Trawnik - zakładanie, pielęgnacja

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
maegwathien
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-16, 22:06

Trawnik - zakładanie, pielęgnacja

Post autor: maegwathien »

założyłam trawnik. najpierw bardzo starannie przygotowałam ziemię, potem zastosowałam nawóz (azofoskę 3kg/100m2), wszystko ładnie zwalcowałam, zagrabiłam, zasiałam równo trawę (udało mi się znaleźć mieszankę w sam raz na moje stanowisko) siewnikiem, zwalcowałam jeszcze raz i wszystko wyglądało świetnie... potem przykryłam całość 0,5-1cm warstwą piasku i... wieczorem przyszła ulewa z gradobiciem, która doprowadziła mnie do rozpaczy. trawnik jest zaraz przy skarpie, która raczyła spłynąć na trawnik oraz na terenie pochyłym z boku domu. spadek wynosi ok30'. postanowiłam nie histeryzować zbyt wczesnie i poczekać na wschody. mieszanka powinna wschodzić ok. 10-12dni od siewu, jednak wzeszła nieco wcześniej. niestety podczas ulewy nasiona całkiem pozmieniały swoje miejsca i w ten sposób część utknęła pod przesuniętym piaskiem i jeszcze nie wzeszła (jest 7dni po siewie)(albo może nie wzejdzie nigdy), a część zebrała się w tym samym miejscu dając zamiast równego rozmieszczenia gęstą szczotkę zielonej trawki. część nasion "wyszła" z pod piasku lub spłynęła z wyższych warstw trawnika i nie wzeszła wcale.

stanowisko suche, stale nasłonecznione (wystawa południowa), nawieziony czarnoziem... składu mieszanki niestety nie pamiętam, ale na pudełku było napisane: elegant :o) z tego co pamiętam 3 gatunki kostrzewy czerwonej i trzy lub cztery mietlicy pospolitej. ani jednego ziarnka życicy trwałej :o)
trawnik był podlewany dwa razy dziennie (czasem deszczem, czasem ręcznie)

co mam z tym fantem zrobić? zgrabić wierzchnią warstwe ziemi i siać na nowo licząc na brak burzy w najbliższym czasie? poczekać jeszcze kilka dni i zobaczyć jak się mają wschody w pustych miejscach i tam dosiać, a tam gdzie za gęsto powyrywać nadwyżkę? bo trawnik, o który starałam się bardzo, wygląda po prostu koszmarnie



z kolei z drugiej strony domu również założyłam trawnik. podloże przygotowałam równie sumiennie, zrobiłam absolutnie wszystko tak jak powinnam i zasiałam mieszankę uniwersalną, złożona głownie z rajgrasów. tam z kolei trawa rosnie kępkami, gdzieniegdzie wolniej, gdzieniegdzie szybciej, a gdzieniegdzie wcale. są po prostu gołe place z nieskiełkowanymi nasionami

więc chwytam się za głowę i wyję z rozpaczy do księżyca bo już zupełnie nie mam na to wszystko pomysłu


czy ktoś zna na to jakąś radę?
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Proponowałabym zagrabić teren i zrobić dosiew - z tym, że nie za mocny, gdyż przy grabieniu na pewno odsłonisz uprzednio wysiane nasiona. Na tym drugim też możesz zrobić lekki dosiew. Pamiętaj jednak, że trawa nie wschodzi jednakowo i część nasion może wykiełkować później- musisz uzbroić się w cierpliwość!
Pozdrawiam
Amatorka...z sercem do roślin!!!
maegwathien
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-16, 22:06

Post autor: maegwathien »

a po jakim czasie mogę meć pewność, że nasiona, które nie wzeszły już nie wzejdą? żeby nie dosiać za dużo i potem nie mieć wszędzie szczotki...

no i po jakim czasie od siewu nowo założony trawnik będziewyglądał tak jak bym chciała?

gdy część źdźbeł osiągnie już wysokość do koszenia, a część ledwo wzejdzie to kosić czy czekać aż wszystkie będą miały te 8-10cm...?
Daniel25
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-07-25, 17:01

Trawnik i czarna folia...

Post autor: Daniel25 »

Chodzi mi o trawnik chcę założyć ale mam bardzo niskiej jakości ziemie. tak pomyślałem że wykopałbym 10 cm nawierzchni położył czarną folie a na nią warstwę czarnej ziemi. robiliście coś takiego proszę o rady ;-)
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Witaj
uważam że jeśli zrobisz to co chcesz ale bez folii zupełnie wystarczy trawa ukorzeni się na dobrej ziemi a potem wystarczy nawozić podlewać kosić ot i wszystko
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Ja też bym nie kładła folii.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dobra darń wytworzy się z parocentymetrowej warstwy dobrej gleby. Trawy gazonowe nie mają głębokiego systemu korzeniowego, wystarczy potem nawozić i podlewać. Odradzam folie.
ODPOWIEDZ