pomoc w rozpoznaniu choroby (plamy, pędraki?)

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamawiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2008-02-18, 12:28

pomoc w rozpoznaniu choroby (plamy, pędraki?)

Post autor: mamawiesia »

Witam
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu choroby trawnika, trawnik jest "stary" (działkę mam już 10 lat i mniej więcej tyle lat ma trawnik). Co roku na wiosnę nawozimy trawnik nawozem wieloskładnikowym, robimy wertykulację i napowietrzanie. Podlewany jest chyba prawidłowo, raz ale solidnie na tydzień, jak jest wielki upał to częściej. Znajomy powiedział że to mogą być pędraki, ale przy pieleniu rabat na trawniku nie zauważyłam tych robaków. W necie znalazłam taką chorobę jak zgorzel fuzaryjna i wydaje mi się że mój trawnik wygląda podobnie jak zdjęcia z tą chorobą. Może ktoś też miał taki problem z trawnikiem, proszę więc o rady jak to zwalczyć.
Załączam zdjęcia mojego trawnika - wyjaśniam że wygląda to tak jakby miejscami trawnik wysychał, ale nie ma jakiś regularnych kręgów, można z tych miejsc wygrabić dużo suchego sianka.
Pozdrawiam i liczę na pomoc - mamawiesia
Załączniki
S6006085.JPG
S6006084.JPG
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Jeśli chodzi o pędraki to raczej ich nie zobaczysz.Żeby to sprawdzić trzeba wyciąć kawałek darni z ziemią i zobaczyć stan korzeni.Jeśli są słabe i płytko ukorzenione,to często jest to efekt żerowania pędraków.To tyle co mi przyszło do głowy.Na temat zgorzeli niestety się nie wypowiem.

Może odpowiedź znajdziesz utaj: Żółte plamy i suche placki na trawniku. Dlaczego trawa żółknie?
PanOgrodnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-01, 22:19

Post autor: PanOgrodnik »

I co sprawdziłeś pod darnią, czy są pędraki ?
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Wiesiu!Możesz szukać przyczyny tego stanu rzeczy i czekać na porady forumowiczów.
Moim zdaniem pomimo,że duża część trawnika wygląda jeszcze całkiem niezle, to trawnik spełnił już swoje zadanie.Ja swój zakładam od początku średnio co 8 lat.Teraz jest idealna pora na zakładanie trawników, a jakbyś się zdecydowała to przy okazji masz możliwość po przekopaniu poznania kondycji ziemi w tym miejscu.
Pozdrawiam.

P.S.
O ekologicznych sposobach walki z pędrakami jest co nieco w poradniku forum: Pędraki w trawniku - zwalczanie, jaki środek na pędraki
ODPOWIEDZ