Trawnik - nawożenie, pielęgnacja

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Panmarucha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-05-04, 07:04

Trawnik - nawożenie, pielęgnacja

Post autor: Panmarucha »

Walczę o kawałek trawnika już drugi rok. Zaczyna się zielenic - między innymi dzięki Waszym radom, i było by ok, gdyby nie koniczyna. Pokazała się ni z tego ni z owego i zaczyna dominować - przybywa w niesamowitym tempie. Jest na nią jakiś sposób? Pomóżcie!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Musisz pryskać - innego wyjścia nie ma.Ja ostatnio znalazłam środek chwastobójczy na trawnik 2w1. Oprócz herbicydów zawierał nawóz, dzięki czemu na miejscu zniszczonych chwastów rośnie nowa trawa. Poza tym nie trzeba było pryskać, wystarczyło rozsypać na trawniku. Nie był tani - op. około 25zł (starcza na jakieś 50-60m trawnika). Efekt jednak świetny - uważam, że wart zastosowania.
Pozdrawiam
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Robert
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-03-11, 19:40

Post autor: Robert »

Jest preparat w płynie o nazwie "Mniszek" . Trawa zostaje, a resztę wypala.
Opakowanie wystarcza mi na 2-3 lata.
POZDRAWIAM
monikam
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 153
Rejestracja: 2008-02-05, 18:49

Post autor: monikam »

jeszcze jeden preparat do oprysku - Starane trawniki 260 EW - działa na wszystkie dwuliścienne (nawet na skrzyp, którego nie bierze nawet totalny Roundup), tylko trawa zostaje
Panmarucha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-05-04, 07:04

Post autor: Panmarucha »

Monisia pisze:Musisz pryskać - innego wyjścia nie ma.Ja ostatnio znalazłam środek chwastobójczy na trawnik 2w1. Oprócz herbicydów zawierał nawóz, dzięki czemu na miejscu zniszczonych chwastów rośnie nowa trawa. Poza tym nie trzeba było pryskać, wystarczyło rozsypać na trawniku. Nie był tani - op. około 25zł (starcza na jakieś 50-60m trawnika). Efekt jednak świetny - uważam, że wart zastosowania.
Pozdrawiam
Droga Moniusiu! Jak się nazywa to cudo do rozsypywania?
Robert
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2008-03-11, 19:40

Post autor: Robert »

Faktycznie Roundup skrzypu nie bierze.
Tam gdzie mniej kiedyś dawałem obornika skrzyp się pojawia.
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

No właśnie nie pamiętam nazwy - kupiłam w sklepie ogrodniczym, było w kartonie i na pewno pisało na nim 2w1. Efekty były widoczne naprawdę szybko - pozbyłam się i koniczyny i babki lancetowatej i trawa wygląda świetnie.
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Czy to 2w1 jak się rozsypie na trawniku nie zaszkodzi moim psom?
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Ja też mam psa i nic mu nie było, więc chyba twoim też nie zaszkodzi ;-)
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Panmarucha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2008-05-04, 07:04

Post autor: Panmarucha »

Dziękuję wszystkim - biorę się za demolkę :)
Franky
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-06-23, 14:49

Nawożenie trawnika

Post autor: Franky »

Mam trawnik założony przed około 2 miesiącami. W niedzielę wykonałem trzecie koszenie (koszenia co tydzień). Trawnik ma miejsca super zagęszczone ale i plamki łysizny jak i rejony świeżych wzrostów. Po pierwszym koszeniu ogrodnik dosiał trawę i stwierdził, że wystarczy - sama się dalej rozkrzewi. Chwasty wyrywałem przed każdym koszeniem ręcznie (oj moje nogi!!! i plecy!!!). Jeszcze się to udawało robić z korzeniami więc sie poświęciłem. Chciałbym tera włączyć jakiś "dopalacz", który spowoduje zagęszczenie i wzmocnienie trawnika.
Czy mogę już zastosować jakiś nawóz? Jeżeli tak to jaki???
Proszę o rady.
Pozdrawiam
Franky
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli sianiu trawnika towarzyszyło nawożenie, co często jest praktykowane, to ja bym jeszcze zaczekała z ponownym nawożeniem. Młody trawnik pracuje na początku tworząc system korzeniowy - darń, sprzyja temu regularne koszenie i oczywiście podlewanie.
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Daniela ma całkowitą rację teraz tylko koszenie i podlewanie
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Franky
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-06-23, 14:49

???

Post autor: Franky »

Kosze podlewam koszę podlewam itd. Teraz podlewanie załatwia deszcz... No ale zauważyłem dziwną, moim zdaniem, oczywiście prawidłowość. Place trawnika, gdzie wschodzi świeża trawa maja kolor intensywnie, ciemno zielony i rosną zdecydowanie szybciej od miejsc gdzie trawnik wzeszedł wcześniej i był juz koszony. "Stare" miejsca maja kolor dużo jaśniejszy, a trawa jest jakby delikatniejsza. Czy to przypadeczkiem nie jakiś problem? Czy muszę jakoś zareagować? Jeżeli tak to jak?
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

To jest zapewne efekt dosiewania. Nic nie rób oprócz regularnego koszenia i, jeśli wróci susza, podlewania. Po jakimś czasie wygląd trawy powinien się wyrównać.
Amatorka...z sercem do roślin!!!
ODPOWIEDZ