Wapno budowlane na trawnik?

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Wapno budowlane na trawnik?

Post autor: Bronisława »

Zauważyłam,że mój daleki sąsiad działkowy obsypuje trawnik wiosną/jesienią wapnem budowlanym. Bardzo mnie to zdziwiło. Ale muszę przyznać,że ma ładną trawę - gęstą, zieloną, bez mchu i chwastów.Co o tym sądzicie?
Ja wczesną wiosną wysypuję Dolomitem, walczę z mchem i jakoś niewiele pomaga. Również odpowiednie nawozy na trawnik z mchem nie dały pozytywnych rezultatów.
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Ja co roku , późną jesienią , sypie wapnem , kupowanym w centrach ogrodniczych :roll:
Pozdrawiam!
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Basiu, jakim wapnem - ogrodniczym Dolomit, czy wapnem budowlanym. Myślę,że to jest różne wapno. Będę wdzięczna, gdy mi odpowiesz. Pozdrawiam.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Różnica między wapnem ogrodniczym a budowlanym to zawartość CaO. Wapno budowlane zawiera od 70-90% CaO gdy Dolomit- wapno ogrodowe ma go zaledwie 30-34%. Jednym i drugim można odkwaszać glebę ale by zrobić to poprawnie trzeba znać pH gleby i określić jej jakość, na gleby słabsze dawki mniejsze a na gleby ciężkie dawki większe. I tak przy pH:
4,5 - 15 do 25 kg CaO/a
4,6-5,5 – 7,5-20 kg CaO/a
I znając pH i zawartość CaO w wapnie, można wyliczyć i wysypać wapno by odpowiednio zmienić pH.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Dziękuję Piotr, rozjaśniłeś mi sytuację.Pozdrawiam już jesiennie i deszczowo.
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

Z racji tego ze mam glebę dobrej jakosci,to używam tylko wapna ogrodowego. Budowlane mogłoby zniszczyć trawnik. Dobre opcje to granulowane wapno kredowe z magnezem oraz dolomit.
ODPOWIEDZ