Zagospodarowanie skarpy wokół domu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
gustlikus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-08, 13:01

Zagospodarowanie skarpy wokół domu

Post autor: gustlikus »

Proszę o pomoc z zagospodarowaniem tego nasypu. Zrobiony jest ze względu na różnice poziomów. Nasyp znajduje się wokół domku.
Odpada trawa... myślałem o zrobieniu palisady z podkładów kolejowych około 120 cm od budynku. Tą przestrzeń od budynku 50 cm wysypać kamykiem (ścieżka) resztę wypełnić ziemią i obsadzić np rododendronami... ale podkłady przy dzieciach wszyscy mi odradzają. Następnie myślałem o zbudowaniu palisady ze starej używanej cegły, ale taka ściana palisady i mróz znów lipa. Pod uwagę też brałem wymurowanie bloczkami i oklejenie imitacją cegły, ale znów nie pasuje. Może wy mi pomożecie, może macie podobne coś pod domem... proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Gdybym miała coś poradzić, to w miarę możliwości jeszcze dodałabym ziemi, żeby złagodzić spad. Widać, że działka jest płaska, a dom wyraźnie wywyższony. Złagodziłoby to całą kompozycję domu z ogrodem. Warto też usypaną dodatkowo ziemią zmienić kształt tego "tarasu" ziemnego, żeby kształt odbiegał od powielenia kształtu domu. Nie widzę całej posesji, ale wygląda na to, że to obsypane wywyższenie jest wokół całej bryły budynku. Złamanie tego kształtu też poprawiło by widok ogólny.

Można oczywiście wykonywać murki oporowe, kamienne są bardzo trwałe. Jednak gdy stok będzie łagodniejszy łatwiej będzie go zagospodarować, na górze wysypać kamykami, tak żeby było można chodzić, a na lżejszym spadzie nasadzić rośliny. Mogą to być rabaty bylinowe połączone z krzewami płożącymi itd. Będą lepiej "schodziły" wizualnie do powierzchni trawnika.
gustlikus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-08, 13:01

dziękuje ciekawy pomysł

Post autor: gustlikus »

Najbardziej zakochany jestem w tym... ale podkłady i maluchy odpada.
Obrazek
Zapożyczone z Murator sierpień 2008 strona 73

Może jednak ma ktoś inny pomysł...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli taki styl ci się podoba, to możesz wykonać murki z bloczków i obłożyć je impregnowanymi deskami w kształcie podkładów. Takie deski nie powinny być zagrożeniem dla dzieci.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

A oto mój pomysł na skarpę przy domu. Zdjęcie z bardzo wczesnej wiosny, ale kształt widoczny ;) .
Załączniki
IMG172.jpg
IMG173.jpg
Pozdrawiam Edyta
gustlikus
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-06-08, 13:01

thx

Post autor: gustlikus »

Dzięki za pomysł, twoje wykonanie super... ale wiesz ile jest zabawy z wycinaniem rosnącej trawy między kamieniami... :)
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: thx

Post autor: edyta_mi »

gustlikus pisze:. ale wiesz ile jest zabawy z wycinaniem rosnącej trawy między kamieniami... :)
Wiem, dlatego w najbliższym czasie mąż ma mi pierwszy stopień pod-betonować ;-) .
Z tymi wyżej nie ma tego problemu. :)
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ