Schnący trawnik

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
jkubic
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-27, 18:45

Schnący trawnik

Post autor: jkubic »

Witam
Mam problem z moim trawnikiem, który założyłem w kwietniu tego roku. Otóż, posiałem trawę na glebie piaszczystej. Nawiozłem wprawdzie samochód ziemi i wymieszałem z istniejącą ale chyba to wszystko obyło mało. Podlewam trawnik codziennie, a efekty są marne .. tzn trawa rośnie kiepsko i przysycha. Wzmacniałem dwukrotnie nawozem biponu i azteca i po nawożeniu przez okres ok miesiąca sytuacja się zmieniała tzn .trawa bardzo szybko rosła i zrobiła się intensywnie zielona. Po około miesiącu ponownie jednak sytuacja wróciła do pierwotnego stanu i trawa robi się żółtawa. Dodatkowo zauważyłem, że mam w trawie sporo mchu.
Poproszę o poradę co mogę zrobić, aby sytuacja uległa poprawie. Planowałem w miesiącu wrześniu kupić antymech oraz dokupić ziemi torfowej aby rozsiać cienką warstwę na całym trawniku. Myślałem również o zastosowaniu mikoryzy wraz z tą ziemią ale nie wiem czy to dobra droga. PROSZĘ O PORADĘ !!
Awatar użytkownika
MYKOFLOR
Ekspert
Posty: 90
Rejestracja: 2009-02-13, 18:32

Post autor: MYKOFLOR »

Witam nie w dziale mikoryzy ale ten problem jest typowo mikoryzowy. Wystarczy poszukać postów na ten temat aby się dowiedzieć, że mikoryza daje efekty w takich miejscach. Ostatnio miałem informację z Bułgarii o pięknym trawniku pomimo suszy sierpniowej. Tak więc radzę spróbować o ile jeszcze jest dostepna szczepionka do trawy, następna na wiosnę. pozdrawiam
SzałańskiWJW
Obrazek
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

jkubic.

Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś na przedstawiony problem.Trawa źle rośnie zarówno na glebie piaszczystej jak i gliniastej.Wymieszanie istniejącego podłoża z małą ilością lepszej ziemi nic nie zmieniło, ponieważ trawa potrzebuje odpowiedniej gleby na całej płaszczyźnie zasiewu do głębokości ok 20 cm.Stosując nawozy na zbyt luźnej glebie efekt jest krótkotrwały dlatego,że woda wypłukuje zbyt szybko wszystkie składniki odżywcze w jej głębsze warstwy.W tej chwili ciężko Ci będzie coś zmienić nie naruszając darni.Oczywiście jest pewnym rozwiązaniem zastosowanie szczepionki mikoryzowej,ale i ona nie będzie złotym środkiem z tego względu,że symbioza mikoryzowa też wymaga aby w glebie znajdowały się składniki odżywcze.

O mchu wspomniałem już w wątku poprzednim, a co do torfu to w żadnym wypadku nie stosuje się go do pokrywania nawierzchni ziemi ani na rosnącej już trawie ani przed jej zasiewem.
Do tego typu zabiegu najlepsza jest przesiana ziemia z kompostu albo uniwersalna ogrodnicza.

Pozdrawiam.Waldek.
jkubic
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-27, 18:45

Mech w trawniku

Post autor: jkubic »

Witam
Mam pytanie odnośnie rosnącego mchu w trawniku. Chcę wreszcie się tym problemem zająć ale nie bardzo wiem jak. Znalazłem na allegro kilka aukcji gdzie oferują antymech. Mam tylko pytanie do fachowców czy teraz jest odpowiedni czas na taki zabieg. Poza tym chciałem jakoś przygotować trawnik do zimy i myślałem o zakupie nawozu jesiennego bioponu. Ostatni raz dawałem nawóz pod koniec lipca. Czy mogę zastosować jednocześnie antymech i nawóz jesienny? Proszę o poradę co i kiedy najlepiej zrobić aby wzmocnić trawę przez zima i jednocześnie pozbyć się mchu. Pozdrawiam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zarówno na forum jak i w Poradniku Ogrodniczym znajdziesz wiele wypowiedzi i artykułów na temat zwalczania mchu na trawniku, np. tutaj: chwasty i mech na trawniku - zwalczanie ;) :-D
Jeśli po przeczytaniu lektury nadal będziesz miał wątpliwości to zapraszam do zadania pytania w tym temacie a nie tworzenie nowego. :-D
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

jkubic.

Krótko,na temat i ostatni raz w tej kwestii.
Kup preparat w płynie zawierający siarczan żelaza.
Skoś jak najszybciej trawę i zrób oprysk odpowiednią dawką.
Po ok 7 do 10 dniach jeszcze raz skróć trawę i wertykulatorem lub stalowymi grabiami do trawy wyczyść wszystko bardzo starannie i dokładnie aż ukaże się gleba wolna od filcu i przyschniętego mchu.
Po tym zbiegu możesz od razu wysiać nawóz jesienny do trawników.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Możesz zakupić te preparaty zawierające siarczan żelaza: Agrecol na mech, Pokon anty-mech 60 WP, Biopon do trawnika z mchem). Należy jednak pamietać o tym, że utleniające się żelazo jest powodem pojawiania się rdzawych wykwitów i plam na różnych elementach architektury ogrodowej. Najbardziej narażone są elementy betonowe i kamienne o chropowatej powierzchni. Aby uniknąć przykrej niespodzianki po każdorazowym użyciu substancji zawierającej siarczan żelaza, należy dokładnie oczyścić elementy wrażliwe na przebarwienia z pozostałości nawozów np. poprzez zamiatanie, spłukanie wodą.
Powodzenia:)
ODPOWIEDZ