Pomoc w projekcie ogrodu - ~12 arów.

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Pomoc w projekcie ogrodu - ~12 arów.

Post autor: mf24 »

Witam serdecznie. Nadszedł czas na zmiany w moim ogrodzie. W ogrodzie są stare krzewy, które nie były pielęgnowane zbyt dobrze, część została usunięta, reszta została. Chciałbym prosić Was o pomoc w urządzeniu go na nowo, czy wykorzystać pozostałe krzewy czy może zacząć od zera ? Ogród jest dość spory, nie mogłem objąć go całego naraz, a zdjęcia satelitarne nie są aktualne. Z lewej strony są drzewka owocowe, czy lepiej je jakoś odseparować jakimiś krzaczkami od reszty ogrodu ?
Pozdrawiam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Tylko broń Boże nie wycinaj!!!
Za chwile się przekonasz, że rozrośnięty krzew czy drzewo to bezcenny skarb w ogrodzie :mrgreen: . Jeśli już to można próbować je przesadzać w inne miejsca.
Na tak całkiem serio, to dobrze by było, gdyby te fotki dały się obejrzeć w powiększeniu.
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Post autor: katy222 »

Mi się widzi na samym środku miejsce na palenisko. Podłoże wyłożone kostką lub innym materiałem odpowiednim pod ognisko w kształcie koła, wokół ze trzy ławeczki, a za ławeczkami jakieś pachnące kwiaty.
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

Pierwsze dwie się nie da, ale trzy kolejne da się powiększyć.
Jeśli przesadzić to jak ? Bo w chwili obecnej jest marna sytuacja, posadzone są mniej więcej w pasach, nie wygląda to zbyt dobrze bo środek jest pusty.

@Katy222, w innej części działki jest namiocik z grillem :) więc palenisko raczej odpada...


Co nieco może będzie lepiej sobie wyobrazić.
Obrazek
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Nasadzenia w pasach są raczej monotonne. Nie wiem jaki styl Ty lubisz, czy bardziej geometryczny, czy falisty? Generalnie rośliny fajnie wyglądają w grupach. Nie wiem czy planujesz pozostawienie tu trawnika czy masz go w innych częściach ogrodu a tutaj mają być tylko rabaty pooddzielane ścieżkami?
Możesz zajrzeć do mojego ogrodu na ostatnich stronach zamieściłam widok na mój ogród " z lotu ptaka". Może taki styl Ci się spodoba? ;-)
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Rośliny, które znajdują się już są bardzo dobrymi wyznacznikami kolejnego sadzenia i tworzenia kompozycji. Po zdjęciach widać, że to duży ogród i należy wszystko dobrze przemyśleć by służyło wiele lat. Ja też sugerowałbym faliste linie (wprowadzają dynamizm), a wtedy można rośliny sadzić w sposób kaskadowy. Tworzy się w sumie taki tajemniczy ogród :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

No Ciekawie wygląda ten Twój ogród. Jeśli chodzi o styl to jest mi raczej wszystko jedno, myślę, że geometryczny by się szybko znudził. Tak, chciałbym tu więcej trawnika, w innej części działki też, jest ale trawnik ładnie wygląda, jeśli oczywiście jest zadbany.

Mógłby ktoś z Was naszkicować jakiś przykładowy układ? Bo te stare rośliny jakoś nie pozwalają mi nic wymyślić:) Sposób kaskadowy, czyli ?
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Kaskadowy to znaczy, że najwyższe rośliny znajdują z z tyłu rabaty i stopniowo z przodu sadzone są coraz niższe. No chyba, że rabata znajduje się na środku, wtedy najwyższe rośliny umieszczone są centralnie i obniżają swą wielkość z każdej strony :-D .
Pomyślę późniejszym wieczorem ;-) .
Pozdrawiam Edyta
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

Ok. dzięki za wytłumaczenie i zainteresowanie:)
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

Zrobilem nieco inne zdjęcie, lepiej widać ogród.

Obrazek
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Masz rację, znacznie lepsze :-D , bo próbowałam przyjrzeć się dotychczasowym zdjęciom i trudno było mi wyobrazić sobie całość. Przydałoby się jeszcze, żebyś napisał jakie masz rośliny, bo nie wszystkie dają się rozpoznać ze zdjęć.
Dopatrzyłam się tui, świerków, jałowca i róż.
Nie wiem co to za drzewko niedaleko ogrodzenia i jakie jeszcze rośliny rosną w tej chwili :?:
A tak na wstępie, to oczywiści warto by zacząć od żywopłotu wzdłuż ogrodzenia (szczególnie tu przy drodze wewnętrznej) ;-) .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Warto też się zainteresować warunkami świetlnymi, glebowymi owego ogrodu. Cały dobór roślin zależy w stopniu od tego. To białawe drzewko cięte to chyba wierzba japońska całolistna Hakuro Nishiki :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Petrus pisze:Witam. Warto też się zainteresować warunkami świetlnymi, glebowymi owego ogrodu. Cały dobór roślin zależy w stopniu od tego.
Zgadzam się w 100%. Ja nawet o to nie pytałam, bo póki co skoncentrowałam się na wykorzystaniu już istniejących nasadzeń. Do etapu dosadzania jeszcze nie doszłam :D .

Widać, że na sąsiednich działkach są symetryczne nasadzenia z iglaków. Aż prosi się, żeby przerwać tą monotonię i zasadzić mnóstwo bujnych krzewów liściastych :rotfl: .
Pozdrawiam Edyta
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

Tak, z przodu jest wierzba, pod nią róże w kółku, tez trzy kulki przy tej wierzbie zostaną usunięte lub przesadzone bo są strasznie zaniedbane i krzywe. Obok, jest kosodrzewina, przy niej (coś co nie wiem jak się nazywa) w stronę domu, cis, potem 2 krzaki które nie wiem jak się nazywają i miniaturki. Przy tych dwóch kulkach na środku (które osobiście też mi się nie podobają bo również krzywo urosły) jest kolejny cis, który pod sobą ma kółko z róż.

Przepraszam za jakość zdjęć, ale robione komórką.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Jak się tu przyglądam na te Twoje roślinki, to niestety większość jest posadzona ni w pięć, ni w dziesięć :/ . Na pewno zostają świerki - są ładne i gdybyś miał pomysł, żeby je wycinać musiałbyś postarać się o pozwolenie. Ładnie rośną cis i wierzba, dlatego raczej bym ich nie ruszała tylko zaplanowałam nasadzenie wokół nich. Istotna kwestia, to czy planujesz zasłonić się od ulicy roślinnością czy chcesz raczej, żeby przechodnie mogli podziwiać Twój ogród :mrgreen: ?
Krzewy, które masz wyglądają na zdjęciu na kwitnące, masz pomysł co to może być?
Szczerze mówiąc, ja większość z roślin (poza wymienionymi) przesadziłabym. Dobrze, żeby iglaki były z tyłu rabaty stanowiąc "górne" piętro kompozycji. Chyba, że są brzydkie wtedy.... ;) .
Spróbuję coś naszkicować i dołączyć ;-)
.
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ