Ochronic drzewa w czasie rownania terenu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
dominika-joanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-07, 12:05

Ochronic drzewa w czasie rownania terenu

Post autor: dominika-joanna »

Witam wszystkich. To moj pierwszy post na tym forum, przepraszam jesli gdzies jest poruszany ten temat ale nie moglam znalezc. moj problem polega na tym, ze musze wyrownac teren kolo domu, roznica to od 0,5 do 1,5 metra ponizej terenu na ktorym stoi dom. Jednak nie samo wyrownanie jest problemem tylko przepiekny, rowny, kilkunastometrowy swierk rosnacy na terenie ponizej. Nie chce sie go pozbywac ale niewiem tez jak wyrownac teren zachowujac go. Pomyslalam o murku oporowym( cos na ksztalt obreczy z siatki wypelnionej zwirem o ktora opierala by sie ziemia wokolo) ale niewiem czy czyms wypelnic srodek tak aby nie uszkodzic pnia i galezi. nie wiem czy jasno opisalam sytuacje, ale prosze o pomoc. moze ktos ma inny pomysl. :zalamany:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Rozumiem, że chcesz w ten sposób wykonać rodzaj studni wokół drzewa, tak by pozostało ono na swoim miejscu bez przesadzania. Jest to chyba jedyne rozwiązanie. Nasady pnia drzew raczej nie przykrywa się glebą, bo wtedy najprawdopodobniej drzewo by zginęło.

Gdyby w miejscu gdzie jest posadzony świerk była różnica wysokości 1,5 m to jednak powstałaby prawdziwa studnia i należy to dobrze rozważyć. Zasypać jej raczej nie powinnaś, natomiast można się pokusić o wykonanie jakiejś konstrukcji na nowej wysokości terenu, np. jakiegoś okrągłego tarasu (wokół pnia). Taka ażurowa konstrukcja pozwoliłaby drzewku oddychać, a jednocześnie nikomu nie groziłoby wpadnięcie do głębszego wykopu (np. dziecku).

Może pokazałabyś zdjęcie jak to wygląda w rzeczywistości (w terenie), może ktoś miałby jeszcze jakiś pomysł.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przydała by się opinia dendrologa, bo zastanawia mnie wpływ takiej ilości ziemi "na korzeniach", czy brak dopływu światła i ciepła do podstawy pnia nie będzie powodować chorób a w efekcie śmierci drzewa.
dominika-joanna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-07, 12:05

Post autor: dominika-joanna »

Troszkę z opóźnieniem :oops: (miałam problem z internetem) ale załączam zdjęcie, może lepiej przedstawi sytuację i będzie mógł mi ktoś coś doradzić.
Załączniki
swierk.JPG
ODPOWIEDZ