Wysiew trawy zmieszanej z piaskiem

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Draco
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-03-29, 22:03

Wysiew trawy zmieszanej z piaskiem

Post autor: Draco »

Mam na działce raczej ciężką glebę i wiem ze powinienem przed (czy po?) posianiu trawy dosypać trochę piasku (ile?).
W poradnikach i instrukcjach radzi się też przysypać po wysiewie nasiona cienką warstwą ziemi (może piasku?) lub też przemieszanie ich z wierzchnią warstwą gleby.

W związku z tym nasuwa mi się logiczne rozwiązanie (a może nie?) - zmieszać nasiona z piaskiem i wysiać je z pomocą siewnika. W ten sposób będę miał jednocześnie równomiernie rozłożone nasiona z możliwością regulacji ilości nasion przez zastosowanie odpowiednich proporcji, wzbogacę glebę o piasek oraz zapewnię przemieszanie nasion z gruntem. (piaskiem)

Czy taką metodę siewu się stosuje?
Jeśli tak to w jakich proporcjach powinienem zmieszać składniki?
Czy nie będzie problemów z tym ze nasiona nie będą kiełkować w czarnej ziemi tylko w piasku?
Czy nie powinienem jednak po takiej operacji przemieszać mieszanki z gruntem?
...i czy po tym wszystkim należy jeszcze ziemię ubić?
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Ja myślę tak:
Najlepiej, przed siewem, przygotować glebę. Potem siać. Trawa ma coś takiego, że lepiej rośnie na ziemi piaszczysto-gliniastej, a więc potrzeba jej więcej piasku w glebie niż gliny. Stosunek piasku do gliny wynosi 7:3 - taka była by najlepsza. Nie doczytałam jakie pH ma gleba..., pod trawnik wystarczy 6 pH.
Jak posiejesz nasiona to wtedy je się miesza z glebą za pomocą np. grabi metalowych.
Jest kilka metod siewu, główne to: rzutowy i maszynowy. Rzutowy to ten gdzie chodzi się i rzuca nasiona równomiernie po powierzchni (przyjmuje się jedno nasiono na cm kwadratowy :lol: ), a maszynowy to ten za pomocą siewnika...
Trawa powinna znaleźć się ok pół cm pod powierzchnią gleby, więc nie robi to różnicy, czy będzie ją trochę widać, ale i nie przeszkadza jej, że będzie w takiej czy innej ziemi.
Na koniec wypadałaby wyrównać, bo chyba zależy ci na równym trawniku?... Wyrównać możesz na kilka sposobów, podeszwami, grabiami, deską... itp.
No, to tak, w skrócie :-) ...Pozdrawiam.
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
judka4
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-31, 14:03

Post autor: judka4 »

Kochani !
Zapraszam na mój blog, tam znajdziecie mnóstwo rad dotyczących ogrodnictwa. Zamieściłam tam również obszerny artykuł dotyczący trawnika. Blog jest młodziutki i ciągle się rozrasta o nowe artykuły. Jeśli jest coś co Was szczególnie interesuje a jeszcze nie jest tam zamieszczone, piszcie a ja na pewno odpowiem. Pozdrawiam
(Zmoderowano, proszę zapoznać się z regulaminem w kwestii zamieszczania ogłoszeń, szczególnie do konkurencyjnych stron).
judka4
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zajrzałam na podany blog i jestem skonsternowana. :shock:
To nic więcej jak kopiowane (żeby nie użyć słowa plagiat) z innych stron teksty i zdjęcia, nic własnego - no może poza adresem blogu i doborem tematów.

Smutne! :-/
ODPOWIEDZ