.
Powodzenia! :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Tak jak pisze yen22 zacznij od sadzenia roślin, które rosną szybko i trochę osłonią od świata. A przede wszystkim trzeba zrobić dobry plan gdzie co ma być: jakie i gdzie zabudowania, drogi i dróżki, jakieś ustronne miejsca do zadumy i może warzywnik. To wszystko trzeba rozrysować, opisać strony świata i miejsca zacienione( jeżeli takie będą) i wiedzieć jaka jest gleba. Potem można "marzyć" o pięknym ogrodzie. Powodzenia :mrgreen:
Awatar użytkownika
Lara
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-07-20, 20:38

Post autor: Lara »

Co racja to racja :lol: Planowanie ogrodu zaczęłam od narysowania go w skali, zaznaczyłam wszystkie stałe elementy, Odbiłam taki zarys na ksero w x egzemplarzach ... a potem marzyłam.... Jak mniej więcej wiedziałm co chcę posadzić to robiam zdjęcie konkretnego fragmentu, wydrukowałam je i pojechałam do ogrodnictwa. Akurat tak mi się poszczęściło, że trafiłam na ogrodnika nie tylko od sprzedaży roślin ale takiego znającego sie na rzeczy. Wyjeżdzałam po takiej burzliwej dyskusji z bagażnikiem pełnym roślin i rozrysowanym planem nasadzeń. To nic, że z moich marzeń zostało tylko kilka roślin ale gdy posadziłm wszystko zgodnie z planem to efekt był o niebo lepszy niż gdybym sadziła bez konsultacji. Zresztą wiadomo, że ogrodnik nie może sie mylić, bo na naprawę nasadzeń potrzeba czasami kilku lat.
ODPOWIEDZ