Co zrobić w tym miejscu? Bruk, trawnik?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szabrownik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-16, 15:35

Co zrobić w tym miejscu? Bruk, trawnik?

Post autor: szabrownik »

Co zrobić na 5m kwadratowych ziemi osłoniętej drzewem klonowym? Ziemia zbita, ale sypka, w miejscu rosło dużo Mniszku Lekarskiego, który wyparł stary i zdziczały trawnik. Wyplewiłem mniszek lekarski zostawiając bardzo rzadkie kępy trawnika. W tym miejscu postawiłem na trwałe suszarkę, wbetonowaną w ziemie.

Co najlepiej nadawałoby się pod ten Klon? Bruk? Trawnik? Czy podbrukować jedynie krawędzie trawnika wokół suszarki? Nie wiem czy zakładanie trawnika to dobry pomysł - pod Klonem? Kamienie przywiozłem, nasiona trawnika zakupiłem.

Większość z Was powie, że to kwestia indywidualnego poczucia estetyki - ja kieruję się jednak tym, co będzie miało większy sens, bo wszystko ma swoje wady, tylko które rozwiązanie mniej?

Bruk:
większy wkład fizyczny, kurzenie prania w czasie wiatru...
Trawnik:
czas, podlewanie, koszenie...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witaj. Co do zakładania trawnika pod takim drzewem to nie jestem przekonany. Fakt przesychającej ziemi (ciągłe podlewanie) oraz ocienienia to spory problem. Są specjalne mieszanki traw do takich miejsc, ale charakteryzują się wysoką ceną. Nasunął mi się jeden pomysł, mianowicie wyłożenie tego miejsca geowłókniną i przysypanie tego wszystkiego średnim lub grubym żwirem. Można dobrać go kolorystycznie do otoczenia. Widziałem takie rozwiązanie w paru miejscach w mieście i nawet dobrze się to sprawuje. Co o tym myślisz?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
szabrownik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-16, 15:35

Post autor: szabrownik »

Bardzo mi się spodobał Twój pomysł. Z geowłókniną będzie to naprawdę bardzo trwałe, porządne i nowoczesne - wymyśliłem, że użyję zielonego żwiru - ale póki co nie mogłem go dostać - więc postaram się o zamówienie jak będę wiedział ile tego żwiru będę potrzebował na te 5 metrów. Na pewno wezmę go trochę więcej, wtedy zostanie na doraźne cele ogrodowe.

Nie mogłem się zdecydować, bo właściwie wszystko co potrzebne mam i nie wiedziałem co lepsze.

Tak w ogóle trawnik, który kupiłem parę dni temu w składzie % zawiera:
Kostrzewę Czerwoną 70
Życica Trwała 20
Wiechlina łąkowa 10
To dobry trawnik pod drzewa?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
szabrownik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-16, 15:35

Post autor: szabrownik »

Stanąłem na momencie wykładania geowłókniny - tylko mam problem, bo nie wiem jak należy ją właściwie położyć i co z łączeniami? Można geowłókninę nałożyć podwójnie na łączeniu? Pierwszy raz to robię i mam problem, bo chciałbym to zrobić tak, aby nie zgubić całkowicie sensu zakupu geowłókniny... Facet, który sprzedawał mi geowłókninę kazał mi wyciąć materiał i wyłożyć łatami?!- ale to jakoś do mnie nie przemawia, tym bardziej, że widziałem jak zasyfiony i zaniedbany ma ogród za sklepem (butelki, złom, chwasty). Wolałbym, aby opowiedział się ktoś kto ma jakieś większe pojęcie co to jest i jak to można mądrze wykorzystać.

Mam już zafundamentowaną suszarkę, więc mogę wyciąć otwór na końce, żeby nie kłaść łat? Czy dobrze myślę?

Później przysypywać częściowo ziemią czy mogę od razu wysypać z przyczepy żwir?
Pozdrawiam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie wiem jaki rozkład ma Twoja suszarka. Zasada jest taka, żeby jak najmniej ciąć. Jeśli można na coś nałożyć od góry to tak zrób. Nacina się w danym miejscu krzyż i w ten otwór może wejść istniejąca roślina, słupek itp. Jeśli nie da się nałożyć z góry wykonaj nacięcia (np. do masztu) z boku geowłókniny i wsuń tak jak potrzeba. Potem należy ją przymocować szpilkami żeby nie podfruwała od wiatru. Jeśli kładziesz kilka pasów można oczywiście nałożyć dwie warstwy, my zakładkę dawaliśmy ok. 15 cm. Na koniec nasypać kruszywo, kamienie etc. i ładnie równo rozłożyć.

Jeśli dasz na geowłókninę glebę, to chwasty będą miały w czym wyrosnąć. Kruszywo bezpośrednio na geowłókninę.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witaj. Opisałem Ci to wszystko na pw. Zerknij sobie. Pozdrawiam.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ