Grzyb czy niedobór składników? - czerwonawe źdźbła

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Grzyb czy niedobór składników? - czerwonawe źdźbła

Post autor: yenko »

Witam,

Potrzebuje porady odnośnie młodego trawnika, który był zasiany w końcu sierpnia a do dzisiaj wygląda bardzo źle a do tego po wspaniałym wykiełkowaniu bo już po trzech dniach widać było cieniutkie trawki lecz do dzisiaj nie urósł na tyle aby można go było skosić.

Chodzi mi o to, że młode źdźbła robią się czerwone, wygląda to tak jakby najpierw źdźbło równiutko w połowie z jednej strony było zielone a z drugiej czerwone tak jak by flaga polski tylko że bokiem :) (pomijając kolor flagi). Po jakimś czasie źdźbło robi się całe czerwone. Najpierw zauważyłem to na pojedynczych źdźbłach lecz teraz praktycznie cały trawnik robi się czerwony i nie rośnie. Nie zauważyłem żadnych nalotów, mazi czy innych narośli.

Jak myślicie czy to choroba np. Czerwona nitkowatość traw czy może jednak brakuje jej jakiegoś składnika??

Dodam, że nasiona były firmy graminex odmiana wembley.

Pozdrawiam i proszę o jakieś wskazówki.
yurec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-02-10, 22:18

Post autor: yurec »

Pewnie nie dałeś nawozu przed siewem.
posyp teraz jesiennym, nie spodziewaj się gwałtownych efektów, ale wiosną będzie O.K.
Tylko wiosną od razu papu, trawa też człowiek nie zje -zdechnie, a wembley ma spore potrzeby.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Czy nie jest już zapóźno na nawóz jesienny bo u nas już w nocy jest przymrozek i trzeba szyby skrobać.
A w takim razie jaki składnik może powodować czerwienienie się liści?
yurec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-02-10, 22:18

Post autor: yurec »

To brak składników powoduje czerwienienie trawy.
Sypnij nawóz tylko jesienny - ninimum azotu 3-4%
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Chodzi mi o to czy wiesz który składnik powoduje to czerwienie się trawy czy to potas czy coś innego?

I znasz może który nawóz będzie dobry chodzi mi o firmę
yurec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-02-10, 22:18

Post autor: yurec »

To brak składnika, azotu, czasem rownież przy zatruciu fosforem.
Nawóz daj jakikolwiek jesienny, powinno być podane NPK - 3-4%, ≥8, ≥12 +mikro.
No i oczywiście sprawdź pH gleby.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

pH jest ok. jutro kupie nawóz i rozsypie.
Zobaczymy czy coś pomoże. Pozdrawiam
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

Jeżeli odwiedzasz jeszcze forum,to daj zdjęcie swojego trawnika po zastosowaniu nawozu. Zobaczymy czy są pozytywne efekty.
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Niestety zdjęcia nie mogę zrobić bo mnie tam nie ma, a jeżeli chodzi o efekty to rzeczywiście trawa pomimo niskiej temperatury i deszczu odżyła. Zrobiła się grubsza, zazieleniła się. Teraz tylko czekać na wiosnę. Aha tylko nie wiem czemu bo skoro nawóz był praktycznie bez azotu a nawóz sypałem siewnikiem to w miejscach tak jak by od kół siewnika zrobiło się wiele pasków żółtych. Tak jak by się trochę przypaliła od nawozu trochę to dziwnie wygląda.
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

Możliwe że sie "przypaliła",ale to nieco dziwne,bo nic złego nie powinno się stać. Tak czy inaczej ciesze sie,że trawnik odżył. Oby na wiosne wszystko było w porządku
yenko
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2009-09-13, 00:40

Post autor: yenko »

Na wiosnę wałowanie trawnika i potem trochę nawozu i będzie ok. Taką mam nadzieje przynajmniej.

Pozdro
ODPOWIEDZ