Pomoc w projekcie ogrodu - ~12 arów.

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Minął czas na edycję, więc doklejam kolejnego posta :mrgreen: .
Nie wiem, jak Ci się to podoba, ale ja lubię jak rośliny pogrupowane są na rabatach a trawnik wyraźnie oddzielony. Można by wprowadzić jakąś falistą linię - przykładowy schematyczny rysunek załączam. Hmm, mam problem techniczny z załączeniem :/
I jak pisałam powyżej wysokie rośliny z tyłu i stopniowo do przodu coraz niżej. Blisko domu widziałabym typową rabatę bylinową. Raczej nie umieszczałabym kwiatów w pasach - ewentualnie rozważyłabym pozostawienie jednego pasa róż przy drodze (tego wewnętrznego).
Pozdrawiam Edyta
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

Mieszkam na wsi, więc przechodniów raczej nie ma, odgradzać się od drogi też nie planowałem, dzisiaj przyciąłem jeszcze cis bliżej domu który całkiem fajnie wyszedł. Jutro wstawię zdjęcia aktualnej sytuacji w ogrodzie.
Roślina w lewej górnej części ogrodu to aurescens. Podobnego typu są ten przy kosodrzewinie i trzy żółte "kulki".

Jakby miały wyglądać te zgrupowania ?:)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Zgrupowania, jeżeli dobrze odgadnę myśli :lol: edyty_mi miałyby polegać na tym, że nasadzenia roślin są grupowe, tzn. sadzone takimi wyspami. Warto przemyśleć ich sadzenie, żeby wzajemnie się nie zacieniały i zagłuszały. Efekt może być imponujący. Mniej więcej chodzi o taki efekt roślinny jak na pierwszej fotografii http://www.roslin-menazeria.net/index.p ... &info=2912. Można tez utworzyć rabaty o takim wyglądzie http://www.ogrodstyl.pl/gfx/o_nas/1.jpg oczywiście z własną koncepcją roślinną.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Tak Petrus, dokładnie o to mi chodziło. Chwilowo mam urwanie głowy i pewnie jeszcze przez parę dni będę "wycięta z życiorysu".
Na pierwszym ze zdjęć zamieszczonych przez Petrusa widać, że trawnik stanowi centralną część a rabaty są rozmieszczone wokół z falującym brzegiem. Myślę, że coś w tym stylu dobrze by u Ciebie wyglądało mf24.
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Na początek istniejące rośliny mogłyby tworzyć dominanty, do których można "przyklejać" nowe kompozycje roślinne :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Grodno
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-23, 15:00

Post autor: Grodno »

W rysowaniu a tym bardziej w projektowaniu nie jestem dobry. Zawsze wszelkie sprawy techniczne zlecałem komuś, kto się na tym zna.

Może taniej będzie zlecić zaprojektowanie ogrodu jakiemuś architektowi. Nie jest to aż takie kosztowne. (Zmoderowano zgodnie z zapisem w regulaminie)

Mając gotowy projekt czy aranżację można już samemu go wykonać, zawsze więcej z tego frajdy i przyjemności jest.
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

Dzwoniłem już w tej sprawie, cena jaką sobie życzą to średnio 150zł za jeden ar, ja mam ich 12 więc to już spora suma.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Ja mam ich 25 dlatego ogród urządzam sama :-P .
My, tu na forum możemy Ci trochę podpowiedzieć, ale ważne jest, abyś sam określił swoje preferencje, bo ostateczne nasadzenia i tak będziecie robić sami.
Czego Ty oczekujesz od ogrodu? Jakie ma on spełniać funkcje? Kto będzie z niego korzystał: dorośli czy również dzieci? Jak pracochłonny ma być? Jakie rośliny preferujecie?
No i w końcu jakie są warunki glebowe: wilgotność, ph gleby oraz nasłonecznienie?
To są pytania, na które musisz (musicie) sobie odpowiedzieć.
Dopiero wtedy można przystąpić do prac :mrgreen: .
Pozdrawiam Edyta
mf24
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2011-05-08, 11:49

Post autor: mf24 »

Ogród ma służyć jedynie by cieszyć oko :) druga część działki służy do wypoczynku :) Ogród jest dobrze nasłoneczniony, wilgotność i ph ciężko mi stwierdzić. Rośliny te które są aktualnie + jakieś dodatki w postaci małych krzewów, bądź kwiatów, byle był jakiś wzór, żeby to obsadzić, mniej ważne jest to, czym konkretnie:) Do tej pory większość zajmowały krzaki, teraz przydałoby się pokazać trochę trawnika.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Czyli by cieszył oko musi być dobrze przemyślany :-D Bo chyba nie chciałbyś chodzić i ciągle przesadzać roślin , którym źle dobrane zostałyby stanowiska albo wyrzucać lub wycinać bo nie pasuje im gleba. Co do wilgotności i pH warto by się trochę zapoznać z tymi wytycznymi. Możesz sprawdzić po kilku dniach upalnych na jaką głębokość wyschnie ziemia, to wtedy coś da do myślenia. A pH można sprawdzić kupując za około 20- 30 zł kwasomierz z płynem Helliga.
Po tym wszystkim można dobierać określone rośliny i zacząć je sadzić ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ