Wrzosowisko w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, co posadzić

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Wrzosowisko w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, co posadzić

Post autor: gosial84 »

Mam pytanie dot. wrzosów, mianowicie czy pod wrzosy można kłaść agrowlókninę? Czy tylko podłoże korą wysypać? Boję się, że trudno im będzie rosnąć na agrowłókninie bo one chyba rozkrzewiają się od korzonka. Proszę również o podpowiedź jakie rośliny oprócz wrzosów pasują na wrzosowisko. Mam już 2 azalie i 2 kule z bukszpana reszta wrzosy ale teres jest spory. Jak szeroko rozkrzewia się wrzos?? Wiem, że przy odrobinie chęci znajdę wszystkie odpowiedzi w internecie ale nie bardzo mam czas na posuzkiwania. Z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Polecił bym posadzić jeszcze miniaturowe odmiany iglaków, może jakieś płożące. W większości mają podobne wymagania glebowe. Do azalii, które już masz, będą też pasować rożaneczniki, kalmie i pieris japoński. Można tu także posadzić borówki, to wrzosowisko nabierze też walorów kulinarnych ;-)

Charakter wrzosowiska można podkreślić dziko wyglądającymi trawami, np. Trzcinnikiem (Calamagrotis acutifolia) czy też Trzęślicą (Molina).

Jak już znajdziesz trochę czasu, to polecam przeczytać to: jak założyć wrzosowisko oraz rośliny na wrzosowisko
Rafał
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Gosiu mam 3 wrzosowiska, wszystkie wysłane agrowłókniną i wysypane korą. Są to najmniej procochłonne rabaty i wrzosy mają się znakomicie.
A jak wyglądają zobacz sama. Pozdrawiam.
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/Bfj ... directlink
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/F5s ... directlink
Awatar użytkownika
Joasia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 403
Rejestracja: 2009-05-10, 17:41

Post autor: Joasia »

Moim zdaniem bukszpan nie pasuje do wrzosowiska. Ma troche inne wymagania glebowe, ale moze sie myle.
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Zgadzam się z Joasią, ja bukszpanu też bym nie posadziła na wrzosowisku, ale skoro Gosi się podoba...
Dołożyłabym jeszcze wrzośce, dabecję, modrzewnicę, a z traw - szczotlichę siną i kostrzewę siną. Można jeszcze dodać trochę kolorów, a mianowicie wiosną kwitłyby sasanki, latem przetaczniki a jesienią astry karłowe. Zaproponowałam takie rośliny, ponieważ jestem teraz na etapie tworzenia swojego wrzosowiska i takie roślinki zamówiłam
Pozdrawiam Ewa
gosial84
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-14, 15:42

Post autor: gosial84 »

Dziękuję za informacje irady. Co do bukszpana wiem że nie bardzo pasuje ale były wsadzane dużo wcześniej i są już za duże na przesadzanie są tylko dwie kule na rogach rabaty więc mam nadzieję, że się jakoś wkomponują :))))
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Rafaloku najlepiej to określił, dodam jeszcze że kosówka też pasuje.
Matą nigdy nie ścielimy wrzosowiska,jeśli ktoś tak robi to przykład braku praktyki ogrodniczej.
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Są gusta i guściki :mrgreen:
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Ewa, ja nie mam maty na moim kwaśnym zakątku. Dzięki temu rosną mi na wiosnę smardze, pojawiła się brzoza-samosiejka, rozsiewają się dziewanny. Ale są też mimo ściółkowania korą chasty, a mata zapewne temu zapobiega. Mimo to wolę wrzosowisko bez maty.
U mnie między wrzosami rosną też niewielkie iglaki, np cyprysik, sosna oścsta. Jest też hortensja, pieris, jest buk czerwonolistny. Z powodów tej rozmaitosci roślin nazywam to miejsce "kwaśnym zakątkiem", nie wrzosowiskiem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

No nieźle Padawan, nieźle Obrazek

Dorzucę swoje skromne 2 grosze wrzosowisko bowiem miałem przez kilka lat.
Bukszpany, nawet duże ~gosial84, można przesadzać.
Cały urok wrzosowiska (na dużej powierzchni to rozrośniete wrzosy, które po kilku latach złączą się, tworząc barwny dywan.
Taki widoczek jak np. tutaj gdzie z wrzosami doskonale współgrają niskie marcinki, trawy i iglaki stanowi moim zdaniem szczyt doskonałości ogrodniczej. Nie jest aż tak trudny do założenia ale poczekać jakiś czas do efektu trzeba. :-)

Oczywiście takie rozwiązania minimalistyczne jakie pokazała ~Halina też swój urok mają
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

evqa pisze:Są gusta i guściki :mrgreen:
Tu nie chodzi Ewo o gusty i guściki ;-) ,tylko o rośliny.
Przede wszystkim wrzosy podobnie jak azalie i różaneczniki potrzebują podsypywania torfem,czasem i piaskiem,igliwie jodłowe(Jeśli ktoś ma taką możliwość).
Wrzosy wypiętrzają się,odsłaniając często korzenie,dlatego podsypka jest niezbędna(mata to uniemożliwia) Sadzi je się gęsto aby stworzyły piękny kolorowy dywan(o czym wspomniał Herbi) ,co przy macie jest nierealne.Wspomnę jeszcze że to podstawowa zasada ogrodnictwa że wrzosy,wrzośce,azalie ,różaneczniki ,róże nie sadzi się na macie.
Ale oczywiście każdy niech robi jak uważa :-D
Oto kilka fotek z Arboretum Bolestraszyce(czyli te kwitnące dywany,dla uzasadnienia swojej racji).

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Napisałam "gusta i guściki", bo trochę wkurzają mnie takie autorytatywne stwierdzenia, że tylko tak jest dobrze.

Na moje wrzosowisko, a właściwie "kwaśny zakątek" jak to nazwała Padawan,/bo chciałabym mieć różne rośliny, oczywiście o podobnych wymaganiach / też nie położę maty, bo już ją raz miałam na klombie przed domem i nie specjalnie zdała egzamin. Chwaściorów było rzeczywiście nie wiele, ale rośliny słabo się rozrastały. Część cebul wiosennych kwiatów poszła w bok i niestety nie mogła się przebić przez matę, zobaczyłam to jak wiosną ją ściągałam
Pozdrawiam Ewa
riane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-08-27, 06:33

Post autor: riane »

evqa pisze:... Można jeszcze dodać trochę kolorów, a mianowicie wiosną kwitłyby sasanki

może się nie znam, ale sasanki to chyba nie najlepszy wybór. one potrzebują zasadowej ziemi! :-/
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Mariusz,piękne wrzosowisko!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

riane pisze:
evqa pisze:... Można jeszcze dodać trochę kolorów, a mianowicie wiosną kwitłyby sasanki

może się nie znam, ale sasanki to chyba nie najlepszy wybór. one potrzebują zasadowej ziemi! :-/
Chyba tolerują też inną niż zasadowa, skoro u mnie na kwaśnej rosną całkiem ładnie, na dowód spórz tutaj (post z 17.04.2009) ;-)
ODPOWIEDZ