Chcę założyć leśny ogród

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Leszek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-01, 15:29

Chcę założyć leśny ogród

Post autor: Leszek »

W zeszłym roku kupiłem 0,5 ha gruntu rolnego przy jeziorze. Do tej pory na tym obszarze było uprawiane zboże. Ziemia posiada klasę 3A, odczyn kwaśny i dużą zwartość (ziemia ciężka – gliniasta). Nie mam żadnego praktycznego doświadczenia ogrodniczego. Cała moja wiedza pochodzi z książek i INTERNETu. Chciałbym na tym obszarze stworzyć coś w rodzaju ogrodu leśnego. W związku z tym mam wiele pytań do bardziej doświadczonych bywalców forum:
1. Czy na moim gruncie (warunki wymieniłem) przyjmą się sosny, świerki, jodył?;
2. Jakie drzewa i krzewy preferują opisane przeze mnie warunki?
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Sosny jak najbardziej , u mnie na takim gruncie mają się świetnie, co do innych nie moge powiedzieć- brak doświadczenia :cry: Krzewy, napewno azalie i być może rododendrony ;-)
Leszek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-01, 15:29

Post autor: Leszek »

Bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Dzis właśnie wpadł mi w ręce listopadowy numer 'Ogrodów".
Jest tam świetnie opisane jako temat miesiąca zakładanie ogrodu na działce leśnej.
Czy masz możliwość dostępu do tego czasopisma?
Miałbyś prawie problem z głowy.
Jeśli nie- mogę wypunktować a właściwie przedrukowac dla Ciebie kilka ważniejszych punktów na ten temat.
Leszek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-01, 15:29

Post autor: Leszek »

Do KaRo
Chcę założyć ogród leśny na działce rolnej a nie założyć ogród na działce leśnej. Dlatego jestem ciekawy, czy na mojej ziemni (klasa 3a, odczyn kwaśny, ziemia ciężka – gliniasta) się będą rosły sosny, świerki, jodły. Szczególnie zależy mi na sosnach. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Twój "problem" to o wiele łatwiejsza sprawa niż gdybyś chciał odwrotnie (niż to co w owym artykule napisano).
Więc tak,nie wiem co oznacza klasa 3a i nie zamierzam szukać tej informacji -sprawdź sobie sam i możesz jedynie zabłysnąć tą wiedzą tutaj - uświadamiając np.mnie.
Rośliny iglaste są łatwe w uprawie.
Najlepiej sadzić z bryłą ziemi ,najlepiej z pojemników.
Na Twoją ciężką gliniastą ziemię nadają się cypryśniki i metasekwoje.
Jednak ,sadząc inne iglaki np. sosny,świerki czy jałowce preferujące
gleby lekkie,suche i piaszczyste - wystarczy odrobina wysiłku i możesz całą swoją działkę nimi zasadzić.
Musisz przygotować pod każda sadzonkę odpowiednio ziemię .
W Twoim przypadku jest to wyłącznie rozlużnienie jej piaskiem,przemieloną korą,żwirkiem lub czymkolwiek innym.
Możesz nawieść cały teren przeznaczony pod nasadzenia ale również przygotowywać doły pod konkretne sadzonki.
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

leśny ogród

Post autor: Orania »

Możesz spróbować posadzić roślinki typowe dla naszych lasów - borówki, barwinek pospolity, konwalie, śnieżyczkę, jeżynę, paprocie ogrodowe. Powodzenia!
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Re: leśny ogród

Post autor: Emil »

orania pisze:Możesz spróbować posadzić roślinki typowe dla naszych lasów - borówki,barwinek, konwalie,śnieżyczkę, jeżynę,paprocie.Powodzenia!
Zgoda,pod warunkiem,że znajdą one na działce Leszka odpowiednie warunki (mam tu na myśli strefy cienia dla roślin typowo leśnych oraz lekkie,pruchniczne podłoże dla borówki)
Jeżeli działka jest bardzo odsłonięta i silnie nasłoneczniona to należało by najpierw pokusić się o posadzenie szybko rosnących drzew iglastych o głebokim systemie korzeniowym i dopiero za kilka lat pod okapem ich konarów wygospodarowac miejsce na rabaty.
Inny pomysł to posadzenie drzewek i w czasie oczekiwania na zamierzony efekt stworzenie ogrodu przypominającego skraj lasu lub śródleśną polanę.Gleba jest wilgotna, więc powinny się tam czuć dobrze gatunki rodzime porastające brzegi zadrzewień, a także rośliny łąkowe preferujące mokre podłoże. Zwłaszcza te ostatnie "dodadzą kolorów" działce,zwłaszcza w początkowym okresie powstawania ogrodu.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

A to ciekawe!Jakie rosliny poleciłbyś na stworzenie iluzji "skraju lasu"?Mam bardzo długą działkę, którą podzieliłam na kilka stref.
1. wejście -iglaki i duże kwiaty przy altance z pruskiego muru.
2. taras z widokiem i zejściem do sadu.
3.ogród warzywniak z kwiatkami.
4.koniec działki jako las a przed nim jeszcze pachnąca, swojska łączka z makami i chabrami.
To marzenie - na razie sprzątam zdziczałą działkę i wycinam" lasek dzikich śliw",chwasty co wyrosły na 1,50 pod którym rośnie piękny mech a na nim pole truskawek!Działka z niespodzianką!No i właśnie nie wiem, czy zostawić ten mech pod uprawę truskawek?
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

No to rzeczywiście niespodzianka :-D Myślę, że po takim karczowaniu lepiej by było zająć się uprawą truskawek żeby osłodzić sobie życie ;-) A mech... no cóż, myślę, że i tak sobie poradzi...
Skraj lasu to spore wyzwanie. Ja oczami wyobraźni widzę krzew bzu czarnego, ale nie taki zwykły,tylko jego odmianę o pięknych purpurowych,silnie powcinanych liściach i zaróżowionych kwiatostanach. Obok niego dla kontrastu oczar aby również na przedwiośniu można było się cieszyć,że coś w ogrodzie kwitnie... I do tego cała masa bylin!
Pysznogłówki, rudbekie, dzielżany, nachyłki, kępiaste trawy ogrodowe (myślę o tych niższych), trochę cebulowych ( śnieżyce,przebiśniegi,cebulice,śniedki ... ). I co tylko dusza zapragnie,byle z umiarem :-D
Natomiast jeżeli miejsce jest bardziej wilgotne to egzamin zdadzą krwawnice, irysy syberyjskie i cała masa wilgociolubnych bylin o silnym wzroście i efektownych kwiatach.
Z drzew tutaj powinna się sprawdzić metasekwoja chińska, gubiąca igły na zimę tak samo jak modrzewie.
Kwietna łączka sprawdzi się idealnie jako płynne przejście między ogrodem a skrajem lasu jeśli tylko będą rosły na niej gatunki i odmiany roślin ,które przypominają swoich "dzikich " krewniaków porastających takie miejsca w naturze.
Przy kształtowaniu takiego miejsca można posłuchać podpowiedzi wyobraźni,ale obowiązuje żelazna zasada,by nasadzenia w ogrodzie były kontynuacją pejzaży poza ogrodzeniem działki. Należy pamiętać,że nawet najpiękniejsza rabata traci wiele ze swojego uroku, gdy nie pasuje do ogólnego charakteru działki.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Emilu- pięknie to opisałeś, wypisz wymaluj pasuje do moich planów ogrodowych, więc z wielu tych rad skorzystam w tym roku :oops:No oprócz oczara , bo z tym próbowałam już trzy razy i nic z tego, a tak bardzo mi się podoba :oops:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Emilu! Twoja proza brzmi jak wiersz naszego wielkiego Mistrza Mickiewicza.Przypomina mi to opis ogródka Zosi z" Pana Tadeusza", który to opis zapadł mi głęboko w serce!Od tej pory szanuję kalafior i kapustę i traktuję je jako nadzwyczajne rośliny! Ale wracając do skraju lasu-muszę Ci się przyznać, że wiele z tych roślin, które wymieniłeś, nie znam. Sięgnę więc po przewodnik. Bardzo Ci dziękuję! :lol:
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

piwonia pisze:Emilu- pięknie to opisałeś, wypisz wymaluj pasuje do moich planów ogrodowych, więc z wielu tych rad skorzystam w tym roku :oops:No oprócz oczara , bo z tym próbowałam już trzy razy i nic z tego, a tak bardzo mi się podoba :oops:
Wtym roku bedzie moje pierwsze podejście z tym krzewem. Mam cichą nazdzieję,że sie mu o mnie spodoba ;-)
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Re: Chcę założyć leśny ogród

Post autor: PaKa »

Leszek pisze:W zeszłym roku kupiłem 0,5 ha gruntu rolnego przy jeziorze. Do tej pory na tym obszarze było uprawiane zboże. Ziemia posiada klasę 3A, odczyn kwaśny i dużą zwartość (ziemia ciężka – gliniasta). Nie mam żadnego praktycznego doświadczenia ogrodniczego. Cała moja wiedza pochodzi z książek i INTERNETu. Chciałbym na tym obszarze stworzyć coś w rodzaju ogrodu leśnego. W związku z tym mam wiele pytań do bardziej doświadczonych bywalców forum:
1. Czy na moim gruncie (warunki wymieniłem) przyjmą się sosny, świerki, jodł?;
2. Jakie drzewa i krzewy preferują opisane przeze mnie warunki?

Leszek
Jak podajesz masz stosunkowo dobrą glebę, klasa bonitacyjna IIIa to grunt o ponad przeciętnych właściwościach produkcyjnych.
Na takie stanowisko - gleba gliniasta, świeża nadaja się z drzew: buk, grab, dąb, jesion, świerk, jodła; z krzewów: dereń, leszczyna, kruszyna. Nasza sosna pospolita będzie rosła ale będzie wybujała - zbyt dobre warunki siedliskowe sosna potrzebuje gleb słabszych, piaszczystych dobrze czuje się na IVb-VI, są jednak gatunki, które mają większe wymagania ekologiczne co do podłoża.
Ważny jest też poziom wód gruntowych, świerk lubi mieć wilgotno, sosna się dusi. Wyżej wymieniłem tylko część rodzajów botanicznych z uwzględnieniem tych, których gatunki występują naturalnie w Polsce. Całość można wzbogacić o gatunki egzotyczne np.: wywodzące się z flory USA, Kanady, Rosji, Japonii czy Chin - obecnie dostępnych jest wiele ciekawych odmian.
Ogród leśny to +- odtworzenie naturalnego siedliska i uzupełnienie go o gatunki i odmiany ozdobne. Proces tworzenia od zera ogrodu leśnego trwa latami, wymaga od swojego twórcy dużo serca i cierpliowości.
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Emil pisze: Wtym roku bedzie moje pierwsze podejście z tym krzewem. Mam cichą nazdzieję,że sie mu o mnie spodoba ;-)
Będę trzymać kciuki, może u Ciebie zobaczę kwitnącego oczara :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ