Co to za grzyby? - mikoryza

Zastosowanie, opinie, wyniki badań dot. stosowania szczepionek mikoryzowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Co to za grzyby? - mikoryza

Post autor: Grama »

Wyrosły pod modrzewiami,które 3 lata temu kupiłam w leśnej szkółce.Może ktoś wie,co to za grzyby?Wyglądają pięknie,zdjęcia pokazują prawdziwe ubarwienie.Mają pod spodem kapelusza rurki,nie blaszki.Trzon jest w tym samym kolorze z ciemniejszymi drobnymi przebarwieniami i ma kołnierzyk.To nie maślaki,bo są tylko leciutko wilgotne, no i nie ten kolor.
Pozdrawiam!
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Po pierwsze - gratuluję! Kupiłaś rośliny mikoryzowane ;-) Będą dobrze rosły.

Na Allegro widziałem modrzewie mikoryzowane właśnie maślakiem.

Innym grzybem mikoryzowym modrzewia jest Borowiec dęty - zobacz zdjęcia

Ale nie wiem, jakoś ze zdjęć mało podobny do tych Twoich... Jak sądzisz?

Jeżeli ktoś nie wie, o co chodzi z tymi roślinami mikoryzowanymi, odsyłam do tekstu w naszym poradniku: Współżycie roślin z grzybami
Rafał
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Z kapeluszy wyglądają jednak na maślaki.
Wrzuć może zdjęcie grzyba od spodu - wtedy łatwiej będzie o identyfikację.
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Moim skromnym zdaniem to maślaczki mniam mniam. Mają rożne kolorki (jest dużo rodzajów) zależy w jakich lasach rosną. Twój to chyba maślak żółty lub żółtawy ;) On lubi właśnie rosnąć pod modrzewiami. Ja bym je ugotowała i potem z nich mini gulaszyk upichciła z cebuleczką i śmietaną mniam mniam. Bo do suszenia to one raczej się nie nadają.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Ja również jestem za maślakami, one mogą mieć różne kolory kapeluszy w zależności od nasłonecznienia ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Post autor: Grama »

Dziękuję wszystkim!Tak ,to maślak żółty,sprawdziłam gdzie się dało,ale niezawodni są jednak forumowicze z Szefem interesu na czele,który pomógł mi rozwiązać zagadkę skąd one się pod moimi modrzewiami wzięły.No i mam pytanie,skoro udało się z maślakami,to może warto się pokusić o inne gatunki?Czy ktoś ma doświadczenia z wprowadzaniem szczepionki mikoryzowej grzybów jadalnych i z efektami tego rodzaju zabiegów?Co o tym myślicie?
No a maślaki wyglądają teraz tak
http://picasaweb.google.pl/mcgra18/Grzy ... 3335182082
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mniam! :-)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

No to cieszę się, że chociaż w zakresie grzybków na forum się przydałam hihi. Smakowicie wyglądają do twarzy im w tym słoiczku hihi. Ale niestety z mikoryzą to ci już nie podpowiem ale pamiętam ze nasza Gosia była w tym zakresie obeznana. Nie wiem czy akurat z tą grzybową ale.... warto zapytać.

No to życzę smacznego !!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Newsletter mi przypomniał, że miałam o czymś napisać... ;-)

Otóż dwa tygodnie wcześniej pod moją sosną czarną też wyrosły dwa dość duże grzyby (średnica ok. 7 cm). Tak ładnie wyglądały, że nie ruszałam ich - ale gapa ze mnie, bo zapomniałam pstryknąć zdjęcie. :-/

Gdy byliśmy na działce w ten weekend, to już uległy "biodegradacji" (były tam tylko ciemne plamy). Nie przyszło mi na myśl, że mogą być to grzyby jadalne... ehhh.
Jak się kolejny raz pokażą sprawdzę to z pewnością. Fajna rzecz gdyby był to grzybowy zagajniczek.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

hehe na drugi raz zobacz czy maja "poduszki" a nie blaszki pod spodem jeżeli tak to już prawie można stwierdzić, że są jadalne wielokrotnie hiih :) Jak mówisz, że pod sosna to sądzę, że to też maślaczki.
U mnie na działce są np. pieczarki hehe
Awatar użytkownika
agaxx
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 101
Rejestracja: 2008-02-27, 23:22

Post autor: agaxx »

Ja pod swoimi 3 sosenkami miałam przez poprzednie 2 lata właśnie maślaki i to całkiem sporo. Sosen nie mikoryzowałam. W tamtym roku to na działce rosło sporo różnych grzybów włącznie z boczniakami na starym orzechu, ale to był rok b. dużych urodzajów grzybowych. Mikoryzowałam azalie i wrzosowisko, ale tam akurat nie rosły grzyby.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

A u mnie koło brzózek wyrosły kozaki -jak do tej pory siedem :!:
mam nadzieję na więcej :!:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

evqa piękne okazy - ja też zazdroszczę :lol: ;-)
ODPOWIEDZ