Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
justin_one
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-20, 22:08

Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: justin_one »

Mam prośbę, czy moglibyście poradzić mi jakie jest najlepsze miejsce na kompostownik w ogrodzie i czy można umieścić go np. w pobliżu studni?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

No cóż przy studni to bym nie polecała ;-) . Na kompostownik najlepiej nadaje się miejsce zaciszne, osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem, no i napewno ustronne.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

zdecydowanie z dala od studni ;-)
Zgodnie z § 31. ust. 1 pkt 3 rozp. MI w sp. warunków techn jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
"Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej: (...) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m".
Odnieś analogicznie do swojej sytuacji ;-)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Oj a ja mam odległość od studni jakieś 5 m Ale to jest studnia nie na wodę pitną tylko dla roślinek :-/

A kompostownik mam w rogu działki. Zaciszny on jeszcze nie jest ale będzie. Są za nim posadzone wierzby a w koło żywopłot z ligustra. Może kiedyś będzie zaciszny i zacieniony ;)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Przy kompostowniku dobrze jest posadzić orzech laskowy. Wpływa on dobrze na rozkładające się zielsko - przyspiesza rozkład.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

No proszę a z tym orzechem to mi się udało. Z jednej strony mam dwa orzeszki laskowe :mrgreen: a włoskiego tez mam w okolicach kompostownika ale dalej od niego i innych roślinek.
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: Sola13pl »

Witajcie!
Mam pytanie, chciałbym kompostować "conieco" po królikach+jakieś inne resztki zielone, miejsce mam zaplanowane bardzo ustronne, zasłonięte, ale nie chciał bym stawiać kompostownika z tworzywa, takiego jak można kupić w wielu sklepach, wiem że nie bardzo wolno kompostować w pryzmie bez żadnego podłoże (bezpośrednio na ziemi). Co polecacie jako podłoże pod kompostownik :?: (chce zaznaczyć że byłby on raczej długości 2 metrów i szerokości 1-1,5m.
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: Sola13pl »

Nikt nie ma żadnego pomysłu ? ;/
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: Danka »

Jeżeli chcesz to możesz wybetonować. U mnie w ogrodzie taki stoi od przedwojennych lat ;-)
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: Sola13pl »

No gdybym miał taki betonowy to by było dla mnie zbawienne :-) . A zna ktoś może jeszcze jakąś trzecią alternatywe czy tylko takie dwie (betonowanie lub kupienie z tworzywa) wchodzą w gre?
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: mmmm5 »

Nasz forumowicz Tadusz zachwala kompostowniki " kopane" tzn.wykopuje dół głęboki co najmniej na metr ,na dno gałązki ,później odpady przesypywane warstwą ziemi i tak do napełnienia.A potem kopie się następny dół a w napełnionym za dwa lata jest kompost i można sadzić rosliny.
Czyli jak nie betonowy i nie plastikowy to może kopany Ci się spodoba....
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: Sola13pl »

No rozumiem, ale czy było by to legalne w przypadku kompostowanie miedzy innymi odchodów króliczych? Bo to już jest chyba traktowane jako obornik i nie może być kompostowane bezpośrednio na ziemi? Chyba że się mylę, a może jego ilość nie będzie taka duża (bo raczej nie będzie) i tak można? (wiem, wiem, problematyczny ze mnie człowiek :P)
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: andab3 »

:-| mój komposcik na ziemi bezpośrednio leży, w ustronnym miejscu w ogrodzie , w miejscu lekko zacienionym w sąsiedztwie sliweczki i nie robię problemu, czy odchody kurze czy domowe odpadeczki. Jeżeli nie przeszkadza wizualnie i sasiedzko z działeczka ,, zza miedzy,, , wiec spokojnie niech sobie wszystko na ziemi leży.
Rusztowanie , kostrukcje, zrób z solidnych desek i skladuj wsio, co organiczne, z dzialeczki , z ogrodu, od krolikow i z kuchni....
W kwietniu rzuć na wierzchu warstwę ogrodowej ziemi, w nia kilka nasion dyni i podlewaj , a sam se zdziwisz jakie efekty osiagniesz jesienią...piekne dynie i komposcik cacy ...do nawożenia i produkcji rozsad na tacy. :lol:
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: malina »

Sola , kiedy mieszkałam w Małopolsce /parę km. od Ciebie :lol: / kopałam doły trochę większe niż kubik , przykrywałam taką pojedyńczą paletą , żeby pies nie wyjadał i nie wpadł , trzeba przesypywać drobnymi patykami , ziemią i wapnem aby wypalić grzyby ,zasypać ziemią z górką bo się uleży , później kopałam następny dół , po roku wybierałam z tego pierwszego , a jeżeli nie potrzebowałam tyle kompostu siałam na tym trawę . Tu w Wielkopolsce moi młodzi nie chcieli kopać , tylko w ustronnym miejscu sypaliśmy pryzmę / trzeba ją podlewać bo szybciej wysycha / na górze pryzmy znalazły się resztki z porządkowania grządek ,jakie było moje zdziwienie bo cały kompost obrośnięty był szpinakiem o liściach jak talerze , a wyrzucony bo był marny .Tu popieram Jędrka z propozycją obsadzenia kompostownika , co Ty tam sypiesz to Twoja decyzja , byle nie chemię .
Zasadnicze Twoje pytanie jak daleko od studni , tego nie wiem , pewno nie blisko , ale......studnia musi mieć gł. kilku metrów , a dół pod kompost jest na 1m - nie jest możliwe zabrudzić Ci wodę .
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Gdzie założyć kompostownik? - odległość od studni

Post autor: Sola13pl »

Chyba macie racje, może faktycznie za bardzo przesadzam z tym kompostem :wstyd: jaki będzie to będzie nikt nie powinien mieć co do niego pretensji, bo jest w dobrym miejscu i nikomu nie wadzi, a co do nasion dyni to chyba wypróbuje, czemu nie :?: :D
A tam żadnej chemii nie będzie tylko to co "natura dała" :lol:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, będę tam rzucał różne resztki i od królików to co będę miał do wiosny, a później niech się rozkłada aż do jesieni ;-)

A co do przesiąkania do studni to nie do końca tak nie wadzi bo jednak przy deszczu może wymywać zwłaszcza azotany z kompostu wraz z woda głębiej w grunt i do studni, ale kilkanascie metrów odległości wystarczy (ostatecznie nikt o zdrowych zmysłach nie zrobi kompostu bezpośrednio wokół studni :lol: )
ODPOWIEDZ