Donice wykonane własnoręcznie

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Masz rację, a z rękawiczkami to różnie, czasami w ogóle nie mam zamiaru nic pielić, aż tu patrzę jakiś mały chwaścik, a potem następny... Zanim się obejrzę, a tu ręce już ubabrane :kwasny:
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Zrobiłam pierwszą doniczkę. Na szczęście tylko jedną bo kompletnie mi nie wyszła. Chyba była za rzadka zaprawa, wszystko się osypuje i widać materiał. :cry:
Załączniki
DSC01421.JPG
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dziewczyny, jak robicie te doniczki to zanim zamoczy się szmatę w zaprawie moczy się ją w wodzie, czy od razu taką suchą do zaprawy, żeby dokładnie nią nasiąkła?
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Dorotko to teraz już wiesz jak powinno się ją zrobić ;) Moja pierwsza próba pewnie skończy się podobnie. Druga już Ci się uda. Próbuj :)
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Dorotko ja moczyłam szmaty bo w zaprawie ciężko było ją całą oblepić.Mi się też obsypywało jak robiłam w gotowej zaprawie murarskiej a ty co kupiłaś?
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Kupiłam, to co mi poleciłaś na pw :) Wiem, gdzie popełniłam błąd bo jak robiłam obrzeże z doniczek, ciężko bo ciężko ale moczyłam dokładnie suche szmaty w zaprawie i potem dopiero je formowałam. No i zaprawa była dość gęsta. Tu z tą doniczką, żeby się tak nie męczyć, szmatę najpierw namoczyłam w wodzie i potem w zaprawie, z tym, że ta zaprawa w tym wypadku była rzadka i to, myślę zaważyło na efekcie. Robiłam ją późnym wieczorem na działce, już po obrzeżach i byłam zmęczona na maxa, więc właściwie nie dziwię się, że mi nie wyszło.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Mogło tak być jak szmata jest namoczona to zaprawa musi być gęsta, bo inaczej zaprawa słabo okryje materiał i nie stwardnieje. Wiesz, można by do tej zaprawy dodać jakiś pigment, wtedy miałyby jeszcze ciekawszy kolor. Wypróbuję to na liściach ;-) Nie ma łatwo, ja też musiałam poświęcić kilka doniczek robionych od formy bo za wcześnie wyciągnęłam doniczki i się rozsypały, ale metodą prób i błędów dojdziemy do perfekcji :D
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

To ja też się pochwalę.
Technikę podpatrzyłam w programie "Maja w ogrodzie". Pierwsze donice robiłam w ubiegłym roku. Nie mam zdjęć. Te wyszły całkiem nieźle.
Pocięłam szmaty na pasy (ok. 20 cm szerokie) bo tak jest wygodniej. Zaprawa - to resztki wszystkiego co zostało po remoncie, trochę zaprawy tynkarskiej i trochę atlasu. Konsystencja jak na ciasto naleśnikowe :mrgreen: . Szmaty (suche) maczam w zaprawie i "bandażuję" to z czego ma być donica. Po wyschnięciu (24 - 30 godzin) pomalowałam je dwa razy farbą do elewacji (też jakieś pozostałości, które znalazłam w garażu).
W tej dużej posadziłam kanny. Powinno fajnie wyglądać jak urosną.
Załączniki
mała donica na pierwszym planie jest zrobiona ze starej , plastikowej osłonki na donice w mieszkaniu
mała donica na pierwszym planie jest zrobiona ze starej , plastikowej osłonki na donice w mieszkaniu
To donica zrobiona z kawałka szerokiej rury kanalizacyjnej ( nie ma dna)
To donica zrobiona z kawałka szerokiej rury kanalizacyjnej ( nie ma dna)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Jolu, gratulacje :-D świetnie Ci to wyszło, donice super wyglądają.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Świetnie Jolu. Super Ci to wyszło.
Jutro ja się pochwalę, dzisiaj walczyłam ze szmatami i zaprawą i wszystko schnie. Mam nadzieję, że chwalić się będę miała czym ;-)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Moje doniczki:

na razie małe

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i "wielgaśna"

Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

I moja doniczka - torba, jeszcze bez kwiatków :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Brawo Dorotko!!! :ok: No super ci wyszły, ale coś czuję, że na tych się nie skończy ;-)
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Kończyć faktycznie bym nie chciała. Zastanawiam się tylko nad zaprawą, jaką by jeszcze można wypróbować. Ta, którą robiłam do doniczek, jak widać jest super ale do torby (a mam jeszcze w planie spodnie, wg pomysłu Halinki) już mniej. Chyba że to kwestia odpowiedniego usztywnienia (aczkolwiek torbę usztywniłam dość dokładnie).
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Dorotko zastanawiam się nad zaprawami jest jeszcze taka zaprawa... nazwę wyślę ci na PW, biała jest plastyczna. Materiał też ma wpływ, trzeba by spróbować z grubszym, wtedy bardziej nasiąknie i będzie sztywniejszy.
A tu moje spodenki, na razie włożyłam taką doniczkę, ale lepsza będzie kwadratowa.
Załączniki
Zdjęcie1261.jpg
ODPOWIEDZ