Donice wykonane własnoręcznie

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dzięki Lilia. Już tam zajrzałam. Niesamowita spryciara z tej Halinki. A może jest gdzieś jeszcze przepis, coś w rodzaju krok po kroku, jak się robi takie cuda (donice, itp). Nie każdy ma taki talent w rękach ale jak się ma przepis, to czasem uda się coś ładnego stworzyć. Ja swój ogród mam dopiero od roku, dużo pracy przede mną...
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

O ile dobrze pamiętam to Halinka korzystała z tej strony http://www.flickr.com/photos/woolly_fab ... 490654202/, tylko musisz ją przeglądnąć, bo są tam jeszcze inne propozycje ;-)
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dzięki Danusiu, tym bardziej ją przejrzę, skoro są różne propozycje. Lubię coś czasem pokombinować ale doświadczenia nie mam żadnego. To, co zobaczyłam w ogrodzie Halinki urzekło mnie niezmiernie, sam ogród cudo. Ja z moim maleństwem i to na dodatek całkiem niedawno nabytym na razie nie mam szans ;-) :-)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Praca z betonem wcale nie jest trudna, może trochę brudna, ale na polu nie ma problemu. Zaprawa murarska jest ok, nie trzeba się martwić o żwirek i proporcje do mieszania z cementem.
Polecam jako liście do odlewów - rabarbar, lub liście łopianu - za parę tygodni będą duże i grube. Jeszcze nie próbowałam, czekam aż podrosną.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Halinko, podpowiedz jeszcze... gdybym chciała użyć dużej donicy, ale jako formy, tzn. gdybym chciała zrobić kilka sztuk o tej samej wielkości, to czy tak się uda? Jeśli tak, to rozumiem, że powinnam okleić folią formę, tak? Czy bez problemu można ją potem oddzielić od tej cementowej "doróbki"? I jeszcze, takie liście, czy można je zrobić na zasadzie ścieżki i po tym chodzić. Czy nie pękają. Wymyśliłam, że na formę chciałabym zrobić coś na kształt stopy ludzkiej lub butów ale nie wiem, czy to będzie trwałe bo liście, które pokazujesz u siebie są jako ozdoba. I najważniejsze - masz cudowny ogród. Przepięknie wszystko wygląda, świetne kompozycje i niesamowite pomysły (chętnie coś z nich pożyczę, jeśli pozwolisz na gapiostwo ;)). Jestem pod kolosalnym wrażeniem, nie mogę się nadziwić. Naprawdę szczerze podziwiam i gratuluję tak wspaniałego dzieła. Brawo!!!
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Halinko próbowałam zrobić donicę tak jak ty, ale w tej zaprawie to chyba więcej żwiru niż cementu, szmaty zsuwały mi się z donicy :-( . Chyba zostanę przy swojej technice, nie jest tak efektowna, ale zawsze coś.
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

JaDorka - odnośnie donicy jako formy, czy się odklei, nie wiem nie próbowałam, ale teoretycznie powinna. Trzeba wypróbować na czymś małym. Liście można robić z przeznaczeniem na ścieżkę, tylko trzeba je wzmocnić siatką metalową taką o drobnych oczkach. Miałam taki zamiar, ale padłam na wycinaniu siatki. Nie mam nic przeciwko w udostępnianiu pomysłów, cieszę się, że Ci się podoba.
MMarta - robię tak. Zaprawa rozrobiona w wiadrze, konsystencja gęsta, nie może się lać. W tym dokładnie nasączam materiał. Doniczka do góry nogami, na to szmata, pofałdować,dokładnie oblepić doniczkę usuwając powietrze, kilka minut przesycha, odwracam doniczkę i resztki szmaty do środka. Nic nie spada, wszystkie moje doniczki były plastikowe.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Dzięki Halinko, ja nie odwróciłam jej i szmatę pocięłam na wąskie paski. Spodenki też próbowałam, ale cement się wykrusza. Czy jedno zanurzenie wystarczy.
Dorko musisz wykleić folią, ja użyłam reklamówek, bo inaczej nie oderwiesz doniczki. Ja po ok 12 h wyciągam plastikowe doniczki i polewam kilka razy wodą żeby nie pękały i były mocne.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

A tu zdjęcie nieudanej próby
Obrazek
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Na zasadzie prób i błędów kolejna będzie pozytywna.
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Sadzę, że zaprawa była zbyt rzadka i dlatego spłynęła.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Znalazłam w garażu zaprawę 'knauf', ładnie przywiera i jest mocna.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dziewczyny, jesteście niesamowite. Ja na razie tylko planuję, w sobotę kupuję zaprawę i w przyszłym tygodniu będę się bawić. Twoje spodnie Halinko mi się tak podobają, że też chcę tak spróbować. Jeśli mi wyjdzie, to mam zamiar do kompletu zrobić wersję z bluzką (trzeba będzie wyciąć dekolt). Wpadłam też na taki pomysł, że fajnie będzie wyglądała parka: coś a'la garnitur i do tego damska wersja bluzki i razem złączyć to za rękawy, jakby trzymające się ręce. To na razie tylko wizja. Może którejś z Was się ten pomysł spodoba, dlatego o tym piszę. Jak tylko coś stworzę, wkleję fotkę, żeby Wam pokazać. Pozdrawiam
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

No i brawo MMarta, ja bym trochę bardziej pomarszczyła szmaty. JaDorka - próbuj i pokazuj. Też mam jeden pomysł, pokażę jak mi wyjdzie.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Halinko tu nie było szmat ta masa była na tyle plastyczna, że ją ręką nakładałam.
Te, które robiłam wg twojego pomysłu, chyba wzięłam zły materiał, bo wszystko z niego odpadało.
ODPOWIEDZ