Jak ze starego zaniedbanego trawnika zrobić piękny i bujny?

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Jak ze starego zaniedbanego trawnika zrobić piękny i bujny?

Post autor: darloss »

Witam...
Mam pytanie, jako że jestem "zielony" w tej kwestii ;-) Mam działkę o pow. 300m2 na której początkowo chce zrobić porządek z trawnikiem, który aktualnie po skoszeniu wygląda tak
Obrazek
W związku z tym że trawa nie wygląda za ciekawie, chciałbym dosiać nowej, ale nie wiem jak się za to zabrać :?: jak to zrobić? jaką trawą? czy użyć jakiegoś nawozu? jak to wszystko przygotować? Dodam że jest to działka w ROD nie uprawiana od jakiś 5 lat :kwasny:

Proszę o radę ;)
Z góry bardzo dziękuję za pomoc ;-)
Pozdrawiam...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli nie chcesz zaczynać od zakładania nowego trawnika...

To po skoszeniu całości, poczekaj tydzień (lub dwa) zobacz jaki jest skład "trawnika", który tam był. Być może nie trzeba zaczynać od pracy u podstaw. Taką trzeba wykonać jeśli się chce mieć zielony dywan. Teraz to wygląda słabo, ale przy tej wysokości zarostu to trudno, żeby wyglądało pięknie. Potem się zastanów co chcesz na tym placu mieć i wtedy podejmij decyzję. Szczerze mówiąc to sądzę, że dosiewaniem cudów nie zdziałasz. Jak pisałam przyjrzyj się, ewentualnie popytaj sąsiada działkowca co za chwasty widzi w tej darni. Może nie jest tak źle i na początek wystarczy?

Przekopanie i przesiewanie takiego kawałka nie trwa jeden dzień...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Taki trawnik po skoszeniu przydało by się jeszcze dobrze „wyczesać”, najlepiej dwukierunkowo – najpierw wzdłuż a później w poprzek. Dosiewanie trawy nie ma teraz sensu, raz że jest za gorąco i nawet podlewanie trawnika nic nie da, bo ziemia za mocno się nagrzewa, a drugie najpierw poczekaj i sprawdź faktyczny stan trawnika. Czy trawa nie poszła już za mocno w kępki, ile jest w nim chwastów (nie wiem czy ci przeszkadzają) czy nie ma w nim innych niespodzianek jak korzenie czy wkopane kamienie. Gdy zakończona będzie początkowa pielęgnacja trawnika możesz go nawieźć (może być od razu z odchwaszczaniem) i dobrze podlewać przy tych upałach, inaczej będzie żółty i suchy.
artur28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-08, 11:06

Post autor: artur28 »

Powiem tak, po pierwsze odpowiedni sprzęt, po 2 poświęcać dużo czasu,
najpierw areator, przejechać trawnik kilka razy, wybrać mech i inne zielsko, nawieść trawkę, posiać, grabić co jakiś czas bardzo dokładnie, a do trawki super nadają się kosiarki rotacyjne.

To jest i tak nic, z tym moim trawnikiem efektu spodziewam się za miesiąc. Grabienie mi takiego kawałka zajmuje 2 lub 3 godziny :) On wyglądał masakrycznie, suchego mchu od skurczybyka. Mam 40 letnie świerki srebrne i tam strasznie wyciągają wodę, więc się nie dziwcie, ale teraz jest na jakąś 3 i dosiewam, bo mi ptaki wybierają ziarna, ale się tym nie przejmuję, w końcu lubię ten sport w ramach rekreacji :)
Zastanawiam się czy go nawieźć jeszcze teraz w czerwcu jak są duże opady. Ogród uczy cierpliwości, więc łyk kawy i do dzieła, od razu nic nie jest.
Pozdrowienia
Załączniki
201106081013.jpg
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Darloss, jak będziesz miał dużo chwastów zawsze możesz zastosować jakiś selektywny środek chwastobójczy do trawników.
Jak to jest działka w ROD, to pewnie teren jest dość równy i nie powinno być wiele niespodzianek w ziemi. Przy systematycznym koszeniu chwasty jednoroczne same wyginą.
Tak, jak radzi Piotrek: wyczesać, obejrzeć, parę razy skosić i dopiero zastanawiać się co dalej ;) .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

Witam...
Dziś zagrabiłem skoszoną trawę i moim oczom ukazało się coś takiego :-/

Obrazek

:( A tu bardziej z bliska :(

Obrazek

Proszę o jakieś rady :-( czy przekopanie i rozsypanie obornika coś pomoże?

Tu przy okazji mam jeszcze jedno pytanie odnośnie właśnie obornika, czy cena 100zł
za 1 tonę obornika wraz z transportem gratis to w miarę przystępna cena?
I ile potrzebowałbym obornika na 300m2 działki???

Sąsiad z działki obok doradził mi żebym wybrał górną warstwę ziemi i rozsypał nową ziemię, ale to pewnie spory koszt???
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Słabo widać co się dzieje na tych zdjęciach, ale wydaje mi się, że trawa chyba uschła? Jeśliby tak było, to chyba bardziej potrzebna jest woda niż ziemia? :/
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
darloss
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2011-06-06, 19:40

Post autor: darloss »

Ta "trawa" jest podlewana, ale na tej ziemi nie było nic robione przez ładne parę lat, więc jest bardzo wyjałowiona. :kwasny: Poczekam jeszcze, aż odrośnie i wtedy zobaczę. :zalamany:

A jeżeli chodzi o moje poprzednie pytanie odnośnie obornika :?:
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć :?:
Jaką ilość musiałbym zakupić tego obornika na to 300 m2 :?:
I jak się za to zabrać :?:
Ktoś mi również mówił żebym dodał do ziemi wapno :?:
Ale ile tego wapna i w jakim celu :?:
Proszę o pomoc :zalamany:

Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Nie mam żadnej orientacji w cenach obornika. W kwestii dawkowania to średnia dawka obornika wynosi 30-40 ton na hektar. Na 300 metrów wychodzi więc ok. ton. Przy dużym wyjałowieniu gleby można zwiększyć trochę dawkę. Ale obornik wymaga przekopania, więc jest sens zakupu tylko wtedy, gdy decydujesz się przeorać całą działkę.
Co do wapna to przede wszystkim istotne jest czy zamierzasz sadzić jeszcze jakieś rośliny, czy ma pozostać sam trawnik. Wapno dodaje się przede wszystkim w celu odkwaszenia gleby. Jeżeli jednak chciałbyś posadzić na działce iglaki to wapno nie będzie najlepszym pomysłem. Różne rośliny preferują różne rodzaje gleby.
Należy więc się zastanowić jak zamierzasz zagospodarować działkę w całości i przed dodaniem wapna warto sprawdzić ph gleby ;) .
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ