Pomóżcie w urządzeniu ogrodu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Arielka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-01, 11:32

Pomóżcie w urządzeniu ogrodu

Post autor: Arielka »

Ratujcie!
Chciałabym w końcu zacząć pracę w moim ogrodzie ale zupełnie nie mam pomysłu....
Wiem na pewno, że chciałabym mieć taki tajemniczy ogród z drzewami choć nie wiem jak blisko domu mogłabym je posadzić... Wiem jednak, że minie kilka lat zanim to osiągnę ale od czegoś trzeba zacząć ... Ha ha jak na to teraz patrzę to mi to z dwadzieścia lat zajmie he he:)
A tak to wygląda...
A z drugiej strony domu jest prawie tak samo ale zdjęcia później.
Załączniki
100_9619.JPG
44.JPG
33.JPG
22.JPG
11.JPG
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Duże pole do popisu, najlepiej to sobie rozrysować, rozmieścić roślinki jakie byś chciała.
Jeśli oczywiście chcesz to robić sama, bo wiadomo nie każdego stać na firmę. Powolutku z rozmysłem. A i tak na pewno bedziesz przesadzać w inne miejsca. Taka moja rada, sama tak robiłam i wyszło w miarę dobrze.
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Ze zdjęć wynika, że teren nie jest zbyt rozległy i dlatego warto pomyśleć o wysokich krzewach lub niskich drzewach, aby po kilku latach nie trzeba było wszystkiego wycinać.
Nie napisałaś jaką masz glebę, bo słońca raczej Ci nie brakuje :lol: .
Aury tajemniczości w ogrodzie dodają zawsze przejścia typu łuki dla pnączy, pergole czy przesłony - kratownice porośnięte roślinnością.
Nie wiem co użytkowego planujesz w swoim ogrodzie. Czy chcesz, aby znalazło się tam miejsce na grilla ogrodowego (np. murowany)? Jak wygląda Twoja rodzina? Czy masz dzieci dla których warto zaplanować plac zabaw? ;)
W końcu czy przewidziałaś miejsce na własny warzywniak, czy planujesz jedynie ozdobne nasadzenia? :mrgreen:
Pozdrawiam Edyta
Arielka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-01, 11:32

Post autor: Arielka »

edytko_mi do niedawna nie myślałam w ogóle o warzywach i krzewach czy drzewach owocowych... ale teraz się nad tym zastanawiam. Myślałam o jakiś skrzyniach o czymś co miałoby urok :) Myślałam też, że nasz ogród jest mały a wychodzi na to że taki mały wcale nie jest... i trzeba dużo czasu i funduszy na to żeby to jakoś efektywnie obsadzić.
ANA no ja czasem gapie sie w okno i wymyślam ale jakoś nie moge dojść do jakiegoś konkretu... może jakby kasy więcej było to można by było jakos to rozpocząć i to samemu hmmm
No i mój ogród to swoistego rodzaju litera L. Wiem, że ten ogród można fajnie urządzić choć o murowanym grillu nie myśle, na pewno będzie piaskownica, miejsce na ognisko, może oczko, drzewka owocowe ale raczej z tej drugiej strony domu. Myślę też o sosnach i brzozach, ech te drzewa widoczne z okna ....:) ale chyba na początek zacznę od standardowych tui .... i może matach trzcinowych na siatkę.
hotpatriot
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-04-23, 16:36

Post autor: hotpatriot »

Jeżeli chodzi o wystrój ogrodu, mogę śmiało polecić:
pergole drewniane, wiaty drewniane oraz tarasy ogrodowe

pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Jeśli chcesz jakiś bardziej konkretnych sugestii, to napisz dokładniej jaki masz rodzaj gleby i jak wygląda Twój teren (najlepiej jeśli zamieścisz schemat). :lol:
Co do sosen i brzózek, to sosny rosną szybko i można im uszczykiwać końce, żeby kontrolować przyrost. Natomiast w kwestii brzózek zalecam dokładną rozwagę - mam jedną przy granicy z sąsiadem a wokół koło o promieniu 10 m suchego placu :zly: . Nawet trawa tam nie chce rosnąć :evil: . W zeszłym roku nieźle się nagłowiłam, żeby jakoś zazielenić tą pustynię. Znalazłam kilka "żelaznych roślin", ale czas pokaże jak zda egzamin moje nasadzenie. :-?
Pozdrawiam Edyta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A ja proponuję byś dodała w profilu miejsce zamieszkania, łatwiej będzie udzielić Ci porady jeśli będziemy wiedzieli w jakiej strefie klimatycznej mieszkasz. :-D

Poza tym proponuję rozpocząć od urządzenia tarasu, bo jego zagospodarować możesz dość szybko. Więcej porad znajdziesz tutaj: jak urządzić taras
Arielka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-01, 11:32

Post autor: Arielka »

A tak zapomniałam o glebie... otóż ta moja gleba to raczej gliniasta jest choć nie do końca. Nawet łądnie rosną tuje brzozy też :) lawenda też choć wrzosy które uwielbiam i których chciałabym mieć wiecej nie bardzo tu wyglądają...
gosia 2501 mieszkam w wielkopolsce blisko konina.
Mniej więcej tak to wygląda ... :)
Załączniki
ogrod.jpg
thorax1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-01, 23:25

trawka do wyrzucenia :)

Post autor: thorax1 »

Witam !

Sam jestem świeżym ogrodnikiem. Jeżeli jednak planujesz ogród warzywny to cała trawka wraz z korzeniami niestety musi zostać usunięta.. Co najmniej 15 - 20 cm.. innej opcji nie ma. Potem kultywator albo łopata :) I pielenie :)

Ewentualnie aby uniknąć przerastania trawy do warzyw, możesz urządzić ogród warzywny w skrzyniach, których dno będzie izolowane włókniną i siatką od ziemi ogrodowe. Wtedy skrzynie można postawić nawet na rosnącym trawniku :hyhy:

pozd.
th1
th1
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Masz fajny, duży taras i w dodatku na równo z gruntem, co znacznie ułatwia wkomponowanie go w ogród. Czy twój schemat jest zgodny z kierunkami świata? Taras jest od północy?
A z prawej strony domu jest to część mieszkalna czy garaż?
Jak rozumiem ze zdjęć to z lewej strony budynku za ogrodzeniem sąsiad posadził tuje?
Nie jestem pewna czy nasadzenia narysowane na schemacie są już wykonane czy narysowałaś to co jest zaplanowane.
No i może warto byłoby dorzucić do schematu wymiary ;) .
Pozdrawiam Edyta
Arielka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-01, 11:32

Post autor: Arielka »

Trochę mnie nie było :) obecnie walczę z ogrodem.... który strasznie zaniedbałam...
No cóż. Szkoda tylko, że z zawziętej pracy wyrwał mnie deszcz, który z minuty na minutę przeradzał się w ulewę! No nic dokończę jutro :)
edyta_mi otóż schemat narysowany zgodnie z kierunkami świata. Z prawej strony to garaż. A to co już jest narysowane to w sumie już rośnie u mnie, choć zdaje się że ładniej to wygląda na obrazku niż w rzeczywistości ;) A co do wymiarów ... tego jeszcze nie wiem ale w najbliższym czasie się dowiem .
txorax1 ten warzywnik mnie przeraża, ale myślę, że dam radę. Na wsadzenie czeka kilka truskawek, zobaczymy jak mi to wyjdzie.:) dzięki wszystkim za rady :)
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Nasadzenia na zdjęciach widać, tylko na schemacie wydawało mi się to znacznie większe powierzchniowo, dlatego zapytałam czy to plan. ;-)
Ogólnie Twój schemat bardzo fajnie się prezentuje :-D .
To na co zwróciłabym Twoją uwagę to, jeżeli ogród jest od północy może być problem z doświetleniem terenu blisko domu. Sugerowałabym, abyś poobserwowała sobie, jak długo poszczególne fragmenty działki są bezpośrednio nasłonecznione. Ma to duże znaczenie przy wyborze właściwych gatunków roślin. Warzywka też raczej potrzebują sporo słońca ;-) .
Kolejna kwestia, to zimne wiatry, które zimą głównie wieją od zachodu i północy. Dopóki nie powstanie (urośnie :lol: ) dobra bariera ochronna trzeba będzie bardzo uważać na wrażliwsze gatunki.
Ponieważ uwzględniłaś piaskownicę to zaproponuję Ci jeszcze huśtawkę i zjeżdżalnię ;)
. Jakiś czas temu spodobał mi się pomysł, w którym piaskownica umieszczona była pod zjeżdżalnią. Nasza piaskownica jest już wysłużona a mamy kolejnego budowniczego piaskowych zamków i też planuję małą przebudowę placu zabaw. :mrgreen: .
Do rozważenia jest roślinna zasłona od wiatru blisko tarasu - z nadmiernym nasłonecznieniem nie powinno być tu problemu.
A co do warzyw - nie ma czym się przerażać. Przecież nie produkujemy na handel tylko dla własnej przyjemności więc z apetytem zjemy nawet niewyrośniętą marchewkę :rotfl:
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Masz spory, ładny kawałek do zagospodarowania. Na początek wystarczy sobie wszystko po mału zaplanować, lub zaprojektować małą koncepcję tego co chcesz osiągnąć.
Wspominałaś o tajemniczym ogrodzie, więc z tego wynika, że ułożenie roślin musi być raczej dynamiczne, z wieloma akcentami lub dominantami roślinnymi (inaczej ma się sprawa, kiedy oś roślinno- widokowa ma wzrastać wraz z horyzontem). Masz już u siebie brzozy, które mogą utworzyć ażurowe tło dla roślin (np. rosnących przed nimi). Tak jak wspomniała Edyta należy sobie najpierw ustalić parametry techniczne projektu (gleba, oświetlenie, temperatura) a następnie do tych warunków dobrać odpowiednie rośliny i z nich zaprojektować kompozycję ;-) Masz dobrze usytuowany taras, więc wokół niego można utworzyć ciekawą, dynamiczną scenerie z roślin, a w tym chętnie mogę Ci pomóc ;) Pozdrawiam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ