Utrzymanie kompostownika w zimie

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
eddieth
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-09, 09:27

Utrzymanie kompostownika w zimie

Post autor: eddieth »

Witam serdecznie wszystkich entuzjastów zieleni i ogrodów!

Mam pytanie dotyczące konserwacji kompostu w okresie zimowym.

W tym roku na wiosnę wykopałem w ogrodzie dół kompostowy o wymiarach 2,4-1,1-0,9 metra. Spód wyściełałem drobno posiekanymi gałęziami, następnie przygotowałem warstwę z liści. Na kolejne warstwy składała się już świeżo skoszona trawa przesypywana ziemią ogrodową.

Jako, że powoli zbliża się zima, okres ścinania trawy mogę uznać za zakończony.
Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób powinienem przygotować kompost znajdujący się w dole - głębokość dołu zmniejszyła się z 0,9 metra do ok. 0,5 metra - tak aby na przyszłą wiosnę był zdatny do wykorzystania.

Jaki zestaw czynności sami wykonujecie?

Będę wdzięczny za wszelkie porady.

Pozdrawiam.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na wiosnę musiałbyś wydobyć z dołu wszystko do gałęzi i przesiać przez sito o oczkach 1-2cm. To co zostanie wróci do dołu a to co za sitem będzie nadawać się do podsypania roślin. Tylko sprawdź pH gleby, bo z trawy powstaje kwaśny kompost. Poza tym trawę aby nie gniła, należy przekładać materiałem rozluźniającym, np. grubszymi pędami roślin i gałązkami. Więcej: kompost z trawy - jak zrobić, do czego użyć
eddieth
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-09, 09:27

Post autor: eddieth »

Dziękuję za odpowiedź Piotrze.

Czy dół powinienem czymś osłonić jeszcze przez opadami śniegu: drewnianą pokrywą, workiem foliowym, bądź też zastosować okrycie, np. z gałęzi, kładąc je na masę kompostową, czy też mogę otwartą przestrzeń zostawić?
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

Szczerze mówiąc to dół powinieneś osłonić folią,to zabezpieczy kompostownik przed dostaniem się tam śniegu. U mnie folia się sprawdziła,wiec mogę polecić ten sposób.
Awatar użytkownika
Draco
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-29, 22:03

Post autor: Draco »

A czy przykrycie folią nie spowoduje odcięcia dostępu powietrza do kompostu?

Kompostowanie jest procesem tlenowym w odróżnieniu od podobnego procesu beztlenowego jakim jest... gnicie.
ODPOWIEDZ