Malwy - uprawa, pielęgnacja, wymagania, wysiew nasion

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Malwy - uprawa, pielęgnacja, wymagania, wysiew nasion

Post autor: Elżbieta 46 »

Znowu mam pytanie dostałam nasionka malwy czy mogę je wysiać teraz do gruntu czy zaczekać do wiosny i czy malwy się pikuje?
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możesz wysiać teraz. Malwy można pikować :->

Więcej: Malwa ogrodowa - odmiany, uprawa, choroby
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Wysiac teraz a pikowac jesienią. Niektórzy pikują wiosną ale moim zdaniem roślinki wtedy później kwitną i są słabsze. Elu, dotarła do mnie dziś przesyłka za którą bardzo dziękuje :-D Jeżeli tylko będę mogła czymś się odwdzięczyc to służę swoim zagonkiem :lol:
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Bardzo wam dziękuje i pędze siać :-D
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
kik1976
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-06, 15:45

Post autor: kik1976 »

Witam. Mam pytanie. W zeszłym roku posadziłam w donicy malwy, rosły, kwitły, jednak w tym roku jeszcze nic nie widać, żeby rosły. kiedy mogą puścić liście i czy w ogóle puszczą? Przyznam, że dawno temu widziałam, jak zajmował się ogrodem mój dziadek, ale teraz już zbyt wiele nie pamiętam. Korzystam z internetu i rad bardziej doświadczonych ogrodników.
Awatar użytkownika
Adżacha
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 2010-08-27, 22:03

Post autor: Adżacha »

Ja wysiałem jesienią do doniczki . Zimą właściwie przestały rosnąć , dopiero teraz zauważyłem oznaki wzrosty .
Może poczekaj jeszcze trochę ?
'"Stary las zanucił pieśń
zaklętą w pnie i korony drzew
Wiatru szum i rzeki szept
Powtarza wciąż słowiańską wieść" -Aminae
Mój "słowiański ogródek"
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

kik1976 pisze:witam. mam pytanie. w zeszlym roku posadzilam w donicy malwy, rozly, kwitly, jednak w tym roku jeszcze nic nie widac, zeby rosly. kiedy moga puscic liscie i czy wogole puszcza? przyznam, ze dawno temu widzialam , jak zajmowal sie ogrodem moj dziadek, ale teraz jzu z byt wiele nei pamietam. korzystam z internetu i rad bardziej doswiadczonych ogrodnikow.
Malwy to rośliny dwuletnie, tzn. że jednego roku się je sieje i czeka aż urosną. Na drugi rok kwitną i znikają. Trzeba od nowa je siać. W ogrodzie mogą trafić się siewki ale w donicy raczej trudno o to. Wątpię, żeby w tym roku wyrosły. Raczej będziesz musiała zasiać na nowo.
Awatar użytkownika
Rasiu
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2011-04-11, 22:47

Post autor: Rasiu »

JA myślałem że malwy są wieloletnie... Sąsiadka pod blokiem ma malwę i to od kilku lat a wokół niej pojawiają się co roku samosiejki. Mam pewność że to ta sama bo stary pęd kwiatostanowy usuwa zawsze wiosną.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7953
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

No właśnie - usuwa , bo ten stary - dwuletni pęd już nie zakwitnie. Natomiast te samosiejki , które wysiały sie w poprzednim roku - kwitną - dlatego mogło Ci się wydawać , że to roślina wieloletnia :lol:
Awatar użytkownika
Rasiu
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2011-04-11, 22:47

Post autor: Rasiu »

No tak usuwa pęd, ale przy nim samym nawet zimą jak są roztop, widać listki. Z resztą malwa ta została przesadzona z innego miejsca gdzie jako dzieciak sam ją zasadziłem, więc jestem pewien na 100% że to ta sama. Dodatkowo w niektórych źródłach przedstawiana jest jako roślina wieloletnia.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Malwa jest rośliną w zależności od odmiany jednoroczną lub dwuletnią.Kwiat ten ma u podstawy wychodzące tuż nad ziemią liście, a nad nimi pojawia się dość wysoka łodyga, na której znajduje się przepiękny kwiatostan z barwnymi i sporej wielkości kwiatami pojedynczymi lub pełnymi. Malwy osiągają do 2,2m wysokości. Do najpiękniejszych rodzajów tego kwiatu należą te o wielu różnych, pastelowych kolorach z pełnymi kwiatami.

Malwy wysiewa się pod koniec maja w niewielkich skrzynkach okrytych oknem, a następnie rozdziela się siewki i przesadza w odstępach ok. 25cm. We wrześniu lub wiosną sadzi się je w rozstawie 35x55cm. Uprawa malwy nie należy do najtrudniejszych. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych oraz na żyznych glebach.Roślina bardzo dobrze znosi różne warunki atmosferyczne oraz rzadkie podlewanie. Raz posadzona potrafi się utrzymać do 3-4lat.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mnie również zastanawia malwa - czy jest to zawsze roślina maks. 2-letnia.
Chociaż najczęściej źródła podają, że malwa jest dwuletnia, to ja również posiadam malwę, która rok w rok rośnie z tego samego korzenia. Zastałam ją już na zakupionej posesji - ok. 15 lat temu. Przesadziłam w nowe miejsce i tam rośnie po dzień dzisiejszy. Mam pewność, że to nie jest siewka, która wyrosła obok :->
Dlatego nie mam pojęcia jak to jest z tymi malwami...
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

I mnie to zastanawia. Na pewno siewka zakwita dopiero na drugi rok ale choć podają, że dwuletnia, to też jestem pewien, że chyba jednak nie jest to roślina dwuletnia. Zawsze odrasta w tym samym miejscu z tej samej karpy. Młode rośliny, siewki nie przeżywają czasem pierwszej zimy ale jak się już rozrośnie, to rośnie jak bylina.
Awatar użytkownika
saba
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 436
Rejestracja: 2010-09-10, 23:12

Post autor: saba »

W tym roku wiosną spodobały mi się kwiaty na zdięciu i kupiłam ALCEA. W domu gdy szukałam informacji gdzie ją umiejscowić okazało się że to malwa.Czy ktoś mógłby mi powiedzieć kiedy nasiona malwy są dojrzałe, gotowe do tego by je zebrać. Jak przechować nasiona do wiosny czy wysiewać odrazu po zebraniu?
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witaj.
Malwy - rozmnaża się przez wysiew nasion w maju-czerwcu do zimnego inspektu, doniczek lub na rozsadniku. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 4 lat. Gdy siewki wytworzą 2-3 liście wysadza się je na miejsca stałe w odległości 30-60 cm. Zbiór nasion przeprowadza się w miarę dojrzewania.
ODPOWIEDZ