Powojniki - pielęgnacja, uprawa w pojemnikach

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
spiderdog
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-09, 22:11

Powojniki - pielęgnacja, uprawa w pojemnikach

Post autor: spiderdog »

Witam Was :) Chciałabym zasadzić powojniki w skrzynce na działce. Działka to teren leśny (stare sosny), więc o stanowisku słonecznym nie ma mowy :( Rośliny głównie rosną w cieniu i półcieniu. Czy moglibyście poradzić mi jakieś ładne odmiany powojników które długo kwitną (lato) i dadzą sobie radę bez słońca? Będę wdzięczna za sugestie :)
spiderdog
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-09, 22:11

Post autor: spiderdog »

A i jeszcze jedna sprawa... chcę je zasadzić w skrzyni przy kratce ok. 2 metry szerokości na 160 wysokości. Czy wystarczy jeden powojnik do takiej skrzyni czy powinnam kupić 2 szt roślinek? Będę wdzięczna za każdą sugestię...
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jest wiele odmian powojników, które dają sobie radę w półcieniu.
Co do ilości sadzenia powojników na Twoją kratkę - zależy to od gatunku powojnika. Niektóre rosną szybko i wtedy wystarczy jeden, inne wolniej i w dodatku potrzebują cięcia aby lepiej się rozkrzewiać - wtedy 2szt. Ja wybrałabym 2 różne, które kwitną w podobnym czasie.
spiderdog
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-09, 22:11

Post autor: spiderdog »

Dzięki za link :) Byłam trochę zabiegana w ostatnich dniach, ale od jutra zagłębiam się w studiowaniu powojników :)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ja mam m.in. powojnik wielkokwiatowy Ville de lyon - zakupiony rok temu zapewne dopiero w tym zakwitnie. A kwitnie bardzo długo, szybko rośnie i nadaje się do półcienia. Odmiana dość popularna. Najlepiej wypisz wszystkie, które będą spełniać Twoje kryteria z podanego linku i poszukaj odmian w pobliskich szkółkach, centrach ogrodniczych itp. Bo przecież nie wszystkie odmiany trafisz przy zakupie.
Powojniki to wspaniałe pnącza i w przyszłości planuję kilka zakupić. Dają sobie radę z mrozami, większość szybko rośnie i długo kwitnie.
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Liska »

Ja również zdecydowałam się na powojniki w swoim mikro ogródku :-) Chciałabym pnące, ponieważ mają zakryć nas nieco przed czujnym okiem sąsiadów ;-) Byłam praktycznie zdecydowana na botaniczne, ale teraz zwariowałam na punkcie tych wielkokwiatowych :-D tyle tylko, że nie znalazłam w internecie żadnej odmiany nie wymagającej cięcia, czy istnieją w ogóle jakieś? Boję się trochę cięcia, bo początkujący ze mnie ogrodnik i boję się, że mogę coś zrobić źle i zniszczyć roślinkę...jest jeszcze kilka "ale"...mianowicie potrzebuję takiej odmiany, która może rosnąć w pojemnikach (okazało się, że w miejscu, w którym planowałam je posadzić jest beton przykryty żwirkiem a nie ziemia, więc pozostaje tylko posadzić je w dużych skrzyniach/donicach) i takiej, która nie potrzebuje dużo słońca -ogródek jest pn-wsch., zimą słońce świeci tam max. do 11, mam nadzieję, że latem poświeci choć troszkę dłużej...
Czy istnieje jakaś odmiana, która spełnia te trzy warunki? :-) Lub ew. choć dwa ostatnie, cięcia będę musiała się wtedy nauczyć ;-) i nie to, żeby niechętnie ;-)
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Roma »

Pierwsze powojniki w moim powstającym ogrodzie zawitały jesienią ubiegłego roku, 4 szt. posadzone zostały pomiędzy różami jako okrywowe, trzy pnącza aby zakryć ogrodzenie z siatki a teraz czekam jeszcze na 3 które chcę wsadzić do skrzynek.Skrzynki są dosyć duże i ocieplone od wewnątrz styropianem chyba 10mm.
Na fotki niestety muszę poczekać aż zakwitną, ciekawe czy w tym roku.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7950
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Elzbieta M »

Romo , czy piszesz o powojnikach wielkokwiatowych w roli okrywowej i tych na siatce? Czy masz tam posadzone botaniczne bądź bylinowe? Bo wielkokwiatowe do okrywania gleby to raczej się nie nadają. A i na siatce dużo nie zasłonią
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Danka »

Lisko, większość clematisów wymaga cięcia. Jedne więcej drugie mniej ale przeglądając sieć znalazłam jednego,który nie wymaga cięcia. Przynajmniej tak piszą ale jest to clematis botaniczy: Clematis "Markham's Pink"
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Roma »

Jako okrywowe, posadziłam:
powojnik bylinowy Arabella (grupa Integrifolia)
powojnik bylinowy Pamiat Serdtsa (grupa Integrifolia)
powojnik bylinowy Hakuree (grupa Integrifolia)
powojnik bylinowy Praecox (grupa Heracleifolia)

na siatkę natomiast dałam:
powojnik Shin-shigyoku
powojnik (clematis) Blue Light PBR

Te na siatce nie tyle mają zasłonić co raczej lekko zmienić wygląd tej szkaradnej siatki :/

a do skrzynek czekam na:
powojnik Shin-shigyoku
powojnik (clematis) Blue Light PBR
powojnik (clematis) Roko-Kolla
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Liska »

Danko, A czy to przycinanie jest na tyle trudne, że będzie ciężko sie nauczyć? Bo ja zapał mam a w tych wielkokwiatowych po prostu się zakochalam :-D także jestem gotowa dla nich nauczyć się przycinania ;-) Może są jakieś gatunki, które przycina się łatwiej? Jakie nadawałyby się do skrzyni i na wystawę pn.-wsch. ?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7950
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Elzbieta M »

Lisko, z cięciem nie ma problemu.Po prostu wiosną ścinasz wszystko na odpowiednią wysokość. A jaką? To zależy od odmiany powojnika. Ale z tym teraz też nie ma kłopotu , bo kupując powojnik masz na etykietce informację , jak ciąć :-D
Powodzenia w wyborze odmian. Tylko pamiętaj , jaką funkcję mają Twoje roślinki spełniać - zobacz , co napisała Roma - jako okrywowe - posadziła powojniki bylinowe. A jeśli wielkokwiatowe na siatkę - to jako ozdoba , nie zasłona. Natomiast botaniczne tworzą większą masę zieleni i większą masę małych kwiatków - więc stworzą lepszy parawan.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Danka »

U mnie w pniaku rośnie clematis tangucki Helios. Teraz korzenie na pewno doszły już do ziemi, bo osiągnął spory rozmiar, a z początku tak wygladał.
Obrazek
a to jest zdjęcie z października 2011 roku
Obrazek
Jeżeli chcesz posadzić w donicy musi ona mieć odpowiednie rozmiary, żeby korzenie mogły dobrze się rozwijać.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7950
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Elzbieta M »

Fajnie Danusiu, że pokazałaś zdjęcie w całości - bo zwykle ogląda się pojedyncze kwiaty , a nie ma sie pojęcia , jak cała roślina wygląda. A to równie ważne , gdy szukamy czegoś w konkretnym celu.
Awatar użytkownika
Liska
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2012-02-12, 14:44

Re: Propozycje dla Liski

Post autor: Liska »

Mi nie przeszkadza, że on nie stworzy 100% krycia, nawet chciałabym, żeby ono było tylko częściowe...Ale za to zależy mi na kolorowych kwiatach :-) Zatem chyba zagoszczą u mnie te wielkokwiatowe :-D

-- Ostatnio dodano 2012-03-16, 09:55 --

Chyba udało mi się stworzyć wstępną listę :-) Sami pewnie świetnie wiecie, że to nie było łatwe ;-) zrobić jakąś selekcję wśród tylu przepięknych odmian :) ale udało się! mam swoje typy:
Asao, Girenas, Barbara Dibley, Doctor Ruppel, Matka Teresa, Serafina, Andromeda, Betty Risdon

Przy czym dwa pierwsze to moi faworyci :-)
Co o tym myślicie? Doradźcie proszę :-)
ODPOWIEDZ