Pomoc w projektowaniu ogrodu POTRZEBNA!!!

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Kocicakn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-29, 20:54

Pomoc w projektowaniu ogrodu POTRZEBNA!!!

Post autor: Kocicakn »

Proszę Was o pomoc w zagospodarowaniu mojego ogrodu. Wraz z narzeczonym brakuje nam pomysłów, aby urządzić nasz ogród. Bardzo interesuje nas styl minimalistyczny: brak kwiatów, raczej mchy, kora, bukszpan, iglaki, jakieś dekoracyjne trawy- coś a' la skalniak. Ogród japoński bardzo by nam odpowiadał. PROSIMY WAS O POMOC !!!! :/ :cry:
W załączniku przesyłamy zdjęcie zrobione z góry.
Załączniki
CIMG3573.JPG
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Witaj :)
Niestety nie wiem jak usytuowany jest ogródek i jak długo jest tam słońce. Ja bym posadziła większe iglaczki żeby zasłonić ogrodzenie. Przed nimi można posadzić mniejsze o kontrastujących kolorkach (Aurea Nana, Sungold) i o innym pokroju, np. jakąś pendulę, może modrzew albo buk o czerwonych listkach 'Purpurea Pendula':) Do tego miskanty i bukszpany. Jukki (bo to chyba one tam rosną) posadziłabym razem, np. z lewej strony i dosadziłabym kilka różaneczników w osłoniętym miejscu. Do tego wrzosy i wrzośce. Może jeszcze jakaś magnolia albo klonik palmowy :)
Gosiapedagog
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-02-12, 13:55

Post autor: Gosiapedagog »

Witaj Kocicakn. Nam również podoba się właśnie taki styl jak Wam. Podobnie jak Wy dopiero zaczynamy. Ze zdjęcia mogę wnioskować, że jest to ogród przy domku jednorodzinnym, czy tak? Zgadzam się z anją :) My przy grodzeniu posadziliśmy brabanty. Dosyć szybko rosną i ładnie się prezentują. A myślałaś o jakiś drzewkach owocowych? My planujemy zrobić sobie taki mały zakątek do relaksu. Oprócz roślinek, głównie iglaków i kilka drzewek owocowych planujemy zrobić grilla z kamienia, drewnianą huśtawkę, drewniany stół i ławkę, żeby było gdzie gości w ogrodzie posadzić :) Uważam, że bardzo ładnie to wygląda i nadaje działeczce uroku :)
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Gosiapedagog pisze:My przy grodzeniu posadziliśmy brabanty. Dosyć szybko rosną i ładnie się prezentują.
To prawda, że brabanty szybko rosną, ale ja posadziłam szmaragdy. Chociaż rosną nieco wolniej to zachowują pokrój wąsko- kolumnowy, dzięki czemu jest mniej strzyżenia żywopłotu- nie trzeba ciąć boków ;) .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

edyta_mi pisze:
Gosiapedagog pisze:My przy grodzeniu posadziliśmy brabanty. Dosyć szybko rosną i ładnie się prezentują.
To prawda, że brabanty szybko rosną, ale ja posadziłam smaragdy. Chociaż rosną nieco wolniej to zachowują pokrój wąsko-kolumnowy, dzięki czemu jest mniej strzyżenia żywopłotu - nie trzeba ciąć boków ;) .
Ja też wybrałam szmaragdy ze wzgędu na pokrój i soczystą zieleń ;)
Gosiapedagog
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-02-12, 13:55

Post autor: Gosiapedagog »

edyta_mi, anja faktycznie pracy jest mniej, ale nam akurat zależało właśnie na tym, aby szybko odciąć się od wścibskiej sąsiadki :):) A o tujach szmaragdowych też myśleliśmy, ale z drugiej strony płotu :) Faktycznie bardzo ładnie się prezentują i chyba (mogę się mylić) są częściej stosowane.
Kocicakn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-29, 20:54

Post autor: Kocicakn »

Dzięki za propozycje , co do usytuowania to zdjęcie przedstawia przód działki od strony ulicy , jest to północna strona i słońce świeci przez większość dnia. A czy ktoś ma możliwość zrobienia wizualizacji mojego zdjęcia lub polecił by takowy program bym mogła w nim poszaleć? :lol:
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Ja myślę, że dobrze było by uporządkować tą przestrzeń w środkowej części. Moim zdaniem, strzyżone krzaczki dobrze byłoby połączyć białymi kamieniami zamkniętymi w łagodnych falach... Po prostu wciąć się w trawniczek...

Są różne programy do tworzenia ogrodów, taki najłatwiejszy to SketchUp... są też inne, ale trzeba w nich poświęcić dużo większą uwagę, gdyż są wymagające, ale obrazy w nich uzyskane nie różnią się od tych w prawdziwym świecie.
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

[img]http://.vot.pl/zdjecia/11kwiecien/CIMG3573test.JPG[/img]

Przygotowałam taki schematyczny przykład (bardziej schematycznego chyba nie można :-P ) jak można zmienić charakter Twojego założenia, grając podłożem. Byłoby to połączenie stylu minimalistycznego z japońskim. Chodzi o podzielenie rabaty na strefy wypełnione np. korą, kamykami o różnych wielkościach czy barwie, można też grać w ten sposób "plamami" trawnika. To już zależy od Twojej fantazji i warunków, tam gdzie jest trawa, można ją pozostawić, a przebieg linii dopasować do tego co jest już posadzone. Wzdłuż granicy tej rabaty narysowałam płaskie kamienie umieszczone tam jako dróżka.
Te 3 początkowe strefy mogłyby z czasem być poszerzone na dalsze części trawnika.

W wydzielonych strefach warto zastosować po podłoże agrowłókninę, by później ograniczyć pracę przy pieleniu. Ja właśnie takie przeróbki wprowadzam w obu swoich ogrodach, po to by zaoszczędzić trochę pracy, w końcu ogród się rozwija, a lat przybywa...
:-)
Kocicakn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-29, 20:54

Post autor: Kocicakn »

Ja idąc za przykładem Danieli zaprojektowałam coś takiego. Pobawiłam się troszkę w Paint - cie :-P W miejsce piasków chciała bym wysypać i korę i kremowe kamienie oraz posadzić gdzieniegdzie wrzosy i dekoracyjne trawy. Jak myślicie?
Załączniki
6.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wydaje mi się, że nasadzenia istniejące nie są symetryczne. Z tego powodu namawiałabym na kształt rabaty nieregularny, bo faktycznie ona nie otwiera się na chodnik (jest obok), a jednocześnie nie do końca "otwiera się" poza ogrodzenie. Chodzi o to by stworzyć rodzaj widoku, który w tym przypadku powinien być atrakcyjny z każdej strony, żeby także zapraszał do oglądania. Warto pamiętać, że przechodzący za ogrodzeniem też podziwiają ogród.

Polecam się przejść i popatrzyć na to miejsce z kilku kierunków. Moja otwarta na trawnik (i jak się domyślam dom, z którego wykonano zdjęcie) propozycja spełnia te założenia. Jednocześnie poprowadzona ścieżka np. z kamieni zachęca do obejrzenia kompozycji także ze strony domu/trawnika.

Nie polecałabym takiego zamknięcia jak w Twojej propozycji, gdyż na tym etapie ogrodu jest ono jeszcze nieproporcjonalne do reszty terenu. Ale oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Może jeszcze ktoś coś podpowie. Warto też rozejrzeć się na naszym forum, są tu fajne propozycje ogrodów, zakątków - może coś podpatrzysz.

:-)
ODPOWIEDZ