Ogradzam???

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Dawidku, to jesteś solidnie zabezpieczony!
Z tego wynika, że może planować ogrodzenie zgodnie ze stronami świata? Ogólnie na Pomorzu mamy zimne wiatry zachodnio-północne i najlepszą ochroną byłby solidny żywopłot.Ostatecznie wybrałam rodzimy grab-na zimę zostawia brązowe liście no i pasuje...
Pozdrawiam - Orania
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

orania.
Czy na pewno grab zawsze zostawia liście? Mam w ogrodzie dwa graby (jeden ma liście, drugi jest łysy, rosną obok siebie, więc stanowisko nie ma znaczenia - może płec?) i cztery buki i to właśnie buki ciągle mają liście ( 3 mają liście, czwarty nie, bo on jest jakiś variegata, tzn, ma liście z białymi smugami). Właśnie sprawdziłam i tak jest co roku.
[/quote][/list]
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

No tak , buk zdecydowanie dłużej zatrzymuje liście,więc będę musiała się zastanowić...
A ten czwarty z białymi smugami- to jest jakaś szczególna odmiana buka?
Pozdrawiam - Orania
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

Na pewno odmiana, ale nazwy nie znam. jak znajdę zdjęcie to załączę
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

W sumie zależy mi na szybkim wzroście żywopłotu i chyba żywopłot z grabu rośnie szybciej od bukowego. Jestem b. ciekawa jak wygląda Twój odmieniec, więc czekam. :lol:
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

A może wybralibyście na te siatki ogrodzeniowe zimozielony wiciokrzew zaostrzony ?
Wiciokrzew zaostrzony- Lonicera acuminata
Jest piękny o każdej porze roku...
Kwitnie złocistożółtymi kwiatami ,ma cały rok zdrowe liście a jesienią i zimą zdobią go granatowe owoce.
Niewymagający i piękny...

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

KaRo, ten wiciokrzew jest bardzo ozdobny.Na pewno bym go chciała mieć , na siatce pięknie by się układał ale dzisiaj właśnie powycinano mi resztki siatki ogrodzeniowej i zostałam z metalowymi słupkami , które prawdopodobnie za chwilę też znikną... :cry: :-( :evil: :oops: :-x :-( :evil:
Potrzebuję wiadomości na szybko rosnący żywopłot- gruby, gęsty na 2 metry, taki nie do przejścia.
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Ludzi,którzy z uporem maniaków odwiedzają niezamieszkałe działki jest bardzo trudno zniechęcić do wizyt... ale gęsty żywopłot z ligustru lub jeszcze lepiej z róży pomarszczonej (ewentualnie innego gatunku o ostrych cierniach lub kolcach) może skutecznie ostudzić zapędy dzikich lokatorów do "biwakowania" (wszyscy wiemy o co chodzi 8-) ) na Twojej działce. Trzeba tylko pamiętać żeby zagęszczać taki żywopłot od samego dołu, bo w innym przypadku zawsze znajdzie się jakaś luka, przez którą wejdą nieproszeni goście...

Polecam: róża pomarszczona - uprawa, odmiany, rozmnażanie
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Chyba w swojej rozpaczy połączę wszystkie gatunki krzewów mające kolce.Co to byłby za ŻYWOPŁOT! Róża falista + buk albo dzika róża i ligustr.Może macie jeszcze jakieś pomysły?

Przed domem na osiedlu mamy piękny żywopłot na 3 m wysoki i faktycznie był starannie przycinany od początku - żywopłot wzorcowy ale założony był 15 lat temu!!!
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Szybko rośnie i jest bardzo gęsty aczkolwiek nie kłujący to Tawuła vanHoutta Spiraea vanhouttei . lub Miesięcznik dahurski - o bardzo silnym wzroście ,rośnie szeroko na 3m i wysoko na 12m.
Kolcorośl szczeciniasta byłaby tam najlepsza tez rośnie w górę 12 m na szer.3m
ale bardzo szybko tworzy nieprzebyty gąszcz .
Możesz połączyć te krzewy ze sobą i stworzysz barierę ,ale kochanie...na złodzieja nie ma rady.Bardzo mi przykro,że takie straty Cie dotknęły.
Czy działka jest w terenie niezabudowanym,to ROD-owska działka ...samej bedzie trudno
uciąć te akty złodziejstwa i pewnie wandalizmu. :-(
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

KaRo, Emil - dzięki... Myślę, że wszystkie rośliny, które mi zaproponowaliście zdominują moje żywopłoty... W pierwszym rzędzie posadzę te wysokie gatunki a w drugim niższe ale tak samo kolczaste- teraz już nie pożałuję tych dodatkowych metrów... Chyba się nie uwolnię od "wizyt" ale przynajminiej choć trochę je utrudnię...
Pozdrawiam - Orania
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo dobrą rośliną na żywopłot jest ałycza. Tworzy niemożliwą do przedarcia ścianę (chyba że ktoś potraktuję ją piłą), Bardzo łatwo się formuje, dzięki czemu możemy osiągnąć pożądaną wysokość i szerokość. Trzeba tylko pamiętać by cięcie rozpocząć już w pierwszym roku po posadzeniu ponieważ wtedy zagęszcza się od samego dołu. Żywopłot z ałyczy dzięki sztywnym gałązkom nie wymaga w zasadzie dodatkowego ogrodzenia. Dobrze chroni też przed wscibskimi sąsiadami nawet zimą gdy straci liście. Jego zaletą jest też to że stosunkowo szybko rośnie. Tak wygląda zimą
Obrazek
a tak należy go sadzić żeby osiągnąć efekt gęstej ściany
Obrazek
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Gosiu czy Twoja ałycza jest zielonolistna?
Jak długi masz z niej zywopłot?
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Gosiu, idealny żywopłot!Dziękuję! :lol:
Pozdrawiam - Orania
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

KaRo żywopłot z ałyczy wynosi u mnie ok. 21m i ma zielone listki. W ogrodzie mam trzy rodzaje żywopłotu: najdłuższy mam żywopłot ze świerka pospolitego, który co prawda bardzo dobrze znosi cięcie i jest zielony cały rok, to jednak najwolniej rośnie, od ulicy posadziłam tuje brabant, jest to odmiana szybko rosnąca i dająca się łatwo formować, jednak najszybciej żywopłot z ałyczy osiągnął pożądaną wysokość i zagęszczenie.
ODPOWIEDZ