Narzędzia - zestaw ogrodnika/działkowca

Narzędzia i sprzęt ogrodniczy, instalacje nawadniające, porady serwisowe.
Rafał
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-28, 16:05

Narzędzia - zestaw ogrodnika/działkowca

Post autor: Rafał »

Jestem początkującym ogrodnikiem i chcę zakupić trochę narzędzi. Możecie mi podać takie podstawowe narzędzia.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Szpadel - do przekopywania ziemi, wykopywania roślin, kopania dołów
Widły płaskozębne (czterowidłowe) - do przekopywania gleby z jednoczesnym jej kruszeniem (pomocne przy wyciąganiu korzeni chwastów)
Motyka - są różne typy, ogólnie służą do pozbywania się chwastów :hyhy:
Grabie - do wyrównywania ziemi, zgrabiania chwastów itp.
Miotłograbie - grabie wykonane z długich prętów do zgrabiania liści np. z trawnika
Mała łopatka - do przesadzania roślin
Graca - przydaje się do pielenia wśród roślin
Pazurki trójzębne - do wzruszania gleby wśród gęstej rozstawy roślin lub nokros (drapacz)
Sekator - do przycinania gałęzi drzew i krzewów
Polewaczka ogrodnicza/konewka - wiadomo ;)
Taczka - też się przydaje :mrgreen:
Znacznik rzędowy - gdy chcemy równo posiać warzywa itp.
Opryskiwacz - np. 5l
Pikownik - gdy pikujemy rośliny
Kosiarka - gdy mamy trawnik
Wiadra
Wąż ogrodowy - do podlewania
Gdy mamy większe drzewa to jeszcze piła do cięcia grubych konarów
A z innego działu niż narzędzia: Agrowłóknina - czarna zabezpiecza przed chwastami, biała przed mrozem, wapno do bielenia drzew (ale to już za rok), środki ochrony roślin
Pozdrawiam Ogrodniku ;-)
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Witaj Rafał!
Jeżeli masz duży ogród to konieczny będzie zakup takich sprzętów jak kosiarka, piła, odkurzacz ogrodowy czy też rozdrabniacz. Jeżeli posiadasz niewielki ogródek to powinieneś zaopatrzyć się przede wszystkim w narzędzia ogrodnicze ręczne, czyli sprzęt umożliwiający kopanie, przycinanie i grabienie. A więc w łopatę, łopatkę do sadzenia cebulek, grabie, motykę, konewkę i wąż ogrodowy oraz narzędzia służące do przycinania i koszenia. Narzędzia do cięcia drzew i krzewów to przede wszystkim sekatory. Do przycinania kwiatów niezbędne będą nożyce ogrodnicze. Taki zestaw podstawowych narzędzi ogrodniczych pozwoli Ci na utrzymanie pięknego ogrodu. :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Eluda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-14, 20:30

Post autor: Eluda »

Witajcie po mojej długiej nieobecności, potrzebuję waszej porady.

Jestem kobietą i jako takie, mam trochę dwie lewe ręce do męskich robót 8-) , do tego strasznie boje się głośno warczących maszyn ogrodniczych :lol: muszę jednak radzić sobie sama :-/

Chciałam móc sama strzyc swój żywopłot oraz iglaki, ale wielkie huczące elektryczne kosy do żywopłotów, to dla mnie stanowczo za duże wyzwanie :kwasny:

Czy możecie polecić jakieś małe i zgrabne, w miarę lekkie urządzenia do ich strzyżenia?
Widziałam ostatnio chyba w gazetce Nomi dość małe i chyba zwinne nożyce do żywopłotu Boscha ładowane na akumulator (praca jak pisze po naładowaniu do 50 minut). Czy ma ktoś z Was takie i może się wypowiedzieć na ich temat? A może macie jednak coś innego lepszego do polecenia do własnoręcznego cięcia żywopłotów przez ot taką sobie babę ;) w miarę niegłośne, lekkie i zwinne a przy tym wytrzymale i dobre :?:

Proszę Was o poradę i pomoc.

------------------------------------------
Mam jeszcze pytanie z innej beczki - gdzie mogę poczytać, pooglądać u Was na forum azalie - ich odmiany i popodziwiać już dorosłe krzewy, czy ktoś z Was kolekcjonuje azalie lub pasjonuje się w tych cudnych kwiatach w swych ogrodach?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

W sprawie narzędzi to nie pomogę ale jeśli chodzi o azalie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i znajdziesz wszystkie wątki gdzie jest o nich mowa.
Eluda
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 46
Rejestracja: 2010-08-14, 20:30

Post autor: Eluda »

Dzięki Piotrek, dobre i to. :-)
Będę wdzięczna jednak jakby ktoś dał jakieś sugestie z narzędziami. :roll:
ODPOWIEDZ