Murawa boiska piłkarskiego.

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Start
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-10-30, 17:41

Murawa boiska piłkarskiego.

Post autor: Start »

Witam, jestem członkiem pewnego małego klubu piłkarskiego. Gramy sobie w jednej z grup Wrocławskiej B-Klasy. Nasza drużyna powstała 2 lata temu i składa się w większości z juniorów. Dzięki naszemu Prezesowi wiosną 2009 roku nasze stare boisko zostało zaorane i założone od nowa. Od tego lata rozgrywamy na nim nasze ligowe mecze. Niestety trawa nie była jeszcze dobrze ukorzeniona i po rundzie jesiennej widać wyraźne ubytki w murawie. Jesteśmy niezbyt bogatym klubem nie mamy sponsora i wszystko staramy się robić we własnym zakresie. Na wiosnę mamy zamiar trochę zregenerować trawę. Mam kilka pytań, szukałem odp w firmach zajmujących się zakładaniem boisk sportowych ale nikt nie odpisał.

1 Sezon rozpoczyna się pod koniec marca trwa do połowy czerwca później przerwa do sierpnia i kolejna runda trwa do początków listopada. Boisko ma wymiary 55mx90m

Na wiosnę chcielibyśmy przeprowadzić takie zabiegi i zwracam się z prośbą o pomoc w jakiej kolejności( biorąc pod uwagę przerwy w rozgrywkach) i jak najlepiej przeprowadzić takie zabiegi:

Wertykulacja
"Skasowanie" babki i kończyny jakim środkiem ?
nawożenie
dosianie trawy
nawożenie przed jesienią

Pozdrawiam
yurec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-02-10, 22:18

Post autor: yurec »

Witam, mnie nie pytaliście, a ja zawsze odpowiadam ( fakt że na mojej str. nic o boiskach nie ma).
Mało informacji, ale skoro na nowej nawierzchni jest koniczyna i babka zapewne zaniechaliście nawożenia. Proszę o kontakt bezpośredni, parę fotek i próbki gleby.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A my prosimy o odpowiedź również na forum :-> Myślę, że więcej osób zainteresuje udzielona odpowiedź :-)
yurec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-02-10, 22:18

Post autor: yurec »

Owszem, napiszę na forum jak będę coś wiedział więcej, teraz to gdybanie.
Na boisku w grę wchodzą nie tylko standartowe ( i niestandartowe) zabiegi pielęgnacyjne, ale również użytkowanie płyty pomiędzy meczami i w czasie przerwy.
Mając analizę podłoża - strukturę, pH, zasobność, dane wysianej mieszanki traw, info. o treningach, imprezach, o możliwości nawadniania itp. przygotowuję dla wielu klubów, małych i dużych program zabiegów pielęgnacyjnych, dostosowanych również do możliwości finansowych klubu.
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

Trudno nie zgodzić się z Przedmówcą. Z doświadczenia wiem, że pielęgnacja trawnika oraz ogólnie przygotowanie dobrej murawy zajmuje niemal rok czasu ( robione od podstaw z oraniem itd). Bardzo ważne jest nie tylko nawożenie trawnika,ale także jego systematyczne wyrównywanie.
Awatar użytkownika
katia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 97
Rejestracja: 2010-01-18, 12:20

Post autor: katia »

Na boisku w grę wchodzą nie tylko standartowe ( i niestandartowe) zabiegi pielęgnacyjne, ale również użytkowanie płyty pomiędzy meczami i w czasie przerwy.
No, a w Poznaniu na stadionie mają jakiś problem z niewystarczającym oświetleniem ;-)
Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie. — Winston Churchill
bulwa11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-11-24, 23:27

Post autor: bulwa11 »

jak właśnie będzie coś wiadomo o zabiegach to podzielcie się tutaj :) Pełnowymiarowego boiska nie mam, ale mniejsze mam, i zależy mi na bardzo dobrej jakości i wyglądzie murawy :)

Pozdrwiam
yurec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-02-10, 22:18

Post autor: yurec »

Temat chyba poczeka do wiosny, wymieniliśmy na pw. podstawowe informacje i tyle.
Na temat pielęgnacji snt (sportowych nawierzchni trawiastych) jest w sieci sporo, ale to temat specyficzny, lepiej podejść jako do trawnika intensywnie użytkowanego.
Jak będę mógł pomóc zapraszam.
Rolmarket
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2010-09-02, 14:11

Post autor: Rolmarket »

Teraz pewnie poczekamy z odpowiedzią ze strony autora do wiosny,ale nie wiem czy murawa będzie wtedy gotowa,podstawą jest wyrównanie go po wiosennych roztopach.
apacz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-02-15, 09:49

Post autor: apacz »

czy ktoś słyszał jak funkcjonuje system ochrony muraw profloor, czy jest to faktycznie dobry system?
ODPOWIEDZ