Prośba o porade w sprawie żywopłotu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
justa22-1985
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-07, 20:30

Prośba o porade w sprawie żywopłotu

Post autor: justa22-1985 »

Witam.Chciałam prosić o informacje z czego zrobić tani żywopłot na dużej działce? działka znajduje sie w wielkopolsce,wymiary działki to: 20x48 m czyli duży prostokąt,ziemia klasy 3-4 ,do tej pory wciąż uprawiana.ziemia jest żyzna,po ponad pół metra od gruntu wystepuje glina. w tej chwili zrobiliśmy ogrodzenie z siatki leśnej oczka 30 x 10 cm ,wysokośc siatki 125 cm. Jesteśmy kompletnie zdezorientowani,czytam w necie,na róznych forach i tyle jest wszystkiego że nie wiem już co do czego...wcześniej nie miałam styczności z ogrodami,roślinami,krzewami itp. wiec bardzo proszę o wszelkie proste informacje,żebym zrozumiała co jak sadzić lub ewentualnie coś zaszczepić?może coś z lasu? lub osiedlowy żywopłot? Jak to zrobić?zależy nam na wysokości min 1,5-2 metrów ale tez niezbyt wysoki .marzą mi sie tuje ,ale po obliczeniu na całą działkę wyszła kwota 1400 zł,wiec nie stać nas:( Bardzo proszę o jakieś rady (najbardziej zależałoby mi na odpowiedzi czy można zaszczepić żywopłot osiedlowy lub coś innego z lasu ,coś co sie nada na zielone ogrodzenie) Dodam ze nie mamy wody jeszcze na działce,może uda sie wiosną ale pewna nie jestem:/ Z góry dziękuje za odpowiedź . Niecierpliwie czekam:) Pozdrawiam wszystkich:)
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Witam justa.
Z krzewami żywopłotowymi wbrew pozorom nie jest tak ciężko.
Najpierw zdecyduj się czy ma to być żywopłot z krzewów iglastych czy liściastych, formowany czy nieformowany. W tym roku to już odrobina za późno na sadzenie. Proponuję Ci tę czynność zostawić do wiosny i niewiele na tym stracisz. Chodzi też o to, że świeżo posadzony żywopłot musi mieć do czasu ukorzenienia się cały czas wilgotne podłoże. Jeżeli chodzi o stronę finansową to dużo tańsze w zakupie są krzewy kopane z gruntu od tych ukorzenionych i sprzedawanych w doniczkach. Jak sobie życzysz to wejdź do mojego wątku i zobaczysz mój nowy zakup krzewów żywopłotowych. Jest to czerwonolistna śliwa pisardii którą można dowolnie formować nawet do wysokości 3-4 m. Dodam, że kupiłem ją w bardzo przystępnej cenie.

Pozdrawiam.Waldek.

Ps.co to są żywopłoty osiedlowe?
Domyślam się, że chodzi tu o ligustr pospolity.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Post autor: tadek »

Ja mogę zaproponować żywopłot z krzewu ligustr. Jest to najzwyklejsza, nie wymagająca roślina, od lat używana na żywopłoty.
Po posadzeniu roślin, wyściółkuj ziemię pod posadzonymi roślinami. Ściółka przyhamuje wzrost chwastów.

Nie wiem jakiej szerokości chcesz mieć żywopłot.
Dlatego napiszę Tobie jeszcze o żywopłocie obronnym:
Te żywopłoty, jak mówi nazwa maja chronić przed nieproszonymi gośćmi, ludźmi i zwierzętami.
Do tego celu korzystne będą rośliny cierniowe: berberys, dzika róża, głóg, ognik, utrudnią one dostanie się na naszą posesję intruzom, ponad to wiosną poryją się pachnącymi kwiatkami...

Jeżeli planujesz rabatę wzdłuż żywopłotów, nie zapomnij o wytyczeniu ścieżki wzdłuż nich, która ułatwi pielęgnacje i strzyżenie żywopłotu.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Jeżeli zdecydujesz się na żywopłot liściasty,to proponuję pęcherznicę kalinolistną. Odmiana "Luteus" jest żółtolistna, a "Diabolo" czerwonolistna. Jest to mało wymagająca roślina i brak wody jej bardzo nie zaszkodzi. Rośnie szybko i można ją ciąć lub nie.To zależy od ciebie.Cięta według mnie wygląda estetyczniej,ale to sprawa gustu. Powodzenia.
justa22-1985
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-07, 20:30

Post autor: justa22-1985 »

Bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi:) mam jeszcze pytanie, odnośnie np. bzu,pęcherzycy lub innych krzewów dziko rosnących,czy mogę zaszczepić z jakiegoś takiego krzewu i w ten sposób sadzić u siebie czy np. muszę kupić sadzonki i pomnożyć je przez ilość metrów na działce tak jak to jest z tujami? czy jeśli można zaszczepić to jak to zrobić i kiedy? uciąć gałązkę byle jak i wsadzić w ziemie? Przepraszam że może zadaje takie banalne pytania,ale od urodzenia aż do tej pory mieszkam w bloku i jak nie potrzebowałam takich informacji to mnie to nie interesowało..a teraz żałuje;) Ale na szczęście na naukę nigdy nie jest za późno;)
P.S. Czy ktoś może mi jeszcze wyjaśnić jak dokładnie sadzić sadzonki zdrewniałe(np.forsycja do tego sie zalicza)?co to dokładnie takiego,czy to własnie jest ucięta zwykła gałązka jakiegoś krzewu i wkopana w ziemie?Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Post autor: tadek »

Masz rację, na naukę nie jest nigdy za późno... :->

Sadzonki na żywopłot możesz spróbować rozmnożyć wegetatywnie, to znaczy:
Poucinaj nie ulistnione sadzonki zdrewniałe na przełomie jesieni a zimy, z 4 oczkami. Dwa oczka wyłam i powkładaj te gałązki na głębokość wyłamanych oczek do doniczki z ziemią do sadzonek, (piasek wymieszany z gliną).
Doniczki z sadzonkami ustaw w zimnym inspekcie, (inspekt możesz kupić gotowy w markecie).
Przez zimę skąpo podlewaj. Po ukorzenieniu przesadź je do osobnych doniczek, a jak podrosną wsadzaj do gruntu.

Możesz spróbować zastosować tę metodę, wkładając ukośnie te sadzonki bezpośrednio do ziemi. Musiał byś tylko zadbać o dostateczna wilgoć.
Sadzonki możesz poprzykrywać tutkami zrobionymi z plastykowych butelek, w których powycinasz dno. Będzie to coś na zasadzie szklarniki, która ochroni przed wysuszającym wiatrem.

Przydatne artykuły:
1) Rozmnażanie forsycji. 3 sposoby na sadzonki forsycji!
2) Sadzonki zdrewniałe - jak pobierać i ukorzeniać

:->
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Post autor: ATA »

Pęcherznica kalinolistna łatwo się rozmnaża.U mnie nawet na stosie ściętych gałęzi pojawiają się na wiosnę świeże odrosty.Ja rozmnażałam zaraz po przycięciu żywopłotu czyli w październiku,ale również wykorzystywałam na wiosnę te ze ściętego stosu .Obydwa sposoby się powiodły.Nie wiem tylko czy chcesz się bawić w sadzonki.Pęcherznica z gołym korzeniem w szkółce kosztuje nie więcej niż 2 zł(ja kilka lat temu płaciłam 1zł).napisz na PW skąd dokładnie jesteś to mogę ci podpowiedzieć gdzie kupić.Co do odległeści to myślę,że co 80 cm wystarczy,chyba że chcesz bardzo gęsty żywopłot.
ODPOWIEDZ